"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w KisielowieDziałania marzec/kwiecień 2013


Witamy wszystkich serdecznie. Chcemy podzielić się z wami naszymi nowinkami z Przedszkola.

Miesiące marzec i kwiecień to czas naszych wesołych zabaw, radości i uśmiechu. Tematem „Dbamy o ziemię” rozpoczęliśmy miesiąc marzec. Dzieci poznały zasady dbałości o środowisko, sposoby segregacji odpadów do odpowiednich kontenerów, wypowiadały się na temat konieczności i sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz wody. Dowiedziały się gdzie należy wyrzucać odpady elektryczne oraz niebezpieczne. Poznały słowo recykling i dowiedziały się, jakie produkty powstają z segregowania odpadów. Dla naszych maluchów temat ekologii nie był obcy, wiedziały jak dbać o środowisko i w jaki sposób należy zachowywać się by nasza planeta była czysta, a ludzie zamieszkujący ją żyli długo i zdrowo.

Kolejny temat „W zdrowym ciele zdrowy duch” dotyczył konieczności częstego mycia rąk oraz okoliczności w jakich należy je myć. Dzieci wypowiadały się na temat wizyt u lekarza, okulisty, stomatologa, oraz konieczności stosowania lekarstw i zastrzyków. Poznały zasady zdrowego odżywiania – piramidę żywieniową. Dzieliły produkty na zdrowe i niezdrowe. Poznały różne części ciała oraz sposoby dbania o ich higienę. Poznały nazwy ząbków oraz ich budowę. Dowiedziały się jakie produkty służą zdrowiu, a jakie szkodzą. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat swojego dbania o własną higienę i zdrowie.

„Nasza Wiosna” to temat kolejny podczas którego dzieci rozpoznawały na ilustracjach oznaki wiosny. Uczyły się piosenek i wierszy o Wiośnie. Poznały tradycję ludową topienia Marzanny. Wykonały ozdoby wiosenne w Sali oraz kukłę Marzanny. Wykonały wspólnie plakat Pani Wiosny. Poznawały nazwy pierwszych wiosennych kwiatów, nazwy ptaków przylatujących na wiosnę do Polski. Najbardziej podobał się naszym maluszkom spacer, podczas którego spaliliśmy Marzannę i wrzuciliśmy ją do stawu - niestety jeszcze pokrytego lodem, żegnając się z Zimą i witając Wiosnę.

Zbliżające się święta powitaliśmy tematem „Wielkanoc”. Dzieci zapoznane zostały z symbolami świąt wielkanocnych. Oglądały ilustracje i dowiedziały się jakie potrawy powinny zagościć na wielkanocnym stole. Poznały zwyczaj dzielenia się jajkiem. Poznały tradycję oblewanego poniedziałku. Opowiadały o swoich przygotowaniach do świąt. Poznały piosenkę „Święta Wielkanocne”. Wykonywały ozdoby świąteczne - pisanki kurczaczki z jajek i bibuły oraz baranki z masy solnej. Naśladowały ruchem porządki przedświąteczne. Kolorowały koszyczki wielkanocne. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Chętnie opowiadały jak w ich domach świętuje się Wielkanoc. Najbardziej podobało się im robienie ozdób z masy solnej.

