"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Maćkówce

Działania listopad / grudzień 2013

Witam serdecznie wszystkich czytelników strony Punktów Przedszkolnych w nowym 2014 roku.

Na początek pragnę złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Życzę państwu dużo zdrowia, wielu sukcesów wychowawczych, a dzieciom ciekawych pomysłów, szczerych przyjaźni oraz wiele radości z chwil spędzonych w przedszkolu.
Przypomnijmy sobie pokrótce co ciekawego działo się w naszym przedszkolu przez ostatnie dwa miesiące.

Listopad w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy tematem „Pogoda”. Podczas jego realizacji dowiedzieliśmy się m.in. jakie są rodzaje chmur, czym się różni ulewa od mżawki. Zastanawialiśmy się również jak należy się ubrać kiedy pada deszcz. Próbowaliśmy odszyfrować o czym mówi pani prezentując prognozę pogody. Założyliśmy także własny kalendarz pogody, w którym zaznaczaliśmy jaka jest pogoda.

Kolejny temat jaki realizowaliśmy to „Latarka”. W trakcie omawiania tego tematu dzieci miały okazję rozwijać swoje zdolności matematyczne dzięki tworzeniu zbiorów, przeliczaniu ich elementów , segregowaniu latarek wg wielkości, koloru, długości światła itp. Dla mnie latarka była wspaniałym narzędziem do rozwoju zamiłowań matematycznych jednak dla dzieci, to super przyrząd do zabawy w chowanego, robienia świateł dyskotekowych czy szukania różnych rzeczy w ciemnościach.

„Chodzi listonosz tu i tam” 21 listopada dzieci z naszego przedszkola spotkały się z panem Łukaszem Kulpą - listonoszem. Dzięki tym odwiedzinom poznaliśmy, wiele ciekawych informacji o poczcie. Dzieci dowiedziały się, że na poczcie można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, że osoby które często są poza domem i nie mogą odebrać poczty od pana listonosza, mogą założyć sobie skrzynkę pocztowa w urzędzie potowym. Na zakończenie tej wizyty każde dziecko miało okazję samodzielnie nakleić znaczek na przygotowanej wcześniej kopercie i przekazać list do św. Mikołaja bezpośrednio panu listonoszowi. Teraz jesteśmy pewni, że list dotrze do odpowiedniej osoby. Dzieci przez dłuższy czas wspominały niezwykłe odwiedziny a szczególnie torbę na listy, w której tego dnia pan listonosz przygotował dla dzieci słodką niespodziankę.

28 listopada odbyła się w naszym przedszkolu Zabawa Andrzejkowa. Dzieci poznały historię i tradycję wróżb andrzejkowych, które wprowadziły przedszkolaków w magiczną atmosferę. Wróżyły sobie z serduszek, bucików, sprawdzały z kim połączy je los i kim będą w przyszłości. Andrzejkowym wróżbom towarzyszyły zabawy i tańce dyskotekowe oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Choć rodzice znając zamiłowanie dzieci do samodzielnego przegotowywania sobie posiłków przygotowali jedynie półprodukty, a dzieci same wykonywały sobie pyszne przekąski. (Smakołyków było tyle, że jeszcze długo po zabawie mogliśmy kosztować pyszności).  Dzień ten wypełniony był śmiechem, śpiewem i oczywiście wróżbami.

W ten sposób niespostrzeżenie zaczął się kolejny miesiąc. Grudzień rozpoczęliśmy tematem „Dawno, dawno temu”. Mówiąc dawno temu, mieliśmy na myśli naprawdę odległe czasy. Zastanawialiśmy się co to są te „dinozarły” i czym one się różnią od smoków. W jednej mądrej książce widzieliśmy na obrazku, że węgiel miał odbite ślady wiec postanowiliśmy zbadać węgiel, który mamy w domu. Przy okazji sprawdziliśmy ile waży bryła węgla, czy da się nim rysować, czy trudno go rozkruszyć (i czym da się go sprać z dywanuJ).

6 grudnia był naprawdę szczególnym dniem. Po pierwsze ze względu na bardzo wietrzną pogodę, a po drugie tego dnia odwiedził nas Św. Mikołaj w towarzystwie anioła. Dzieci bardzo pięknie zatańczyły przygotowany taniec, zaśpiewały piosenkę a na koniec każdy samodzielnie podchodził do naszego gościa  po upominek odpowiadając na różne pytania św. Mikołaja.

Kolejnym tematem jaki podjęliśmy był „Śnieg”. Myślę, że dobór tematu był bardzo trafny, wykorzystujący naturalne warunki atmosferyczne, biorąc pod uwagę , że na razie mamy piękną wiosnę tej zimy. My na szczęście sie już dowiedzieliśmy w jaki sposób topi się śnieg, dowiedzieliśmy się, że na grzejniku szybciej topnieje niż do słońca. A nawet okazało się, że nasze ręce to także grzejniki bo przecież nasze ręce też topią śnieg.

Nasze ostatnie zajęcia przed przerwą świąteczną upłynęły pod hasłem „Święta”. Zaś 20 grudnia dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej w Maćkówce „Kompetentne przedszkolaki” mogły wziąć udział w uroczystej wigilii szkolnej.

W ten sposób dotarliśmy do kolejnego miesiąca, a nawet nowego roku. Mam nadzieję, że równie ciekawych nowych tematów i przygód.

Agata Koba