"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w KisielowieDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Witamy serdecznie na naszej stronie. Oto nowe aktualności z naszego Przedszkola, którymi chętnie się z Państwem podzielimy.

Podczas miesiąca maja nasze dzieci zajęte były tematem KAMIENIE. Zapoczątkowany on został podczas spaceru po okolicy, w trakcie którego dzieci odnalazły miejsce z przeróżnymi, kolorowymi kamykami. Zabrały je ze sobą i utworzyły w Sali wystawkę. Oglądały ilustracje przedstawiające zastosowanie kamieni za czasów pierwotnych, a także średniowiecznych. Oglądały mozaiki wykonane z kamienia. Wykonały samodzielnie mozaiki, malowały kamienie farbami, obrysowywały je, szkicowały, tworzyły kolekcje. Oglądały biżuterię na prezentacji multimedialnej i próbowały rozpoznawać nazwy kamieni szlachetnych. Wykonały kamyczki z masy solnej i malowały je farbami oraz nawlekały na druciki tworząc kolorowe korale, które później wręczyły swym mamusiom.

Rozmawialiśmy także na temat WARZYWA. Dzieci oglądały przyniesione warzywa, oglądały warzywa na planszy magnetycznej. Rozpoznawały nazwy warzyw i wyróżniały w nich pierwsze głoski. Segregowały warzywa ze względu na kolor, wielkość, oraz wyróżniały ich część nadziemną i podziemną. Rozpoznawały smak warzyw bez patrzenia na nie. Wykonały kanapki.

Podczas tematu RODZINA przedszkolaki opowiadały, w jaki sposób spędzają wolny czas z rodziną. Bawiły się w zabawę dramową naśladując pracę wykonywaną przez mamę lub tatę. Wypowiadały się na temat swoich obowiązków w domu.

Dnia 28.05.13 Odbyła się uroczystość DNIA RODZICÓW. O godzinie 10.00 wszyscy rodzice zjawili się w przedszkolu, a dzieci wyraziły swoją miłość i oddanie przygotowanym występem artystycznym. Były piosenki i wiersze dla taty i mamy, taniec „Ciapalaga”, przedstawienie „Zgubione korale”, podczas którego dzieci wystąpiły jak prawdziwi aktorzy w ogóle nie mając tremy. Były także życzenia oraz laurki. Na zakończenie na wszystkich uczestników czekało przepyszne słodkie ciastko. Humory wszystkim dopisywały i było dużo wzruszeń i serdeczności.

Projekt ŁĄKA rozpoczęliśmy wyjściem na spacer na łąkę i piknikiem na niej. Dzieci wypowiadały się na temat zwierząt zamieszkujących łąkę oraz kolorów znajdujących się na łące. Poznały nazwy kwiatów, słuchały odgłosu zwierząt łąkowych. Wybrały się na spacer na łąkę podczas którego starały się dostrzec rośliny i zwierzęta których nazwy poznawały w czasie zajęć. Wykonały zwierzątka z plasteliny tworząc makietę pt. „Łąka”.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był DZIEŃ DZIECKA 03.06.13. Odbyły się konkursy i zabawy. Dzieciom dopisywał wspaniały nastrój i chętnie pokonywały tory przeszkód i uczestniczyły w konkursach rywalizując ze sobą i dopingując wzajemnie.

W czerwcu rozmawialiśmy o OWADACH. Temat łąki zaowocował u dzieci chęcią zdobywania informacji na temat owadów ją zamieszkujących. Dzieci dowiedziały się jak zbudowane są owady jak wygląda ich życie oraz etapy rozwoju. Poznały ciekawostki na temat życia owadów. Przynosiły żywe okazy do przedszkola i dokonywały obserwacji owadów przez lupy i pod mikroskopem. Dowiedziały się czego potrzebują do życia, czym się żywią. Rozumiały jaką rolę pełnią dlaczego są szkodliwe oraz w jaki sposób są pożyteczne dla człowieka i środowiska. Dzieciom podczas zajęć najbardziej podobało się smakowanie miodu oraz obserwacje dokonywane na żywych okazach. Na zakończenie tematu wypuściliśmy wszystkie owady na wolność, co sprawiło dzieciom i owadom zapewne też dużo satysfakcji.

