"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Maćkówce

Działania styczeń / luty 2014

Witam serdecznie wszystkich czytelników strony Punktów Przedszkolnych utworzonych ramach projektu „Kompetentne przedszkolaki”

Kolejne dwa miesiące za nami. W  minionym czasie realizowaliśmy takie tematem, jak „ Ptaki zimą”, „Babcia i dziadzio”, „Wesołe przedszkole”.

„Ptaki zimą” to temat, w którym mówiliśmy sobie o tym, jak pomagać przetrwać ptakom (choć nie tylko) zimę.  Rozpoczęliśmy od poznania ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów. Podczas wspólnych spacerów próbowaliśmy ich szukać w naszym najbliższym otoczeniu.  Dowiedzieliśmy się czym należy je dokarmiać oraz w jaki sposób należy to robić.

„Babcia i dziadzio” to bardzo wdzięczny temat, na który dzieci chętnie odpowiadają. Zarówno dzieci , jak i rodzice z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do uroczystości poświęconej właśnie tym, najbliższym nam osobom. W tym roku również uczyniliśmy zadość tradycji i zaprosiliśmy naszych kochanych dziadków na uroczystość z okazji ich święta, aby w ten sposób pokazać, jak bardzo ich kochamy.

Uroczystości z okazji „Dnia babci i dziadzia” zorganizowane został przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Maćkówce. Dzieci bardzo przeżywały swój pierwszy występ przy tak dużej grupie, jednak podczas występów zupełnie nie było tego widać. Pięknie zatańczyły przygotowane układy taneczne mimo, że panująca grypa nieco zmniejszyła nasze szeregi.

„Wesołe przedszkole” to temat,  który przypadł na okres ferii. Zaplanowaliśmy sobie mnóstwo zajęć ruchowych, sportowych a także wycieczkę niestety pogoda pokrzyżowała nam plany i musieliśmy te zajęcia przełożyć.

W ten sposób minął nam cały miesiąc. Tematy, które realizowaliśmy w lutym to „W świecie figur geometrycznych”, „Dom”, „Jak powstaje książka’, „ Dbamy o zdrowie”.

„W świecie figur geometrycznych” to temat w trakcie którego poznaliśmy różne zabawy, rymowanki, piosenkę pozwalające nam na utracenie nowej, poznanej figury.

„Dom” był tematem, w którym  mówiliśmy sobie o tym, jak zbudowany jest nasz dom. Projektowaliśmy dom z zapałek. Rysowaliśmy swój wymarzony pokój.

W tym tygodniu odbyła się również zaplanowana wcześniej wycieczka do centrum zabaw „Fantazja” w Rzeszowie. Dzieciaki do dzisiaj wspominają wielkie zjeżdżalnie, baseny z piłkami oraz zderzające się samochody. Już nie mogą się doczekać następnego wyjazdu.

„Jak powstaje książka” już sam tytuł mówi jakie treści zawierał realizowany temat. Grupa opowiadała sobie o ulubionych bajkach, o tym w jaki sposób dbamy o książki. Część zajęć poświęcona została temu w jaki sposób zbudowana jest książka. Podczas ostatnich zajęć dzieci wspólnie z rodzicami wykonały swoją własną bajkę.

W pierwszy tydzień marca rozpoczęliśmy przygotowania do święta dnia kobiet. Laurki, kwiaty wierszyki, piosenki, słodka niespodzianka ach… ale to wszystko następnym artykule.

Pozdrawiam Agata Koba