"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Jaworniku PolskimDziałania listopad / grudzień 2013

LISTOPAD

Początkiem miesiąca zajmowaliśmy się jesienną pogodą. Zwracaliśmy uwagę na to, że robi się coraz zimniej, prawie cały czas pada deszcz. Było nam bardzo ciężko znaleźć odpowiedni moment by wyjść na podwórko, więc początkowo przebywaliśmy tylko w naszej sali, skąd przez okno mogliśmy obserwować to, co się dzieje na zewnątrz. A działo się wiele…dzieci obserwowały jak pada deszcz w kałuże i jak wtedy zachowuje się woda, później próbowaliśmy robić coś podobnego w przedszkolu. Mięliśmy pojemniczki z wodą zabarwioną na różne kolory, przedszkolaki moczyły pędzelki i bawiły się w chmurki, z których kapie deszcz. Początkowo deszczyk padał bardzo spokojnie, a po chwili  zaczęły się ulewy. Zabawa bardzo się dzieciom spodobała. Na kartkach porobiły się duże kolorowe kałuże, było wtedy dobrze widać jak spadające krople „pluskają”. Gdy zabawa fajnie się rozwijała przedszkolaki pod wpływem impulsu zaczęły po tych kałużach chodzić, skakać. Widać było, że sprawia im to ogromną radość, choć trochę się pobrudziły. Udowodnione zostało , że „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Gdy tak chodziły po kałużach rozłożyliśmy jeszcze kilka dużych papierów by przedszkolaki mogły po nich pochodzić i wtedy dzieci wymyśliły, że będą odbijać ślady swoich pantofelków. Przedszkolaki dreptały po papierze, a później szukały swoich śladów, liczyły je, porównywały kto zrobił więcej, porównywały wzorki. Udało nam się połączyć zabawę z nauką.

Przy okazji ciągle padającego deszczu można było porozmawiać o parasolach, płaszczach przeciwdeszczowych i o strojach na deszczową pogodę, nazywane były poszczególne części garderoby odpowiednie do tej pory roku i takiej pogody.

8 listopada w naszym przedszkolu odbyła się bardzo ważna uroczystość, mianowanie na przedszkolaka. Dzieci były świetnie przygotowane, wszystkie piosenki i wierszyki opanowały do perfekcji, chyba się nawet nie denerwowały. Zaczęli do sali przychodzić zaproszeni goście – Pani dyrektor Romana Dubas, przedstawicie z Urzędu Gminy Pani Bernadetta Zając i rodzice naszych przedszkolaków. Dzieci zaczęły pokaz – bezbłędnie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i pokazywały je gestami. Następnie przedszkolaki złożyły ślubowanie i Pani dyrektor każde dziecko z osobna mianowała na przedszkolaka. Widać było, że rodzice byli dumni ze swych dzieciaczków.

W następnych tygodniach zajmowaliśmy się zwierzętami, które szykują się do zimy, a które zapadają w sen zimowy i ptakami, które pozostają w kraju i tymi, które na zimę odlatują do ciepłych krajów. Przedszkolaki na tych zajęciach wzbogaciły swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców, dowiedziały się, jak zwierzęta gromadzą zapasy na nadchodzącą porę roku. Wspólnie z dziećmi oglądaliśmy ilustracje przedstawiające paśniki w lasach, do których leśnicy przynoszą jedzenie dla zwierząt, które nie dałyby rady przeżyć zimy w lesie. Zastanawialiśmy się czy w pobliskim lesie też takie paśniki są…jak byliśmy na wyciecze to niestety nie udało nam się na taki natrafić. Rozmawiając o ptakach, które pozostały w kraju na zimę, ustaliliśmy, że każdego dnia będziemy sypać do karmnika wróbelkom ziarenka i okruszki chleba ze śniadania. Dzieci bardzo się przejęły losem małych przyjaciół.

Przedszkolaki zapoznały się z nową zabawą ruchową „Wiewiórki i dziuple” i od tego czasu bardzo lubią się w nią bawić, prawie każdego dnia proponują tą zabawę. Uczą się podczas zabawy tej zabawy, że nie zawsze można wygrywać, że czasem wcześniej odpada się z jakiejś zabawy – poznają zasady zdrowej rywalizacji.
I tak przyjemnie minął nam listopad…

GRUDZIEŃ

Już od początku miesiąca w naszym przedszkolu zaczęło się odczuwać atmosferę świąteczną. Miesiąc rozpoczął się wyjazdem do fabryki ozdób choinkowych w Rzeszowie. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć jak bombki są wydmuchiwane z gorącego szkła, jak nadaje im się kolor, a później jak panie plastyczki ręcznie je zdobią. Te bombki to prawdziwe, małe dzieła sztuki – namalowane na nich są portrety znanych osób, np. Lech Wałęsa, Papież Jan Paweł II, Barac Obama itp. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i z tego, co widziały. Na pamiątkę dostały bombki ze swoim imieniem, co też było atrakcyjne.

Następnego dnia była kolejna atrakcja, gdyż przyszedł wreszcie długo wyczekiwany gość. Dzieci były bardzo podekscytowane wizytą Mikołaja, dwie dziewczynki bardzo się bały, więc towarzyszyły im Mamy. Była też bardzo zabawna sytuacja, gdy jeden chłopiec odebrał prezent, spojrzał co w nim jest i powiedział – „ Hmmmmm, znowu jakaś układanka??? Ile można??” a jego mina mówiła sama za siebie. Wszystkich to rozbawiło i atmosfera się rozluźniła. Przedszkolaki zaśpiewały Mikołajowi piosenkę, aby zachęcić gościa by w przyszłym roku o nas nie zapomniał.

W kolejnym tygodniu grudnia skupialiśmy się na zmianach jakie zaszły w przyrodzie, dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach z zimą, co można robić ze śniegiem i na podwórku, gdy dużo go napada. Poznawaliśmy sporty zimowe, sprzęty do nich potrzebne, no i co ważne, jak się trzeba zachowywać by było wesoło ale też bezpiecznie. Uczyliśmy się piosenki o zimie, do której wymyślaliśmy choreografię by piosenka była jeszcze weselsza.

Tuż przed świętami przedszkolaki w czasie zajęć zapoznawały się z tradycjami bożonarodzeniowymi. Dzieci opowiadały o tym, jak wyglądają w ich domach przygotowania do świąt, jak mamy przygotowują wigilijne potrawy, co znajdzie się na ich stołach w ten szczególny wieczór. Przedszkolaki zapoznały się z symbolami bożonarodzeniowymi tj. choinka, opłatek, sianko, puste miejsce przy stole czy pierwsza gwiazdka. W tym tygodniu często było słychać u nas kolędy, które towarzyszyły większości naszych działań, co sprawiło, że przedszkolaki zaczęły je nucić  pod nosem. Wykonywane były przez dzieci różne ozdoby choinkowe tj. aniołki, pawie oczka, łańcuchy i bombki – w każdą z nich włożone było mnóstwo pracy i każda była wyjątkowa, pięknie przystroiła nasze drzewko. Przedszkolaki robiły również choinki makaronowe, które później sprezentowały swoim rodzicom. Byliśmy również na „Jasełkach” przedstawianych przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawienie bardzo się podobało przedszkolakom, po powrocie do sali wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia.

W tym tygodniu obchodziliśmy również urodziny Milenki, dziewczynka dmuchała świeczkę i częstowała koleżanki i kolegów słodyczami. Dzieci odśpiewały piosenkę „Sto lat” i złożyły koleżance życzenia.

W tak przyjemnej atmosferze upłynął nam grudzień :)

Barbara Skocka

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego