"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Jaworniku Polskim

Działania marzec / kwiecień 2014

MARZEC

Marzec rozpoczęliśmy bardzo „zdrowym” tematem -  „W zdrowym ciele zdrowy duch” – w czasie realizacji tych zajęć przedszkolaki uczyły się w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i higienę osobistą. Do przedszkola przyniesione zostały szczoteczki do zębów i po zjedzeniu II śniadania wszyscy udaliśmy się do łazienki by wyszczotkować ząbki. Bardzo się to działanie dzieciom spodobało i chętni byli do takich co dziennych zajęć. Na zajęciach utrwalaliśmy, że warto dbać o nasze otoczenie, by było czyste i schludne. Omawialiśmy również jak ważne jest prawidłowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne. Zwracaliśmy uwagę na ogromną ilość witamin zawartych w warzywach i owocach, a także jak nie zdrowe są słodycze. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola owoce, które dały nam ogromną frajdę – dzieci rozpoznawały owoce po smaku, zapachu i kształcie, a wszystko to przy zawiązanych oczkach, następnie przedszkolaki samodzielnie pokroiły owoce, z których zrobiły sałatkę. Była bardzo smaczna i dzieci chętnie nią częstowały swoich rodziców.

W tym miesiącu niecierpliwie wypatrywaliśmy już wiosny, co prawda śniegów tej zimy nie było za wiele, ale jednak wszyscy chcieliśmy by robiło się już ciepło. Wychodziliśmy na spacery w poszukiwaniu malutkich zmian zachodzących w przyrodzie, przedszkolaki przynosiły do sali różne gałązki, na których pojawiły się zawiązki pączków. Zwracaliśmy uwagę na zmieniającą się pogodę, że raz jest chłodno, a raz jest cieplej…i tak dotrwaliśmy do dnia, gdy przygotowywaliśmy wspólnie Marzanny, by 21 marca móc na dobre pożegnać zimę. Przedszkolaki przywitały wiosnę w tradycyjny sposób. Wspólnie wybraliśmy się nad rzekę by pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Przedszkolaki były podekscytowane , gdyż po raz pierwszy brały udział w czymś takim. Droga nad rzekę była dość długa, każdy przedszkolak niósł swoją kukłę, mogliśmy obserwować zmieniające się otoczenie. Gdy już dotarliśmy do celu, każde dziecko kolejno samodzielnie wrzucało swoją Marzannę do wody, wypowiadało przy tym słowa „Żegnaj Zimo i do zobaczenia za rok”. Prawie każda kukiełka zatrzymała się na kamieniach, trzeba było troszkę im pomóc popłynąć dalej. Głośno odśpiewaliśmy piosenkę „ Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już…” po czym wróciliśmy do przedszkola.

KWIECIEŃ

W tym miesiącu było już tak wiosennie, prawie każdego dnia wychodziliśmy na spacery by móc trochę pobiegać po boisku, pobawić się na placu zabaw i spacerować po lesie. Z każdej takiej wyprawy przynosiliśmy do sali jakieś skarby, najczęściej były to bukieciki kwiatków.  Realizując temat o zwierzętach domowych i w gospodarstwie, przedszkolaki poznawały różne zwierzęta, te które można hodować w domu. Dzieci opowiadały o swoich pupilach, mówiły jak wyglądają, co z nimi robią, a także czym je karmią. Przy tej okazji dzieci dowiedziały się, że np. niektóre psy odgrywają ważną rolę w życiu człowieka – pies ratownik, pasterski, przewodnik i tropiciel. Przedszkolaki poznały również zwierzęta z gospodarstwa, wzbogaciły swą wiedzę na temat zwierząt czworonożnych i dwunożnych.

W kwietniu przedszkolaki wysiewały nasionka do doniczek. Po uprzednim oglądnięciu ich i omówieniu co z nich wyrośnie, dzieci posiały je w doniczkach i podlały wodą. Następnie doniczki przenieśliśmy na parapety, gdzie będą miały mnóstwo ciepła i słonka. Dziś można je obserwować pnące się po oknie pędy fasoli, słonecznika i kwiatuszki gotowe do rozsadzania. Przedszkolaki bardzo dbają o swoje roślinki.

W czasie realizacji zajęć dotyczących Świąt Wielkanocnych przedszkolaki oglądały różnego rodzaju ozdoby wielkanocne, kartki świąteczne. Urządzaliśmy kącik wielkanocny, w którym znalazły się wykonane przez dzieci ozdoby – pisanki, koszyczki, zajączki itp. przedszkolaki zapoznały się z symbolami wielkanocnymi tj. baranek, chleb, chrzan, jajko, sól, jak również z tradycjami tych świąt. Uczyliśmy się rozróżniać pisanki od kraszanek, na tych przynoszonych do przedszkola dzieci utrwalały sobie liczenie, klasyfikowanie ze względu na wielkość i materiał z którego zostały wykonane – nie wszystkie były prawdziwe. Przedszkolaki dowiedziały się również jakie warunki są potrzebne do tego by z jajek wykluwały się pisklęta.

W tym miesiącu poznawaliśmy również nasz piękny kraj. Poznawaliśmy piękne miejsca w Polsce, oglądaliśmy zdjęcia i ilustracje z różnych ciekawych miast, np. Wawel, smocza jama, łódzkie pomniki, zamek królewski w Warszawie, Łazienki, Pałac kultury i nauki, warszawska syrenka i tp. Przedszkolaki poznały również symbole narodowe: godło, flagę i hymn narodowy.

I tak oto minęły nam kolejne 2 miesiące w przedszkolu.

Barbara Skocka