"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Jaworniku Polskim

Działania marzec/kwiecień 2013

Za nami kolejne miesiące w naszym przedszkolu. Marzec to czas oczekiwania na przyjście wiosny. Wszyscy czekaliśmy na nią z tęsknotą.

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy od tematu Kto się dla nas co dzień trudzi. Dzieci poznawały zawody, mówiły kim są ich rodzice i kim chciałyby zostać w przyszłości. Zapoznały się z pracą kucharek. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem kuchni, podczas wizyty w kuchni mieszczącej się w szkole, rozpoznawały narzędzia i przyrządy potrzebne kucharzowi w pracy. Wspólnie robiliśmy kukiełki z drewnianych łyżek i wałków do ucierania ciasta. Przedszkolaki próbowały też swoich sił w przygotowywaniu gofrów dzieki mamie Milenki, która przyniosła gofrownicę, a rodzice produkty.

W związku z częstymi wiosennymi chorobami postanowiliśmy zadbać o swoje zdrowie, bo przecież zdrowie to nasz skarb! I zajęliśmy się tematem W okresie przedwiośnia dbamy o zdrowie. Rozmawialiśmy na temat czystości swojego ciała i po wysłuchaniu wiersza J. Tuwima „Raz, dwa, trzy” wiemy co należy robić by być zdrowym i nie chorować, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie. Do przedszkola przynieśliśmy przybory potrzebne do codziennego utrzymania higieny osobistej, które posłużyły nam do zabawy dydaktycznej „Zaczarowany woreczek”. Dziś już wiemy kiedy i jak prawidłowo umyć nasze ręce by nie wkradł się pan bakteria oraz kiedy i jak myć nasze ząbki by nie zagościł u nas nieproszony gość próchnica. Rozmawialiśmy na temat właściwego doboru ubioru do istniejącej pogody. Bawiliśmy się w zabawę: „Pomagamy sobie przy ubieraniu” oraz „Ciepło – zimno”. Każdy wie, że „sport to zdrowie” więc i my bawimy się w zabawy rozwijające naszą sprawność ruchową. Dzieci zapoznały się ze sposobami prawidłowego odżywiania, dbania o higienę i kondycję fizyczną. Po zajęciach przedszkolaki stwierdziły, że aby być zdrowym trzeba jeść dużo warzyw i owoców, gdyż zawierają witaminy, ćwiczyć, spędzać czas na świeżym powietrzu, a w razie choroby poddać się leczeniu i przyjmować leki przepisane przez lekarza, ale tylko pod kontrolą osób dorosłych.

Następnie zajęliśmy się tematem Marcowy przekładaniec. Dzieci dowiedziały się dlaczego stosuje się powiedzenie „W marcu, jak w garncu” i co ono oznacza.

Kolejnym tematem był temat Wielkanoc przedszkolaki opowiadały, co kojarzy im się z tymi świętami. Ozdabiały przyniesione jajka tworząc z nich piękne pisanki, wykonały palmę wielkanocną. Opowiadały co znajduje się w koszyczku ze święconką, jakie zwyczaje panują w ich domach. Podczas tego tematu dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Wykonywały dekoracje świąteczne: baranki, kurczaki, pisanki, króliczki. Dowiedziały się jakie potrawy powinny znaleźć się w koszyku. Jak powinien wyglądać stół wielkanocny. Dzieci smakowały babkę wielkanocną, opisywały jej smak. Kolorowały obrazki związane ze świętami. Oglądały pocztówki wielkanocne. Bawiły się w szereg zabaw nawiązujących do świąt wielkanocnych. A dekoracje zrobione w przedszkolu nasze maluszki zabrały do domu by włożyć do swojego koszyczka ze święconką.

W miesiącu kwietniu przedszkolaki zapoznały się z pracą krawcowej. Dzieci rozpoznawały i nazywały znane przybory krawieckie tj. igły, nici, nożyce, materiały, a także poznały nowe.

W miesiącu kwietniu zrealizowaliśmy temat Wiosna. Obserwowaliśmy i naśladowaliśmy ptaki, dowiedzieliśmy się także, które zwierzątka już się obudziły, a które w ogóle nie przesypiały zimy. Nauczyliśmy się piosenki „Maszeruje wiosna”. Spacerowaliśmy po okolicy i obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. W grupie rysowaliśmy i ozdabialiśmy sukienkę dla Pani Wiosny. Ostatnie kwietniowe zajęcia dotyczyły życia owadów, a w szczególności pająka, którego Wiktoria przyniosła w słoiku, przedszkolaki z uwagą obserwowały pająka, a w kolejnych dniach rysowały pająki i wykonały pająka z masy solnej. Poznały różne gatunki pająków, a w czasie wyjść na plac zabaw szukaliśmy pajęczyn i oczywiście pająków i ich zdobyczy.
W minionych miesiącach celebrowaliśmy 5-te urodziny Julii, Oskara, Piotrusia i Antosia oraz 4-te urodziny Oli. Sto lat dzieciaczki!

Urszula Słowik