"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Witamy w naszym przedszkolu!

Maj w naszym przedszkolu rozpoczął się od zajęć poświęconych muzyce. W ciągu tygodnia miały miejsca zabawy takie jak - „Skąd dochodzi dźwięk”, „ Jaki to instrument?”. Dzieci poznały nowe instrumenty np. mandolinę, harmonijkę. Podzieliliśmy instrumenty na dęte, perkusyjne i strunowe. Rozpoznawaliśmy instrumenty po dźwięku jaki wydaje. Dzieci samodzielne układały zagadki o wybranych instrumentach. Przypomnieliśmy sobie legendę ’ O trębaczu z wieży Mariackiej’, oglądaliśmy ilustracje głównych zabytków w Krakowie, słuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, dzieci rysowały na podstawie legendy. Miała miejsce Wizyta taty Piotrusia, który przyniósł akordeon i zademonstrował sposób gry na akordeonie. Dzieci również grały na tym instrumencie i narysowały pana z akordeonem w przedszkolu.

Dalsze tygodnie związane były z „ Dniem Matki”. Dzieci poznawały zawody rodziców – takie jak piekarz, kolejarz, krawcowa. Na podstawie rymowanki do masażu relaksacyjnego’ Puk, puk panie piekarzu’ przedszkolaki wymieniały produkty potrzebne do wyrobienia ciasta na bułki oraz wypowiadały się na temat ’ Kim będę jak dorosnę’. Rozmawialiśmy o tym gdzie pracują rodzice przedszkolaków. Dużo radości sprawiło dzieciom pieczenie bułeczek z masy solnej.

Dom to nie tylko budynek” -w tym tygodniu dzieci przyniosły do przedszkola ich pojazdy budowlane czyli zabawki takie jak betoniarka, koparka, dźwig, wózek widłowy. Chłopcy chętnie dzielili się zabawkami z kolegami i koleżankami. Rozmawialiśmy z dziećmi jakie jest ich wykorzystanie na budowie. Podczas spacerów oglądaliśmy domy we wiosce, szukaliśmy różnic, okazało się, że są domy nowe i stare, większość jest zbudowana z cegieł i betonu ale są tez drewniane. Rozpoznawaliśmy na ilustracjach budynki takie jak blok mieszkalny i wieżowiec, rysowaliśmy wieżowce do muzyki relaksacyjnej. Wykonaliśmy przestrzenne modele budynków użyteczności publicznej – fabryk, przy tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi o powstawaniu dymu, czy jest potrzebny i czy zanieczyszcza powietrze? Dzieci rozpoznawały budynki na obrazkach, rozmawialiśmy o ich użyteczności.

Dzień Mamy” to zawsze duże wydarzenie, w naszym przedszkolu przedszkolaki dobrze bawiły się wraz z mamami tańcząc i śpiewając, dzieci np. szukały mamy z zamkniętymi oczami. Miał miejsce quiz z nagrodami. Dzieci zaśpiewały mamom ’Sto lat, sto lat’ oraz wręczyły laurki i prezenty. Zakończeniem dnia było wspólne przygotowanie słodkiego domku z herbatników, ptasiego mleczka i żelków, domki długo nie stały bo zaraz zostały zjedzone. Wszyscy miło spędzili czas.

Z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się wraz z kilkoma mamami do domku letniskowego rodziców Pawełka - państwa Ciurków. Tam dużo czasu i energii poświeciliśmy łapaniu żab. Oczywiście byliśmy na długim spacerze po lesie, pomimo dużej ilości komarów. Dzieci grillowały kiełbaskę i dostały słodkie ciastka od pani Joli.

Rozmowa o żabach, które widzieliśmy w stawie spowodowała że w nzszym przedszkolu zagościł temat ŻABA, podczas realizacji którego miały miejsce takie aktywności jak zabawa 'Udajemy żabę', słuchaliśmy dźwięki dochodzące z wiosennej łąki oraz odgłosów żaby. Bawiliśmy się w 'Żabi berek', śpiewaliśmy piosenki związane z żabą, bocianem lub łąką np. 'Kle, kle boćku'. Dzieci liczyły nogi żaby, porównywały ilości nóg żaby do ilości nóg innych zwierząt np. kot, pies, krowa mają tyle samo co żaba - 4 ale biedronka, pszczoła ma już więcej bo 6, gąsienica ma dużo więcej Norbert doliczył się ich 22. Poznaliśmy inne płazy np. kumaka, rzekotkę i ropuchę.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami dzieci poznawały miejsca , gdzie można spędzić letni wypoczynek - góry, las, morze i jeziora. Najwięcej uwagi zostało poświęcone wakacjom nad morzem, przedszkolaki przyniosły piękne i duże muszle, dzieci opowiadały skąd je mają i tak np. Wiktorii muszle tato przywiózł z Włoch, a Maks swoje nazbierał nad pobliską rzeką Sanem. Każde dziecko słuchało szumu morza w swojej muszli, po czym malowaliśmy farbami morski krajobraz.Dużo radości dzieciom sprawiło wykonanie pracy plastycznej 'Plaża w słoiku' z muszli przyniesionych przez dzieci, piasku i samodzielnie wyciętych przez dzieci kolorowych rybek.

Na początku lipca przygotowywaliśmy się do wycieczki do Bałtowa. Na początku poznaliśmy położenie miejscowości Bałtów, rozmawialiśmy o woj. Świętokrzyskim. Dzieci przyniosły figurki dinozaurów, książki i plakaty o dinozaurach. Podzieliśmy dinozaury na drapieżne, roślinożerne, latające i pływające. Przedszkolaki próbowały prawidłowo wypowiadać nazwy dinozaurów. Poznaliśmy pojęcie paleontologia na podstawie historyjki obrazkowej .

Wycieczka do Bałtowa obejmowała zwiedzanie Jura Parku, Oceanarium, seans w kinie 5D, pobyt w parku zabaw. Ponadto w drodze powrotnej dzieci zwiedziły Sandomierz, oraz odwiedziły Zbrojownie rycerską, gdzie rycerz Łukasz opowiedział dzieciom legendę, przebierał je w dawne zbroje i pokazał ciekawe eksponaty. Na koniec wycieczki zjedliśmy smaczne lody i zmęczeni ale z mnóstwem wrazeń wróciliśmy do domu.

Po wycieczce wrażeniom i opowieściom dzieci nie było końca, ale praca w przedszkolu trwała nadal, wtedy zajęliśmy się tematem dżungla, który jest zawsze bardzo lubiany przez dzieci.

Praca w przedszkolu dobiegała końca i jej zwieńczeniem była uroczystośc zakończenia roku 2013/2014, dzieci pięknie się zaprezentowały śpiewając piosenki, mówiąc wierszyki, rodzice byli zachwyceni walczykiem w wykonaniu małych tancerzy. Na zakończenie 5-latki pożegnały przedszkole, a maluchy wręczyły in piękne róże. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Zegnamy się i do zobaczenia już we wrześniu.

Sylwia Janczalik

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego