"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Jaworniku Polskim

Działania styczeń/luty 2013

Wszystkich miłośników strony zapraszam na aktualności. A oto co się działo w naszym przedszkolu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
W styczniu w przedszkolu przywitaliśmy Nowy 2013 rok i jak się okazało wszyscy jesteśmy o rok starsi. Początek stycznia zaczęliśmy od tematu Co robić, żeby się nie nudzić? – układaliśmy puzzle, robiliśmy instrumenty, posegregowaliśmy nasze układanki i gry.
W kolejnym tygodniu zajęliśmy się tematem Zimo pobaw się z nami. Dzieci nauczyły się piosenek o zimie, wykleiły bałwana z płatków, robiły gwiazdki. Przedszkolaki nauczyły się na co zwrócić uwagę w zimie, jak należy się ubrać itp.

Kiedy za oknem sroga zima zaczęliśmy się zastanawiać w jaki sposób pomóc ptaszkom przetrwać zimę. Zimowa aura spowodowała iż więcej czasu przebywaliśmy w naszej przedszkolnej sali gdzie zza okien spoglądaliśmy co ciekawego dzieje się na zewnątrz. Na następny dzień zgromadziliśmy kolekcję zdjęć, fotografii i książek o ptakach zimujących w Polsce i przylatujących na zimę do nas. W ten sposób zapoznaliśmy się z ich nazwami i charakterystycznym wyglądem. Na podstawie omawianych wierszy bliżej przyjrzeliśmy się wróbelkowi i sikorce. Oprócz tego rozmawialiśmy również w jaki sposób i dlaczego musimy pomagać naszym skrzydlatym przyjaciołom. Mieliśmy możliwość poznać różne rodzaje nasion i zbóż jakie sypiemy do karmnika. Mieliśmy sami konstruować karmnik, ale wyręczył nas dziadek Karola, który wykonał solidny karmnik z pomocą wnuczka i mogliśmy gotowy karmnik zawiesić na drzewie.

Następny tydzień stycznia był okresem intensywnych przygotowań do święta z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, która odbyła się 25 stycznia, przedszkolaki przedstawiły jasełka zaśpiewały piosenki i wręczyły wykonane własnoręcznie upominki. Oprócz tego wiele czasu poświęciliśmy na rozmowy o swoich kochanych babciach i dziadziach: opisywaliśmy ich wygląd, podawaliśmy ich imiona, miejsca zamieszkania oraz sposoby na wspólne spędzanie czasu. Uroczystość zakończyliśmy poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Ważnym wydarzeniem w miesiącu styczniu było celebrowanie 5-tych urodzin Natalki.

Kolejnym tematem jaki realizowaliśmy to Domy świata. Zbudowaliśmy dom Indianina i igloo Eskimosa. Dziewczynki zrobiły domki dla lalek z przyniesionych pudełek.

W karnawale same bale. Przygotowania do niego trwały cały tydzień. Na wstępie zajęć wyjaśniliśmy pojęcia: karnawał (czas trwania tego okresu), oraz bal maskowy (maskarada). Salę przystroiliśmy balonami i serpentynami. Nauczyliśmy się piosenki z inscenizacją ruchową „Poleczka”, wysłuchaliśmy bajki Cz. Janczarskiego „Zabawa karnawałowa” oraz bliżej zapoznaliśmy się z losami Kopciuszka. Sami przygotowaliśmy różne modele masek karnawałowych i w dniu 7 lutego przywitałam dzieci w strojach karnawałowych na długo wyczekiwanej przez dzieci zabawie Karnawałowej i udaliśmy się na ferie zimowe.

Po powrocie z ferii zajęliśmy się tematem Urządzenia techniczne ułatwiają nam życie. Przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego obchodzenia się z prądem i jaką rolę w gospodarstwie odgrywa prąd. Zapoznały się z podstawowymi urządzeniami jakie są dostępne w domach i jak pomagają nam w życiu. I tak minęły kolejne miesiące w naszym przedszkolu.

Urszula Słowik