"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania marzec/kwiecień 2013

Witamy w przedszkolu w Leżachowie !!!

Miesiąc marzec dzieci w przedszkolu zaczęły od zajęć poświęconych budowie ich ciała, najciekawszą aktywnością było odrysowywanie całej postaci dziecka i kolorowanie jej farbami.

Następnie przedszkolaki opisywały zmiany zachodzące w przyrodzie, wszyscy szukaliśmy pierwszych oznak wiosny, jednak było to bardzo trudne zadanie ponieważ zima nie odpuszczała i ciągle leżał śnieg. Pomimo zimy za oknem dzieci świetnie się bawiły podczas zabawy „Pożegnanie bałwanka” i wspólnie narysowały ilustracje do przysłowia „W marcu jak w garncu”.

Kolejne zajęcia były poświęcone przygotowaniom do Świąt Wielkanocnych. Dużo frajdy sprawiło nam wszystkim wysianie owsa, oraz ozdabianie styropianowych jajek cekinami. Mamy chętnie pomogły dzieciom zrobić palmy wielkanocne, które zostały zabrane do domu, a w Niedzielę Palmowa poświęcone w kościele w Leżachowie. Dzieci zrobiły wielkanocne baranki i śpiewały piosenkę pt „Wełniany baranek”. Nie zapomnieliśmy o kulinarnym wymiarze Świąt i upiekliśmy w przedszkolu babeczki, które bardzo szybko zniknęły z talerza, a także wykonaliśmy jajeczne stworki.

Kwiecień rozpoczął się od tematyki proekologicznej, dzieci systematycznie słuchały wierszyków z serii „Abecadło śmieciadło”. Przypomnieliśmy jak segregować śmieci. Nowym pojęciem były „elektrośmieci”, okazało się że jest ich coraz więcej. Następnie dzieci szukały pierwszych bocianów i oczywiście je znalazły tam, gdzie zawsze na starym gnieździe. Śpiewaliśmy piosenki o powrocie bocianów, rysowaliśmy bociany i żabki.

W połowie kwietnia wreszcie zrobiło się ciepło i mogliśmy tak naprawdę przywitać wiosnę i pożegnać zimę - topiąc Marzannę. Dzieci krocząc po wiosce z kukłą zimowej panny śpiewały piosenki, było to bardzo wesołe wydarzenie. Kolejne dni były poświęcone poznawaniu zwiastunów wiosny np. wyklejaliśmy krokusy, malowaliśmy pierwiosnki, przebiśniegi, jaskółki.

Ostatnie zagadnienie w kwietniu to „Kosmos”, gdzie dzieci poznały nasz Układ Słoneczny, Księżyc, nazwy planet. Wspólnie wykonaliśmy makietę kosmosu, na której umieściliśmy rakiety i sputnika. Dzieci słuchały muzyki kosmosu, nauczyły się wierszyka „Ufoludek”.

Sylwia Janczalik