"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Jaworniku Polskim

Działania wrzesień/październik 2013

- WRZESIEŃ -

2 września wraz z uczniami Szkoły Podstawowej rok szkolny 2013/2014 rozpoczęły przedszkolaki z naszego punktu przedszkolnego. Najpierw odbyła się uroczysta Msza św., później miała miejsce uroczysta akademia z tej okazji, a następnie nasze przedszkolaki wraz z rodzicami udali się do naszej sali. Tutaj dzieci zapoznawały się z otoczeniem i same ze sobą, a z rodzicami zostały ustalone najważniejsze sprawy dotyczące przedszkolnego życia, między innymi dyżury na wrzesień.

Pierwsze dni września był dla dzieci i rodziców inne od poprzednich. Nowe otoczenie, nowi koledzy i koleżanki, nowe zabawki… Kilkoro dzieci bez problemu pożegnało się z Mamami ku ich zaskoczeniu, a inne swą odwagę pozostawiły za drzwiami i kurczowo trzymały się Mam lub Tatusiów. Był to też ciężki moment dla rodziców, tak ciężko zostawić swój największy skarb na kilka godzin...Początki bywają trudne, ale jak się okazało z każdym dniem było coraz lepiej i dziś (końcówka października) muszę napisać osiągnęliśmy wspólny sukces . Dziś jak wchodzą do przedszkola buzie ich promienieją i uśmiechają się z daleka, od razu biegną do swoich ulubionych zabawek.

Nasza grupa liczy obecnie 14 dzieci – 8 dziewczynek i 6 chłopców. Grupa jest różnowiekowa, 3 i 4 – latki.

W tym miesiącu dużo się działo w naszym ośrodku, w pierwszym tygodniu zapoznawaliśmy się ze sobą, dzieci w czasie różnych zabaw uczyły się imion swoich kolegów i koleżanek, a także tego jak się wspólnie bawić żeby nie było kłótni i złości. Jak wiadomo każde z nich pochodzi z różnych domów, w których panują różne zasady, dlatego my też wspólnie ustaliliśmy nasz kontrakt, na którym są wypisane zasady jakie mają panować w naszym przedszkolu żeby dzieciom się fajnie bawiło i współpracowało ze sobą. Ustalone zostało: rączki służą do podawania, sprzątamy po sobie zabawki; dbamy o salę; wychodzimy z sali tylko z osobą dorosłą; pomagamy sobie.

Wrzesień upłynął nam w jesiennym nastroju, gdzie by nie spojrzał tam znalazłby jakąś rudo – brązową dekorację, tematy naszych zajęć dotyczyły jesiennych zbiorów, prac w polu i w ogrodzie, wykopków i tego jakie wartości mają witaminki w postaci owoców i warzyw. Rozmawiając o jesiennych zbiorach dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa i owoce, które posłużyły nam do nauki liczenia, segregowania ich np. wg wielkości, koloru, nazwy itp. Z racji tego, że dzieci przyniosły trochę ziemniaków wykorzystane zostały one do zrobienia pieczątek.

W tym miesiącu skupiliśmy się nad porami roku, a w szczególności nad jesienią. Ciekawiło maluchów dlaczego listki opadają z drzew, dlaczego żółkną i skąd się biorą nowe listki na drzewach początkiem wiosny? Na te pytania i podobne do tych wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Oglądaliśmy przyniesione do przedszkola pożółkłe listki, dzieci je odbijały na kartkach, szkicowały, kolorowały, dopasowywały ich kształty do poszczególnych drzew przy okazji poznając ich nazwy. W tym czasie też uczyły się wierszyków i piosenek o tematyce jesiennej.

Korzystaliśmy jeszcze z uroków pięknej jesiennej pogody i chodziliśmy na spacery po okolicy, szukaliśmy ciekawych rzeczy, oznak jesieni w lesie, bawiliśmy się na placu zabaw i z różnymi pomocami, np. chustą animacyjną.

Od czasu do czasu wychodziliśmy do szkolnej sali zabaw, gdzie dzieci miały możliwość pobawienia się różnymi fajnymi i ciekawymi zabawkami, jakich nie ma u nas w sali, a najważniejszy dla nich był basen z plastikowymi kulkami.

W tym miesiącu – 19 września – odbył się piknik integracyjny dla rodziców, przybyły prawie wszystkie rodziny, a także zaproszeni goście – Pani dyrektor szkoły Romana Dubas, Pani sekretarz Gminy Agnieszka Czapla i Jerzy Radwan – psycholog. Zaplanowana zabawa na świeżym powietrzu niestety się nie udała, gdyż przeszkodził nam deszcz, ale mimo tego udało się nam stworzyć świetny nastrój i klimat piknikowy na szkolnym korytarzu i w sali gimnastycznej. Był poczęstunek, smażone kiełbaski, prawie jak z ogniska , coś słodkiego i co najważniejsze mnóstwo fajnej zabawy. Zabawa z chustą sprawiła przedszkolakom wiele radości. Jeszcze kilka dni później wspominali nasz rodzinny piknik.

- PAŹDZIERNIK -

Od początku października zabraliśmy się ostro do pracy, przedszkolaki poznawały nazwy poszczególnych części swojego ciała, porównywały kolory włosów, swój wzrost itp. Zajmowaliśmy się również rodziną, każde dziecko opowiadało z jakiej rodziny pochodzi, opowiadali o tym, czy mają rodzeństwo, dziadków, gdzie mieszkają. Każde dziecko mówiło o tym, w jaki sposób lubią spędzać czas z rodzicami. Zajmowaliśmy się również domami, w których mieszkają nasi mali uczniowie. Mówili jak wyglądają ich domy, porównywały ich wielkości, nazywali kolory, a także określały czy mają do przedszkola z domu blisko czy daleko. Wychodziliśmy na spacery, w czasie których mogliśmy przejść obok domów niektórych dzieci.

W tym miesiącu przedszkolaki poznały zasady poruszania się po jezdni, poznały kilka znaków drogowych , co oznaczają poszczególne kolory na sygnalizatorach świetlnych, jak się okazało niektóre z dzieci nadają się na kierowców ;) W czasie takich zajęć została wykonana też makieta ulicy, po której dzieci mogły jeździć małymi samochodzikami, co bardzo im się spodobało i korzystają z niej do dziś.

Świętowaliśmy urodziny 2 dziewczynek Oliwki i Wiktorii, dziewczynki dmuchały świeczkę i częstowały koleżanki i kolegów słodyczami, natomiast przedszkolaki robiły dla nich laurki.

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnoświatowej akcji wykonania kartek urodzinowych dla chorej dziewczynki – Oliwki, której marzeniem było otrzymanie na 6 urodziny jak największej ilości kartek i prezentów. Nasze maluszki były z siebie bardzo dumne, że mogą sprawić Oliwii przyjemność.

Przedszkolaki miały również możliwość oglądnięcia przedstawienia teatrzyku kukiełkowego pt. „Królewna Paulinka”.

Tak oto nam minęło 2 miesiące roku szkolnego.

Barbara Skocka