"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania listopad / grudzień 2013

Dom ludowy – Leżachów 14, 37-530 Sieniawa
Godziny pracy  przedszkola    pn- pt: 8:30-13:30

Witamy w przedszkolu w Leżachowie !!

Listopad w naszym przedszkolu rozpoczął się od tematu Poczta, podczas zajęć w przedszkolu dzieci oglądały koperty, listy, pocztówki. Rozmawialiśmy o tym do czego są nam potrzebne listy, okazało się że listy wysyłamy do kogoś kogo znamy, żeby list doszedł do drugiej osoby musimy na kopercie napisać dokładny adres i przykleić znaczek. Dzieci samodzielnie sklejały koperty białe i kolorowe oraz wykonały model skrzynki pocztowej. Wybraliśmy się również na pocztę, gdzie pani kierownik cierpliwie odpowiadała na pytania dzieci. Wcześniej w przedszkolu napisaliśmy list do przedszkolaków w Dobrej, na poczcie Maksymilian kupił znaczek pocztowy, Jula go przykleiła a Bartek wrzucił nasz list do skrzynki, czyli dzieci same wysłały list.

Jesienna pogoda  to następne zagadnienie realizowane w przedszkolu, dzieci przypomniały sobie elementy pogody, rozmawialiśmy i zapisywaliśmy w kalendarzu pogody  jaki dziś mamy dzień np. czy jest deszczowo, czy słonecznie.

Podążając za zmianą aury, zajęliśmy się tematem Jesiennego ubioru. Dzieci bezbłędnie wybierały ubrania odpowiednie na lato, zimę, wiosnę czy jesień. Przy okazji przypomnieliśmy sobie kolejno pory roku a starszaki uczyły się nazw miesięcy. Przedszkolaki ćwiczyły sznurowanie butów, co okazało się dużym wyzwaniem. Dużo radości sprawiło przedszkolakom śpiewanie piosenki „Mała strojnisia”

Na koniec listopada odbyła się Zabawa Andrzejkowa , dla dzieci największą atrakcją były stroje przebierańców, oczywiście nie obyło się bez wróżb, razem z mamami laliśmy przelewaliśmy wosk przez klucz, losowaliśmy przepowiednie, mamy przygotowały poczęstunek, wszyscy tańczyliśmy w kółeczku.

W grudniu dzieci szukały odpowiedzi czy dinozaury żyły naprawdę, przedszkolaki przynosiły do przedszkola książki, atlasy oraz swoje zabawkowe dinozaury, które już zostały w przedszkolu i mają nawet swoją półeczkę. Przy okazji tego tematu badaliśmy właściwości węgla, dzieci kruszyły węgiel sprawdzały czy się rozpuści w wodzie, warzyliśmy grudki węgla. Okazało się, że węgiel jest nam potrzebny do palenia w piecu, żeby było ciepło.

Oczywiścieodwiedził nas tez Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami, a dorośli niestety dostali rózgi, przedszkolaki śpiewały piosenki i mówiły wierszyki podczas wizyty miłego gościa.

Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci przygotowywały papierowe ozdoby na choinkę, kleiły piękne kolorowe łańcuchy. Dzięki pomocy mam upiekliśmy pierniczki, które zostały bajecznie polukrowane i zawieszone na choince. Dzieci odwiedziły Urząd Gminy w Sieniawie, gdzie złożyły życzenia paniom z ZOSiP i panu sekretarzowi. Odwiedziliśmy również bibliotekę, tam z kolei pani bibliotekarka przeprowadziła z dziećmi ciekawe zajęcia biblioteczne. Każde z dzieci oraz wszystkie mamy otrzymały pięknego aniołka, a ostatniego dnia przed Świętami dzieliliśmy się opłatkiem.

Sylwia Janczalik