Kolejnym tematem był ŚLIMAK. Dzieci poznały nazwy i wygląd różnych ślimaków. Zapoznane zostały z budową ślimaka. Obserwowały ślimaka przyniesionego przez kolegę Kacpra. Nazywały części budowy ślimaka. Wykonały ilustracje do bajeczki „O ślimaczku Anatolu, który szukał swego domu”. Obserwowały ślimaka pod lupą oraz mikroskopem, dbały by miał świeżą trawę w słoiczku i dostęp powietrza. Dowiedziały się różnych ciekawostek na temat ślimaka np. że pierwsi hodowali go mnisi na terenach Krakowa i Rzeszowa i spożywali w czasie postu. Teraz jest przysmakiem głównie Francuzów. Na koniec wykonały prace plastyczne i ozdobiły nimi salę przedszkolną. Dzieciom temat bardzo się spodobał. Codziennie sprawdzały co słychać u ślimaczka oglądały go, cieszyły się gdy wystawił czułka i nawoływały go wierszykiem o ślimaku.

Kolejnym tematem były ZWIERZĘTA NA WSI. Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego obchodzenia się ze zwierzętami gospodarskimi, przestrzeżone przez podchodzeniem do zwierząt obcych oraz zachowania w razie ich ataku np. psa. Poznały nazwy zwierząt, rodziny zwierząt. Poznały nazwy domów zwierząt gospodarskich. Łączyły zwierzę z jego domkiem, tworzyły rodziny zwierząt, zbiory. Poznały produkty pochodzenia zwierzęcego. Smakowały mleko i jego przetwory. Rozpoznawały smaki. Łączyły produkty z odpowiednim zwierzątkiem w kartach pracy. Wypowiadały się na temat swojego ulubionego zwierzątka. Wykonały prace plastyczne; maski oraz pawie z pięknymi ogonami. Wybraliśmy się także na spacer po okolicy i oglądaliśmy zwierzątka w pobliskich zagrodach. Naszym maluchom bardzo podobała się wyprawa do gospodarstwa, gdzie widziały indyki oraz kaczki.

Dnia 02.07.2013 odbyliśmy WYCIECZKĘ do gospodarstwa agroturystycznego do ZAŁUŻA. Na początku wizyty dzieci miały możliwość zabawy na świeżym powietrzu, przejażdżki gokartami, samolotem oraz zabaw na trampolinie. Kolejnym punktem było zwiedzanie Mini Zoo, w którym zobaczyć można było między innymi daniela, sarny, dziki, strusia, kucyki, liska, króliki, świnki morskie, różnego rodzaju ptaki; łabędzie, przepiórki, pawie. Dzieciom najbardziej spodobały się kózki, które dzielnie towarzyszyły nam podczas zwiedzania. Na zakończenie wycieczki dzieci udały się do wioski indiańskiej, zwiedzały ruiny zamku oraz bawiły się na placu zabaw ze zjeżdżalniami. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał niesamowicie radosny nastrój i wszyscy wrócili z uśmiechami na twarzach wspominając wspaniale przeżyty czas.

Dnia 03.07.2013 popołudniową porą obyło się w naszym Przedszkolu spotkanie szkoleniowe PIKNIK RODZINNY. Przybyli rodzice wraz z dziećmi. Odbyły się zabawy z chustą, które dzieciom bardzo się spodobały, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz tańce integracyjne prowadzone przez panią Monikę Kmiecik, za co jej serdecznie dziękujemy. Na zakończenie czekała na dzieci fajna atrakcja przygotowana przez panią koordynator w postaci masy z mąki ziemniaczanej i wody, którą dzieci mogły formować w różny sposób. Spotkanie było bardzo miłe i udane.

Podczas tematu ZOO dzieci rozpoznawały odgłosy zwierząt egzotycznych, naśladowały je ruchem. Wykonały prace plastyczne „małpki”, krokodyle” „węże”. Porównywały długości i wielkości zwierząt, oceniały które zwierzęta są najszybsze a które poruszają się najwolniej. Dzieliły zwierzęta na małe i duże. Łączyły zwierzęta z jedzeniem które najbardziej lubią. Degustowały suszone banany. Nauczyły się piosenki „W naszym ZOO” interpretując ją ruchem.

