"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Kisielowie

Działania marzec / kwiecień 2014

Witamy wszystkich serdecznie!  Oto minęły kolejne miesiące w naszym przedszkolu. Podzielimy się z Wami naszymi nowinkami…Zapraszamy!!!.

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy tematem „W krainie lodu” podczas którego nasze dzieciaczki miały możliwość, obejrzeć ilustracje przedstawiające zwierzęta polarne. Poznały życie i ciekawostki dotyczące życia Eskimosów. Wykonały prace plastyczne „Pingwinek”, pracę zbiorową „Grenlandia”. Określały stosunki przestrzenne, przeliczały kropelki wody oraz poznawały cyfry.

Kolejnym tematem był „Marcowa pogoda”. Tak oto dzieci nauczyły się piosenki „Wiosna” interpretując ją ruchem. Określały różne stany pogody. Wypowiadały się na temat oznak zakończenia Zimy i przyjścia kolejnej pory roku. Wykonały prace plastyczne ”Marcowy garnek”. Rozwiązywały zagadki dotyczące stanów pogody. Kolorowały obrazki związane z tematem. Bawiły się w zabawy: Kropelki, Topniejące bałwanki, Słoneczka. Układały puzzle z pierwszymi oznakami Wiosny.

7 marca  w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru, uczniowie z naszej szkoły Podstawowej przygotowali „Inscenizacje wierszy Jana Brzechwy”. Na przedstawienie zostali zaproszeni także nasi przedszkolacy. Wszystkim bardzo spodobał się teatrzyk w wykonaniu starszych kolegów. Były gromkie brawa a dzieci chętnie wracały do wierszy inscenizowanych podczas przedstawienia.

W trakcie tematu „Witamy Cię Wiosno” dzieci bawiły się w zabawę „Gdzie jesteś Wiosenko?”. Poznały nazwy pierwszych wiosennych kwiatów. Dowiedziały się jakie ptaki przylatują do  nas na wiosnę. Dzieliły nazwy obrazków związanych z Wiosną na sylaby. Określały pierwsze głoski w wyrazach. Nauczyły się wiersza „Idzie Wiosna po świecie oraz piosenki „Przyszła do nas wiosna”. Wykonały kukłę Marzanny oraz kolorowe kwiaty
z papieru. Poznały zwyczaj topienia Marzanny. Dnia 21.03.2014 wyszliśmy wraz z zaprzyjaźnioną grupą Pani Wioli na powitanie Wiosny. Dzieci szły pochodem nad rzekę Mleczkę trzymając w ręku kolorowe kwiaty. Tatuś dyżurujący pomagał nam nieść Marzannę, ponieważ było bardzo wietrznie tego dnia. Dzieci stwierdziły, że dlatego jest taki wiatr, ponieważ Zima się pozłościła, że jej już nie chcemy. Gdy dotarliśmy na miejsce przedszkolaki wyrecytowały wiersz o Marzannie oraz zaśpiewały piosenkę „Wiosna”. Następnie przyglądały się jak nasza Marzanna zostaje spalona i wrzucona do rzeki. Dzieci przez chwilę obserwowały Marzannę dopóki nie odpłynęła. Następnie wróciliśmy do Sali gdzie powstały prace plastyczne na temat powitania wiosny .

„Wiosna wkoło” to ostatni temat miesiąca marca. Dzieci rozmawiały na temat przyrody budzącej się do życia. Oglądały pączki na drzewach, ogródki przydomowe podczas spacerów. Dokonywały analizy  i syntezy wyrazów związanych z tematem. Wykonały prace plastyczne „Wiosenna trawka”, wspólnie zaprojektowały suknię do plakatu „Pani Wiosna”. Łączyły kwiaty z cieniem, oraz przeliczały owady na ilustracji i łączyły z odpowiednią cyfrą w kartach pracy. Bawiły się w różne zabawy ruchowe związane z tematyką zajęć.

Kwiecień powitaliśmy tematem „Nowalijki”. Dzieci za pomocą ilustracji poznały różne prace wykonywane w ogrodzie. Poznały nazwy narzędzi potrzebnych w ogrodzie. Budowę rośliny oraz warunki jakie należy spełnić by roślinka urosła. Oglądały nasiona różnych nowalijek, zasiały pietruszkę, rzeżuchę,  szczypiorek oraz koperek. Wykonały samodzielnie kanapki wiosenne.

Podczas tematu „Niedługo Wielkanoc” przygotowywały się do świąt wykonując kartki i ozdoby świąteczne. Wypowiadały się w jaki sposób w ich domach świętuje się Wielkanoc. Poznały tradycje związane ze świętami. Wykonały palmy wielkanocne z przyniesionych bazi, bukszpanu, kwiatów suszonych i z krepiny. Palmy zabrały ze sobą do domu i poświęciły w niedzielę palmową. Ozdabiały pisanki. Poznały piosenkę „Kurczątka”, budowę jajka oraz układały historyjkę obrazkową od jajeczka do kury. Na koniec bawiły się w zabawę „Niespodzianka zajączka” odnajdując schowane w Sali przedszkolnej czekoladowe jajeczka.

Miesiąc kwiecień zakończyliśmy tematem „Jestem Polakiem”, podczas którego dzieci miały możliwość poznać postać papieża Jana Pawła II patrona naszej Szkoły Podstawowej, który 27.04.2014 został kanonizowany i dołączył do grona świętych. Nasze maluchy wykonały flagi papieskie, zapaliły znicz oraz odmówiły modlitwę pod pomnikiem papieża. Obejrzały krótki film animowany dotyczący życia Jana Pawła II oraz poznały historię papieża poprzez ilustracje. Wykonały prace plastyczne: godło Polski, herb Warszawy oraz flagę. Poznały na mapie Polski ciekawe miejsca. Wskazywały drogę rzeki Wisły z gór aż do samego morza. Dodatkowo dzieci zapoznane zostały z legendami dotyczącymi miasta Warszawy i Krakowa a także poznały niektóre ważne zabytki tych miast. Nauczyły się Hymnu oraz wiersza „Polak mały”.

W ciągu tych dwóch miesięcy urodzinki świętowali Szymonek i Zosia. Życzymy wam dużo radości, szczęścia, wspaniałych  podarunków i wielu sukcesów.. wszystkiego najlepszego!!!

Takie oto ciekawe wydarzenia towarzyszyły nam podczas marca i kwietnia w naszym przedszkolu… te miesiące minęły nam bardzo szybko i radośnie a na kolejne ciekawostki zapraszamy już wkrótce!!!

Wychowawczyni: Bożena Górska