"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Witamy w przedszkolu w Leżachowie.

Wiosna w naszym punkcie była bardzo pracowita, dzieci w związku z majowymi świętami poznały flagę, godło i hymn narodowy Podczas kolejnego tygodnia umieszczaliśmy na mapie Polski główne miasta – Kraków, Warszawę, Gdańsk, które leżą nad Wisłą oraz znaczące Katowice i Łódź.

Kolejna część maja została poświęcona przygotowaniu do Dnia Mamy i Taty. Dzieci wystąpiły podczas corocznego Pikniku organizowanego przez panią radną z Leżachowa Lidię Mróz. Program obejmował piękne wiersze, piosenki połączone z tańcem oraz improwizację ruchową do muzyki klasycznej. Po występie dzieci wraz z rodzicami i pozostałymi mieszkańcami obejrzały mecz na boisku szkolnym, a później miała miejsce wspólna zabawa taneczna i poczęstunek w pobliskiej remizie.

W ostatnim tygodniu maja dzieci poznawały kraje Unii Europejskiej, panujące w nich zwyczaje i cechy charakterystyczne – Szwecji, Włoch, Grecji. Wysłuchaliśmy również hymnu UE - „Ody do radości” oraz wspólnymi siłami wykonaliśmy flagę wspólnoty.

W czerwcu dużo frajdy sprawił dzieciom temat „Owady”. Korzystając z pogody spacerowaliśmy po okolicznych polach i szukaliśmy biedronek, chrząszczy, motyli, mrówek, pszczół i os. Na grządkach jednego z gospodarzy obserwowaliśmy stonkę. Po powrocie do przedszkola wspólnie określaliśmy znaczenie danych owadów i tak dzieci stwierdziły, że pszczoły są pożyteczne bo dają miód i zapylają kwiaty, a biedronki zjadają mszyce. Natomiast mrówki są złe bo wchodzą do szafek w kuchni.

Końcem czerwca w naszym przedszkolu odbył się piknik wraz z warsztatami dla rodziców prowadzonymi przez pana Jerzego Radwana. Korzystając ze sposobności w tym dniu odbyło się zakończenie roku 2012/2013, na które przybyli goście – pan burmistrz Sieniawy Adam Woś, pan sołtys Ryszard Szozda, pani radna Lidia Mróz, pani od rytmiki Agnieszka Bednarz. Dzieci przedstawiły program „Jadą misie”, po czym odbył się poczęstunek, który przygotowały mamy oraz piekliśmy kiełbaski. Gdy wszyscy się najedli miały miejsce zajęcia warsztatowe z panem Jurkiem. Bardzo miło spędziliśmy czas w przyjaznej atmosferze.

Wakacje rozpoczęły się wycieczką do centrum zabaw „Fantazja” w Rzeszowie, dzieci świetnie się bawiły i wesoło spędziły czas.

Pomimo dużych upałów przedszkole latem było pełne dzieci. Dla przedszkolaków ciekawym tematem było poznawanie zwierząt z dalekich krajów - poznaliśmy wygląd, zwyczaje, sposób odżywiania słonia, małpy, węża. Uczyliśmy się wierszyków o danej tematyce, śpiewaliśmy piosenki.

Podczas jednej z wycieczek Bartek znalazł winniczka i tak zaczął się w przedszkolu temat „Ślimak”, podczas realizacji którego szukaliśmy innych ślimaków np. zatoczka, pomrowa, oglądaliśmy muszle, szkicowaliśmy mięczaki, w tym małże.

Sylwia Janczalik