"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Leżachowie

Działania marzec / kwiecień 2014

Witamy w przedszkolu w Leżachowie!

Za nami kolejne miesiące pracy, a wraz z nimi nowe wrażenia.

Marzec rozpoczął się od poznania przysłowia „W marcu jak w garncu!”, dzieci wyjaśniały jak same rozumieją to sformułowanie. Przypomnieliśmy sobie jakie znamy elementy pogody, następnie każde dziecko losowało obrazek i miało nazwać to co było na nim przedstawione np. słońce, deszcz, chmury, tęcza. Przedszkolaki układały również zagadki do nazw zjawisk atmosferycznych. Dużo frajdy sprawiło nam wszystkim robienie baniek mydlanych i odszukiwanie na ich powierzchni tęczy. Starsze dzieci prowadziły kalendarz pogody.

Następny tydzień został poświęcony poznaniu zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie, oczywiście przypomnieliśmy sobie wygląd zwierząt gospodarskich, dzieci odgadywały zwierze po dźwiękach jakie wydaje. Rysowaliśmy wiejska zagrodę.

Marzec powoli się kończył więc należało przywitać wiosnę topiąc Marzanne. Niestety w tym czasie nasze przedszkolaki chorowały i nie chodziły do przedszkola, więc wiosenny pochód z Marzanną nie odbył się.

Na sam koniec marca gdy słońce coraz mocniej przygrzewało, obserwowaliśmy za oknem coraz bardziej widoczne zwiastuny wiosny. Dzieci przyniosły pierwsze kwiaty takie jak przebiśniegi, krokusy, jedna z mam przyniosła bazie, a babcia Piotrusia żółte forsycje. W sali zrobiło się pięknie - kolorowo.

Na początku kwietnia uczyliśmy się czym jest teatr. Poznaliśmy wygląd teatru, rozmawialiśmy na czym polega praca aktora, reżysera, garderobianej. Dzieci systematyczne słuchały baśni np. „Królewny Śnieżki”, „Czerwonego Kapturka”, „Calineczki”, następnie układały zagadki dotyczące poznanych baśni. Zrobiliśmy kukiełki z plastikowych łyżek, dzieci odgrywały scenki z teatrzyku „ Kłopoty łyżki”.

Kolejnym zagadnieniem była ochrona środowiska, zostały wprowadzone pojęcia ekologia, segregacja śmieci, recykling. Segregowaliśmy śmieci oraz opracowaliśmy plakat informujący o sposobie segregacji śmieci na odpady plastikowe, papierowe i szklane. Wśród dzieci pojawiło się duże zainteresowanie podczas rozmowy o oszczędzaniu wody. Przedszkolaki wybierały obrazki pokazujące właściwe zachowanie związane z korzystaniem z wody np. prysznic zamiast kąpieli. Okazało się, że ludzie produkują ogromne ilości ścieków i aby zobaczyć jak te ścieki są oczyszczane pojechaliśmy na do Stacji Uzdatniania Wody w Sieniawie. Tam jeden z pracowników, po kolei pokazał nam etapy oczyszczania ścieków.

Przed Świętami Wielkanocnymi dzieci opowiadały o tym jak u nich w domu wyglądają Święta, jakie zwyczaje i tradycje są fajne i dlaczego. Oczywiście chłopcy opowiadali o oblewaniu się wodą w drugim dniu Świąt, a dziewczynki o tym jak pomagają mamie w kuchni i malują pisanki. Wszyscy zabrali do domu wielkanocne stroiki.

Ostatni temat to „Moja ojczyzna- Polska”, podczas którego poznaliśmy symbole narodowe, główne zabytki stolicy Warszawy, oraz najważniejsze miejsca w naszej miejscowości.

Sylwia Janczalik