"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania styczeń/luty 2013

Minęły kolejne dwa miesiące za oknem szare i zimne, a w przedszkolu radosne i kolorowe, nasze dzieci co dzień żwawo i licznie przychodziły do przedszkola.

Styczeń rozpoczęliśmy od poznania sposobu pomiaru czasu, dzieci przyniosły różne zegary, dokładnie oglądaliśmy je po czym uczyliśmy się jak prawidłowo należy odczytywać godzinę. Wspólnymi siłami wykonaliśmy kalendarz, który zawisł na jednej ze ścian. Przypomnieliśmy sobie wszystkie pory roku.

Kolejny tydzień był poświęcony ptakom, które pozostały na zimę. Dzieci wymieniały ich zdaniem dobre zachowania ludzi, które mogą pomóc przetrwać ptakom trudne warunki - zimno i głód. Przedszkolaki poznawały ptaki, które zimują w Polsce oraz te, które odlatują do ciepłych krajów. Systematycznie czytaliśmy przygody wróbelka Elemelka.

Koniec stycznia został poświęcony przygotowaniom do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli goście wysłuchali piosenek i wierszyków w wykonaniu dzieci, wszyscy miło spędziliśmy czas.

W styczniu dzieci poznały również życie i zwyczaje kotów, tych udomowionych oraz dzikich. Dzieci rysowały swoje koty lub te, które znają, tworzyliśmy zbiory kotów np. w tym samym kolorze, śpiewaliśmy piosenki o kotach i uczyliśmy się wierszyków.

Na początku lutego przygotowywaliśmy się do bezpiecznego i aktywnego spędzenia ferii zimowych, dzieci mówiły o tym co chciałyby robić, wspólnie sporządziliśmy „zimowy regulamin przedszkolaka”, który był przestrzegany podczas ferii. Dzieci poznawały sporty zimowe, wymienialiśmy znanych polskich sportowców np. Justynę Kowalczyk i Adama Małysza. Duża frajdę sprawiło dzieciom słuchanie muzyki klasycznej i improwizacja ruchowa na podstawie utworu „Walc łyżwiarzy”

W naszym przedszkolu przeważają chłopcy więc tematy poświęcone wszelkiego rodzaju pojazdom cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci łączyły w grupy pojazdy latające czyli samolot, helikopter i balon , pływające czyli statek, łódź i kajak, itd. Uczyliśmy się wykonywać samoloty z papieru.

Ostatnim z zagadnień w styczniu było „Zdrowie”, poznaliśmy atrybuty lekarza i pielęgniarki, umiemy ubrać się odpowiednio do pogody oraz wiemy w jakich produktach są witaminy A,B,C,D.

Sylwia Janczalik