"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Jaworniku PolskimDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Za nami kolejne miesiące w naszym przedszkolu.
Miesiąc maj rozpoczęliśmy od tematu Książeczki z przedszkolnej półeczki. Udaliśmy się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Jaworniku Polskim, rozmawialiśmy z bibliotekarką panią Elżbietą Hop. Odwiedziliśmy również szkolną bibliotekę, w której pani Jola Żak opowiedziała o książkach, przeczytała bajkę i odbyło się - pasowanie na czytelnika.

Wiosna u nas zawitała już w pełni więc postanowiliśmy wspólnie bliżej przyjrzeć otaczającej nas przyrodzie i towarzyszącym nam podczas zabaw podwórkowych owadom i zwierzętom. W czasie zabaw w piaskownicy zauważyliśmy biedronkę więc z zaciekawieniem zaczęliśmy stawiać pierwsze pytania do siatki pojęciowej o tym owadzie, który w zasadzie jest najbardziej pożyteczny ze wszystkich na świecie. Podczas czytania bajki dowiedzieliśmy się skąd się wzięło to słynne przysłowie: „Biedroneczko leć do nieba przynieś mi kawałek chleba”, rozmawialiśmy o rodzajach biedronek i dziś już wiemy, że kropki biedronki wcale nie oznaczają lat życia, a ich ubarwienie skrzydeł bywa bardzo różnego koloru, począwszy od jasnopomarańczowego skończywszy na czerwonym. Mogliśmy również doświadczyć tego, że owe owady zostawiają często po sobie żółtą nieprzyjemną w zapachu ciecz, która służy do odstraszania przeciwnika.

Wśród barwnych owadów pojawiły się motylki, na które zwróciliśmy szczególną uwagę i stały się one kolejnym tematem omawianym przez nas w maju. Główną atrakcją zajęć okazała się przyrodnicza bajka o cyklu rozwojowym motylka. Prawie każdy z nas wiedział, że powstaje z jajka, ale to nie wszystko. Dziś już wiemy, że nie wolno zabijać pięknych gąsieniczek bo to właśnie z nich powstają kolorowe motylki. I takie właśnie zadomowiły się u nas, wykonane przez nas samych. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że istnieją również motylki, które są mniejsze, uboższe w ubarwieniu (jednokolorowe, ciemne) i aktywne tylko nocą – ćmy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na budowę motyli opisując ilość odnóży, czułki oraz narząd zwany trąbką, który służy do pobierania nektaru z kwiatów. Poznaliśmy różne nazwy motyli oglądając tęczowe okazy na ilustracjach, a na naszym podwórku wypatrzyliśmy bielinka kapustnika i cytrynka.

W miesiącu maju moje przedszkolaki przygotowałam do występu w V gminnym przeglądzie piosenki Maryjnej i o Matce, który odbył się w kinie „Jawor” w Jaworniku Polskim. Przedszkolaki miały okazję po raz pierwszy wystąpić na tego rodzaju scenie, wykazały się dużą odwagą i poradziły sobie z tremą. Bardzo ciepło zostały przyjęte przez publiczność, co dodało im pewności siebie. Oprócz piosenek o mamie powiedziały także wierszyki. Przedszkolaki miały okazję także zobaczyć innych wykonawców, scholę, zespoły regionalne, kapele ludowe z naszej gminy oraz wykonania indywidualne uczniów ze szkoły.

Natomiast „Dzień Mamy” w przedszkolu odbył się 27 maja. A czekało nas dużo pracy, bowiem musieliśmy zadbać o wystrój sali, część artystyczną a najwięcej czasu spędziliśmy przy niespodziankach dla naszych ukochanych mam. Wypowiadaliśmy się na takie tematy: jak się nazywają, co lubią, gdzie pracują, w jaki sposób my im pomagamy i za co ich kochamy. Impreza przebiegała w miłej rodzinnej atmosferze. Oczywiście nie zabrakło tańców, wspólnych zabaw, śmiechu i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Miesiąc czerwiec rozpoczęliśmy od tematu Instrumenty, który trwał dwa tygodnie. W pierwszym tygodniu dzieci tworzyły siatkę pojęciową. Określiły co już wiedzą o instrumentach i jakie informacje chciałyby zdobyć. Nauczyły się piosenek „Jestem muzykantem” oraz „Kapela”. Rozpoznawały instrumenty po odgłosach z płyty. Rozmawiały z ekspertem na temat gry na trąbce. W drugim tygodniu projektu dzieci dowiedziały się jak można podzielić instrumenty (smyczkowe, dęte, klawiszowe, strunowe). Z jakich materiałów są wykonane. Opowiadały historie własne. Rysowały swój wymarzony instrument. Wykonały własne instrumenty. Rozmawiały z ekspertem, Panem organistą (dziadkiem Karolka) który umilił nam czas grą na akordeonie, za co serdecznie dziękujemy.

Kolejne ważne wydarzenie w naszym przedszkolu to wycieczka do Rzeszowa i Jasionki. 27 czerwca wyruszyliśmy do Centrum Kształcenia Lotniczego i na lotnisko. Następnie udaliśmy się do kina na bajkę „Mali astronauci”, dzieci skorzystały także z zabaw w Kinder-planecie. Przedszkolaki były zachwycone pobytem i atrakcjami do jakich miały dostęp. Sala jest estetycznie urządzona, posiada wiele kącików zainteresowań, huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie oraz wyznaczony i zabezpieczony obszar na szaleństwo w basenie z piłkami.

Ważne wydarzenie to także uroczyste zakończenie roku szkolnego 28 czerwca, na które byli zaproszeni rodzice. Po krótkiej uroczystości przedszkolaki otrzymały dyplomy, koszulki i książeczkę o Franklinie ufundowaną przez rodziców.

Miesiąc lipiec rozpoczęliśmy od tematów Witamy słodkie lato - rozmawialiśmy o oznakach lata, dzieci wypowiadały się jakie codziennie nowe oznaki lata zauważają, przypominaliśmy nazwy pór roku i miesięcy, wychodziliśmy na spacery, gdzie spotykaliśmy motyle, bociany oraz dużo kolorowych kwiatów, szukaliśmy na spacerach lata i omawialiśmy kolory lata, dzieci nauczyły się piosenek o lecie i wakacjach.

Dokąd na Wakacje - wiemy co to są wakacje, jaka jest wtedy u nas pogoda, mamy marzenia dotyczące wakacji, poznaliśmy pojazdy którymi można pojechać na wakacje, wiemy dokąd warto pojechać na wakacje np. w góry, nad morze, zwiedzać miasta, nad rzekę. Rozmawialiśmy o bezpiecznych zabawach z wodą, przypomnieliśmy zasady „spotkań i rozmów” z nieznajomymi, wiemy co należy zabrać ze sobą na wycieczkę w góry i na plażę, wiemy że po każdej wyprawie zostawiamy po sobie porządek.

W minionych miesiącach celebrowaliśmy 5-te urodziny Szymka, Miłoszka, Izy i Wiktorii. Sto lat dzieciaczki!

Wszystkim przedszkolakom życzę udanego, bezpiecznego letniego zasłużonego wypoczynku i sukcesów w nauce. Rodzicom dziękuję za udaną współpracę.

Urszula Słowik

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego