"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy w przedszkolu w Leżachowie.

Miesiąc wrzesień rozpoczął się u nas bardzo pracowicie, w pierwszej kolejności przywitaliśmy nowe dzieci, są to Madzia i Lenka. Nadal do przedszkola uczęszczają Pawełek, Bartuś, Roksanka, Jula, Milenka, Norbert, Gabrysia, Wiktoria, Kuba, Piotruś i Maksymilian. Wszyscy pierwsze dni spędziliśmy na wesołej zabawie i śpiewaniu piosenek, dużą przyjemnością było rysowanie autoportretu.

Kolejny tydzień był poświęcony poznaniu zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, co kazało się bardzo przydatne podczas spacerów, ponadto dzieci otrzymały odblaski, które zostały doczepione do plecaków.

Podczas wspomnianych spacerów dzieci zbierały opadłe z drzew liście, żołędzie, orzechy i kasztany, które następnie ozdobiły kącik przyrodniczy. Jednym ze znalezionych orzechów był orzech czarny, którego nie udało się rozłupać i dobrze bo jest on niejadalny. Ciekawą aktywnością dzieci było ułożenie na dywanie ze znalezionych darów jesieni jesiennego drzewa.

Miesiąc październik był również bardzo pracowity głównie dlatego, że dzieci przygotowywały się do uroczystości Pasowania na Przedszkolaka. Jest to na pewno duże wydarzenie dla wszystkich, najważniejsze, że dzieci ładnie się zaprezentowały, mamy z kolei przygotowały upominki i poczęstunek dla wszystkich na zakończenie miłego dnia.

Dużo przyjemności sprawiły wszystkim jesienne tematy o owocach i warzywach, kącik przyrodniczy zapełnił się okazami przyniesionymi przez dzieci, znalazły się tam nawet owoce egzotyczne takie jak ananas, mango, kaki. Przedszkolaki rysowały, malowały farbami i lepiły plasteliną owoce i warzywa. Bardzo smacznymi aktywnościami było zrobienie sałatki warzywnej oraz soku z marchwi i jabłek.

Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się nad staw rodziców Pawełka, gdzie piekliśmy kiełbaski, ziemniaki, dzieci również spacerowały po pobliskim lesie i próbowały łowić ryby.

W kolejnym tygodniu poznawaliśmy powstawanie produktów takich jak mleko, chleb, wełna, cukier. Dzieci układały historyjkę obrazkową pt. „Od ziarenka do bochenka”, zjadły smaczny jogurt, a kubeczki wykorzystały do zabawy. Wełnianą włóczką ozdobiliśmy ciepłe skarpety, a następnie śpiewaliśmy piosenkę „Wełniany baranek”. Przedszkolaki wymieniały słodkości, które powstają z cukru, liczyły cukierki i oczywiście je zjadły.

Przed Świętem Zmarłych odwiedziliśmy miejscowy cmentarz, dzieci wykonały także lampiony.

Sylwia Janczalik