Tak oto po świętach zajęliśmy się projektem „Jajko”. Projekt trwał dwa tygodnie zapoczątkowany był odnalezieniem przez jednego z chłopców gniazda w trawie i zastanawianiem się, czyje mogą być jajka w nim się znajdujące. Dzieci tworzyły siatkę pojęciową. Opisywały wygląd jajek kurzych, kaczych i gołębich. Porównywały ich wielkość, wagę i wygląd. Oglądały na komputerze prezentacje przedstawiające różnorakie jajka. Dowiedziały się jaki zwierzęta składają jajka. Poznały etapy rozwoju małego kurczaka w ciągu 21 dni aż do wyklucia. Dowiedziały się ile czasu potrzeba by wykluły się różne zwierzęta z jaj np. pingwiny, kury, węże, krokodyle, gołębie oraz niegdyś dinozaury. Okazało się ze zależy to od temperatury powietrza oraz wielkości jajka. Im jajko jest mniejsze tym szybciej następuje wylęg. Dzieci dowiedziały się, że nie tylko mamy wysiadują jajka ale też tatusiowie np. pingwiny, oraz że nie wszystkie jaka muszą być wysiadywane. Wykonywały doświadczenia. Rozpoznawały jako surowe od ugotowanego. Opowiadały historie własne. Poznały budowę jajka i oglądały go rozpoznając każdą część i nazywając. Zapoznane zostały z twórczością literacką związaną z tematyką projektu. Wykonały własną książeczkę z ilustracjami o Jajeczku i jego przygodach. Na zakończenie dzieci degustowały jajecznicę, która bardzo im posmakowała i okazała się kulinarnym hitem naszego przedszkola.

W miesiącu kwietniu podczas tematu „Wiosna w ogrodzie” dzieci poznały nazwy narzędzi ogrodowych, wypowiadały się na temat wiosennych prac w ogrodzie na podstawie ilustracji. Projektowały swój wymarzony ogród. Uczyły się słów piosenki „Wiosna w ogrodzie” interpretując ją ruchem. Poznały nazwy różnych ogrodów np. zoologiczny, warzywny, sad, zielarski, botaniczny, kwiatowy. Poznały nazwy kwiatów , warzyw, drzew i krzewów uprawianych w ogrodach. Dowiedziały się jakie zwierzęta są dla ogrodu pożyteczne i dlaczego oraz jakie są szkodnikami. Zapoznane zostały z budową kwiatu. Poznały nazwy kwiatów oraz chwastów. Siały i sadziły swój wiosenny ogródek. Rozróżniały nasionka od sadzonek, przeliczały je i porównywały. Doglądały roślinek, obserwowały ich kiełkowanie i wzrost, podlewały i dzięki temu dowiedziały się czego potrzebują rośliny do życia, a także nauczyły się odpowiedzialności.

Zbliżające się święto pierwszomajowe skłoniło nas do poruszenia tematu „Moja ojczyzna”, w trakcie którego dzieci przypominały swoje adresy, dowiedziały komu mogą, a komu nie powinny takiej informacji udzielać. Wypowiadały się na temat rodzinnego domu. Odnajdywały Polskę na mapie. Zapoznane zostały ze stolicą Polski - Warszawą. Dowiedziały się że Polska jest podzielona na województwa, odnajdywały na mapce nasze województwo, oglądały regionalne stroje z różnych rejonów Polski. Poznały potrawy kuchni polskiej oraz legendy o Warszawie, Lechu, Czechu i Rusie, Smoku Wawelskim, Poznańskich koziołkach, Toruńskich piernikach itp. Odnajdywały miasta na mapie Polski. Poznały nazwę polskich gór oraz morza. Potrafiły umieścić je na mapie. Poznały rzekę Wisłę jej drogę przepływu na mapie. Wykonały godło i flagę. A także poznały flagi innych państw należących do unii europejskiej. Oglądały prezentacje przedstawiającą państwa takie jak: Grecja, Francja, Niemcy, Anglia, Hiszpania czy Włochy oraz miejsca jakie warto w nich zwiedzić oraz potrawy z jakich słyną. Nauczyły się na pamięć hymnu Polskiego oraz wiersza „Polak Mały”, a także „Flaga”.

Na zakończenie chciałabym bardzo podziękować rodzicom, którzy pomogli złożyć meble przywiezione przez firmę. Podziękowania szczególne należą się panom: Cząstka , Pakuła, Świerk, Hajduk, Ratowski, Kasperski, Kotowski za okazaną, bezinteresowną pomoc, dobre chęci oraz pracę na rzecz naszego Przedszkola. Dziękujemy także paniom Stecura, Stempak, Pawlak oraz Świerk za pomoc przy przemeblowaniu i życzliwość.

Na kolejne ciekawostki z naszego Przedszkola zapraszamy już niebawem.

Bożena Górska

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego