"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Kisielowie

Działania styczeń / luty 2014

Witamy wszystkich wesoło i radośnie. Mijają kolejne zimowe miesiące w naszym Przedszkolu. Są one pełne ciekawych wydarzeń i radosnych przeżyć:

„Zima” to temat, którym powitaliśmy miesiąc styczeń. Dzieci bawiły się w bitwę śnieżną
z gazetami, poznały sporty zimowe. Naśladowały różne zabawy na śniegu ruchem. Wykonywały prace plastyczne: „Bałwanek”, „Zima”. Przeliczały kule śniegowe. Słuchały bajeczki o dziewięciu bałwankach i odnajdywały je na ilustracjach opisując ich wygląd. Usprawniały aparat artykulacyjny za pomocą bajeczki logopedycznej „Lepimy bałwanka” oraz naśladując odgłosy jazdy na sankach, skrzypiącego śniegu pod butami, dzwonków sań, jazdy na nartach itp. Poznały także zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, lodzie.

Podczas tematu „Nasi dziadkowie” dzieci opowiadały o tym, jak spędzają czas ze swoimi dziadkami, opisywały ich wygląd oraz ulubione zajęcia. Wypowiadały się na temat pomocy dziadkom w codziennych czynnościach. Naśladowały różne czynności wykonywane przez babcie i dziadków. Rysowały portrety. Uczyły się piosenki „Babciu droga babciu” z interpretacją ruchową. Wykonywały zaproszenia oraz  laurki rysując jak najpiękniej potrafią coś miłego na specjalnie przygotowanych karteczkach. Brały udział w próbach do Jasełek i przedstawienia z okazji Święta Dziadków.

Kolejnym tematem był „Karnawał”. Nasze maluchy oglądały ilustracje przedstawiające  dzieci na balu przebierańców. Wypowiadały się na temat „Za kogo chciałbym się przebrać”. Odgadywały zagadki dotyczące przebierańców. Układały obrazki z pociętych puzzli. Przeliczały baloniki i ozdabiały salę tworząc wystrój karnawałowy.

Dnia 23.01.14 odbyła się
Zabawa Karnawałowa. Chętnie dzieci przebrały się za bohaterów z bajek, wojowników, motylki, wróżki, króliczki oraz wiewiórkę, tygryska i żółwia Ninja. Już na początku zabawy chętne maluchy mogły ozdobić swoje buźki w różnokolorowe wzory.  Później przyszedł czas na tańce. Wszyscy świetnie się bawili biorąc udział w konkursach i przeróżnych zabawach z nagrodami. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości, a uśmiech nie znikał z ich twarzy.

W miesiącu lutym dzieci poznawały swoje „Emocje”. Rozróżniały i nazywały emocje przedstawione na ilustracjach. Próbowały naśladować mimiką różne emocje i nastroje. Wypowiadały się na temat „Kiedy jestem wesoły, a kiedy smutny”. Nauczyły się w jaki sposób można poradzić sobie ze złymi emocjami rysując je na kartce papieru, zgniatając w kulkę wyrzucając do kosza lub poprzez zabawę w bitwę śnieżną. Smakowały słodkie i kwaśne produkty wypowiadając się na temat, które z nich bardziej lubią wpływają na ich dobry humor.

Dnia 06.02.2014 odbyły się „Jasełka”
przygotowane przez nasze maluszki oraz grupę Pani Kasi. Wspólny występ okazał się bardzo wspaniałym widowiskiem i każda babcia i dziadziuś byli dumni tego dnia ze swoich wnucząt. Wszystkie dzieci pięknie występowały podczas inscenizacji Jasełek, mówiły wiersze, tańczyły i śpiewały dla swoich dziadków. A na koniec złożyły serdeczne życzenia i wręczyły laurki. Radościom nie było końca. Były uściski, życzenia i gratulacje. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej, miłej i rodzinnej atmosferze. Na pewno ten dzień na długo zapamiętają wszyscy zaproszeni goście oraz ich pociechy – wnuczęta.

Kolejnym tematem był „Zdrowy Przedszkolak”. Dzieci poznały budowę ciała człowieka. Wypowiadały się na temat zasad higieny. Poznały piramidę zdrowia. Dowiedziały się które produkty są zdrowe, a które mniej. Poznały zasady dbania o zdrowie ząbków. Konieczność wizyt u lekarza w razie potrzeby oraz przyjmowania leków i zastrzyków. Doborze ubioru do warunków pogody. A także o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu. Na koniec tematu wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną „piramida zdrowia” i plakat powiesiliśmy w Sali aby przypominał nam o zdrowym odżywianiu.

Następnym tematem były „Urządzenia techniczne”. Dzieci poznawały nawy urządzeń, wymieniały je sylabami, próbowały rozpoznać pierwszą głoskę w wyrazach. Wypowiadały się  na temat „Do czego służą urządzenia techniczne w domu”. Dowiedziały się na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń. Rozpoznawały urządzenia po odgłosach z płyty CD. Poznały budowę komputera oraz różnicę między małym prądem w baterii oraz dużym i niebezpiecznym w przewodach i gniazdkach elektrycznych. Segregowały urządzenia na te, z których mogą korzystać sami oraz na takie z których nie mogą korzystać gdyż są zbyt niebezpieczne.

Miesiąc Luty zakończyliśmy tematem „Figury geometryczne”, podczas którego dzieci poznały kształty figur. Słuchały opowiadań „Tropiciele kształtów” i próbowały w Sali rozpoznać różne kształty i nazwać je. Składały obrazki z części, przeliczały elementy obrazków. Segregowały figury według kształtu, koloru, wielkości, tworząc zbiory. Kreśliły różne figury na plecach kolegi rozpoznając je. A na koniec wykonały pracę plastyczną z różnych poznanych figur- pajacyka.

W ciągu tych dwóch miesięcy swoje urodzinki świętowali: Ola, Zuzia, Maja i Oskarek. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego: dużo szczęścia, spełnienia marzeń i samych radosnych chwil.

Tak minęły nam kolejne dwa miesiące pełne zabawy i ciekawych wydarzeń a na kolejne ciekawostki zapraszamy już wkrótce…

Wychowawczyni: Bożena Górska