"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Maćkówce

Działania styczeń/luty 2013

Styczeń w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy od tematu „Zwierzęta zimą”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że zimą niektóre zwierzęta bardzo potrzebują naszej pomocy. Za oknem naszego przedszkola został założony karmnik, aby dzieci miały możliwość obserwowania przylatujących ptaków. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca w którym mogą znaleźć coś do jedzenia dlatego regularnie i systematycznie dbamy, aby w karmniku było pełno ziarna.

Kolejny temat jaki realizowaliśmy to „Latarka”. Zastanawialiśmy się co świeci bez prądu i baterii. Sprawdzaliśmy, jak działa latarka. Rozkręcaliśmy kilka latarek, oglądaliśmy jej poszczególne części, sprawdzaliśmy jak się nazywają. Tworzyliśmy przykładowy obwód elektryczny aby dowiedzieć się jak energia przepływa z baterii do żarówki. Założyliśmy kolekcję latarek, którą często wykorzystywaliśmy w naszych zabawach m.in. segregując je w oparciu o określone cechy. Postanowiliśmy je zważyć, zmierzyć. Spacerowaliśmy w ciemności z latarkami po szkole. Próbowaliśmy wywołać latarkowa tęcze, która niestety nam się nie powiodła, a zabawa w chowanego po ciemku przestała być stałym rytuałem tylko ze względu na coraz dłuższy dzień.

19 stycznia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Szkolnym Dniu Babci i Dziadzia. Uroczystość odbyła się w OSP w Maćkówce. Przedszkolaki przygotowały specjalnie dla swoich dziadków taniec oraz piosenkę.

Miejscowość, w której mieszkamy to Maćkówka, ale skąd się wzięła ta nazwa? Co ciekawego znajduje się w Maćkówce? To na te i podobne pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć przez kolejny tydzień. Martynka przyniosła do przedszkola album, w którym pokazane są zabytki i ciekawe miejsce w Maćkówce. Dokładnie je pooglądaliśmy, a potem zaczęliśmy ich szukać w terenie.

Tego roku nasze przedszkolaki wykorzystały czas karnawału do ostatniego dnia. We wtorek 12 lutego przedszkolaki wybrały się na bal karnawałowy. Bal prowadzony był przez dwóch panów wodzirejów. Były konkursy tańca, pociąg, kaczuszki, walczyki, chusteczka, tańce z rodzicami, a na koniec dyskoteka. Wszystkiemu towarzyszyły kolorowe światła, dużo dymu, i pyszny poczęstunek.

Po tłustoczwartkowym chruście, karnawałowych frytkach, ciastkach i napojach postanowiliśmy się poważnie zastanowić nad naszą dietą. Dlatego ostatni temat lutego brzmiał „Dbam o zdrowie”. Podczas jego realizacji zastanawialiśmy się co jest dla nas dobre, a czego powinniśmy unikać.
Urodziny w tym czasie obchodzili Ania Wilk, Kacper Kuras, Daniel Marek, Bartosz Piecuch. Jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego :)

Agata Koba