Podczas zajęć DINOZURY dowiedziały się różnych ciekawostek na temat dinozaurów. Naśladowały ruchem opowieść „Kraina Dinozaurów”. Poznały budowę dinozaura jego sposób odżywiania, dzieliły dinozaury na roślinożerne i mięsożerne. Oglądały ilustracje przedstawiające dinozaury w świecie w jakim żyły dawniej. Oglądały film „Dinozaur”. Wypowiadały się na temat jego treści wykonały pracę plastyczną na temat wrażeń po obejrzeniu filmu.

Dnia 09.07.2013 dzięki uprzejmości Firmy Bart-Fun nasze dzieci miały okazję bawić się na DMUCHANYCH ZJEŻDŻALNIACH. Radości nie było końca wszystkie maluchy ile sił w nogach skakały i zjeżdżały dając upust swojej energii. Wykonywały przeróżne akrobacje a w trakcie zabawy posilały się smakowitym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców oraz piły duuużo wody. Bardzo dziękujemy firmie BART-FUN oraz Pani Agnieszce Kosina za zorganizowanie tego niezapomnianego dla dzieci dnia.

W trakcie tematu PODWODNY ŚWIAT nasze maluszki wypowiadały się na temat „Gdzie można spotkać ryby?” Wymieniały tytuły bajek, w których występują rybki. Oglądały atlas ryb poznając różne gatunki ryb i nie tylko. Z kartonu utworzyły akwarium. Łączyły rybki w pary, tworzyły zbiory rybek. Wypowiadały się na temat życzenia jakie chcieliby by spełniła złota rybka i narysowały je na kartkach. Dzieciom podobał się temat o podwodnym świecie.

Podczas tematu KOSMOS naśladowały start rakiety lądowanie, Brały udział z zajęciach logopedycznych „Języczek w kosmosie”. Rozpoznawały różnice na dwóch obrazkach przedstawiających UFO. Wykonały latające spodki z talerzyków. Nauczyły się piosenki „Ufoludki”. Poznały budowę układu słonecznego. Zapoznane zostały z nazwami planet, orbitami. Poznały strój astronauty. Wykonały model układu słonecznego z plasteliny, a także narysowały go na kartkach. Poznały sylwetkę Mikołaja Kopernika i informacje na temat jego teorii. Naśladowały ruchem planety krążące wokół słońca. Dzieci były zafascynowane tematyką kosmosu. Najbardziej podobała im się piosenka o ufoludkach, którą chętnie śpiewały.

Ostatnim tematem w tym roku szkolnym był temat BEZPIECZNE WAKACJE. Dzieci wypowiadały się na temat bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Układały historyjkę obrazkową „Nad morzem”. Wypowiadały się na temat Dokąd chciałyby pojechać w czasie wakacji. Rysowały na temat swoich wymarzonych wakacji. Naśladowały ruchem zabawy nad wodą. Malowały farbami morze. Wysłuchały wiersza „Dobre rady” wypowiadały się na temat jego treści.

Dnia 01.08.13 gościliśmy w naszym Przedszkolu GOŚCI Z UKRAINY były to miłe spotkanie, podczas którego nasi goście mogli dowiedzieć się wiele na temat funkcjonowania naszych przedszkoli oraz obserwować pracę z dziećmi a także włączać się do wspólnych zabaw. Nasze maluszki miło przyjęły gości i od razu znalazły z nimi wspólny język, chwaląc się swoimi pracami w portfolio oraz zapraszając do wspólnych gier planszowych. Wizyta ta była ciekawym przeżyciem i miłym spotkaniem.

Dzieci podczas ZAKOŃCZENIA ROKU PRZEDSZKOLNEGO, które odbyło się 02.08.2013 roku tańcząc taniec „Polka”, deklamując wiersze żegnały się z Przedszkolem oraz śpiewając piosenki „Lato płynie do nas” oraz „Wakacji czas” informowały, że już nie mogą doczekać się upragnionego odpoczynku, wyjazdów i wakacyjnych przygód.

Na kolejne ciekawostki z naszego Przedszkola zapraszamy serdecznie po Wakacjach

Bożena Górska

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego