"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania styczeń / luty 2014

Punkt przedszkolny w Leżachowie „ Kompetentne Przedszkolaki”

godziny pracy przedszkola : pn-pt : 8:30 – 13:30

nauczycielka : Sylwia Janczalik

Witamy ponownie w naszym przedszkolu!

Nowy Rok pojawił się zupełnie niepostrzeżenie, a wraz z nim nowe wyzwania dla naszych małych i dużych przedszkolaków.

W pierwszym tygodniu stycznia rozpoczął się temat Dokarmiamy ptaki, podczas realizacji którego rozmawialiśmy o tym jak zmienia się życie zwierząt w trakcie roku, z jakimi problemami boryka się wróbel, sikorka czy gawron. Dzieci stwierdziły, że pewnie jest im zimno i nie mogą znaleźć jedzenia pod śniegiem, dlatego postanowiliśmy zrobić karmnik. Oczywiście potrzebowaliśmy pomocy. Dzięki panu Mariuszowi – tacie Lenki, udało się poskręcać deseczki i powstał piękny karmnik na stojaku, do którego staramy się wrzucać różne ziarna i okruszki chleba, aby obserwować ptaki tuż za oknem.

W połowie miesiąca zaczęły się przygotowania do występu dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przygotowały się bardzo sumiennie do występu i starały się ładnie zaprezentować. Zaproszeni goście otrzymali upominki od swoich wnuków, a rodzic zaprosili seniorów na poczęstunek. Wszyscy miło spędzili czas.

Ostatni tydzień stycznia został poświęcony tematyce kosmosu. Dzieci bardzo chętnie poznawały planety układu słonecznego, zrobiliśmy modele planet z masy solnej, oczywiście Mars został pomalowany na czerwono, Wenus na niebiesko a Saturn otrzymał charakterystyczny pierścień. Dzieci poznały również zasługi postać Mikołaja Kopernika.

W lutym zaczęliśmy od zajęć poświęconych profilaktyce prozdrowotnej. Dzieci układały historyki obrazkowe np. o wizycie u lekarza, porannej toalecie, sposobie mycia zębów. Przedszkolaki chętnie bawiły się w lekarza – badały puls, mierzyły temperaturę. W sali umieszczono plakat o tym jak dzieci same mogą dbać o zdrowie.

Końcem miesiąca, podczas gdy rozgrywały się igrzyska olimpijskie zajmowaliśmy się sportami zimowymi. Dzieci poznały wygląd flagi olimpijskiej, rozmawialiśmy o tym dlaczego odbywa się coś takiego jak olimpiada. W sali powstał kącik olimpijski z plakatami naszych złotych medalistów. Zrobiliśmy medale z masy solnej – oczywiście każdy przedszkolak otrzymał złoty medal. Dzieci szukały swoich mocnych stron i tak Kuba jest mistrzem rymowania, Bartek skakania, Norbert dodawania, Maks pięknie śpiewa, Roksanka pomaga mamie a Paweł jest ekspertem od dinozaurów i obsługi tableta. Natomiast Milenka i Jula rysują najładniejsze księżniczki, Piotrek szybko biega a Gabrysia ładnie maluje farbami. Itak każde z naszych dzieci jest mistrzem. Trzeba tylko umieć patrzeć.

Sylwia Janczalik