"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 1


Działania wrzesień/październik 2014

Witamy w naszym przedszkolu !

Minęły wakacje i powróciliśmy do przedszkola wypoczęci, opaleni i gotowi na nową przygodę. W tym roku jest w przedszkolu 14 – stu przedszkolaków, 4 dziewczynki: Madzia, Kasia, Agatka i Karolinka oraz 10 chłopców: Kacper, Ksawery, Przemek, Filip, Szczepan, Oskar, Bartek, Wojtek, Ignaś i Kuba. Naszą nauczycielką jest pani Agnieszka Grasza. W tym roku przenieśliśmy się z parteru na pierwsze piętro. Mamy nową salę. Jest ona jasna, ciepła i przytulna, a dzięki naszym pracom bardzo kolorowa.

Opowiemy teraz, co ciekawego działo się u nas w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Wrzesień był to czas na poznanie się i zaprzyjaźnienie. Opowiadaliśmy o sobie, o tym, co lubimy robić, gdzie mieszkamy. Niektórzy z nas do przedszkola przychodzili ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Mieliśmy w przedszkolu kotki, króliki, rybki. Obserwowaliśmy je, karmiliśmy i bawiliśmy się z nimi, a gdy były zmęczone, pozwalaliśmy im odpocząć. Wiemy już jak należy prawidłowo opiekować się zwierzętami i wiemy kto to jest weterynarz.

Pewnego razu postanowiliśmy odwiedzić naszych kolegów z sąsiedniego przedszkola, więc pojechaliśmy do Krasnego. Tam czekała na nas niespodzianka. Pod przedszkole zajechał wóz strażacki i wysiedli z niego strażacy. Pozwolili nam przymierzać ich stroje: kaski, kamizelki, kurtki, czapki. Zaprezentowali sprzęt, który wykorzystują podczas akcji ratunkowych. Nie zabrakło oczywiście węża z wodą. Każdy z przedszkolaków mógł przez chwilę wcielić się w rolę strażaka i gasić „pożar” wodą. Na koniec czekała nas jeszcze jedna atrakcja. Była to przejażdżka wozem strażackim po okolicy.

Gdy za oknem zrobiło się kolorowo, podziwialiśmy piękno jesieni. Robiliśmy kolorowe bukiety i dekoracje z jesiennych liści. Spacerując po lesie obserwowaliśmy zmiany jakie zachodzą w przyrodzie. Uczyliśmy się o tym jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy. Tak jak wiewiórki gromadzą zapasy, tak i my zgromadziliśmy w przedszkolu: kasztany, żołędzie, szyszki i kolorowe liście, które później wykorzystywaliśmy na zajęciach.

Idzie lasem Pani Jesień, co nam w koszu swoim niesie? Oczywiście smaczne i zdrowe owoce i warzywa. Z pysznych jabłek, soczystych gruszek, winogrona i śliwek zrobiliśmy szaszłyki. Innym razem z ziemniaków zrobiliśmy frytki, które z ketchupem smakowały wyśmienicie.

Na początku października wybraliśmy się do leśniczówki, gdzie spotkaliśmy się z leśniczym, który oprowadził nas po lesie. Opowiedział o swojej pracy, pokazał ciekawe miejsca jak np. nory lisie, tamę bobrów, domki wydr. Nad stawami obserwowaliśmy i karmiliśmy chlebem łabędzie. Na koniec spotkania upiekliśmy na ognisku kiełbaski, pożegnaliśmy się z leśniczym i wróciliśmy do przedszkola.

Niezapomniana będzie również nasza wycieczka do edukacyjnego gospodarstwa agroturystycznego w Przychojcu. Przeżyliśmy tam niezwykłą przygodę z dawną wsią polską. Zwiedziliśmy muzeum pełne zabytkowych sprzętów z gospodarstw wiejskich. Sami wyrabialiśmy ciasto na podpałki i proziaki, następnie pomagaliśmy przy ich wypieku w tradycyjnym piecu chlebowym. Mieliśmy okazję przejechać się na kucyku i pobawić się z bardzo rozbrykanym koziołkiem. Uczyliśmy się robić kwiatki z bibuły, a każdy z nas zrobił kwiatuszka dla swojej mamy. Dziewczynki przymierzały różne bajkowe stroje, a chłopcy kapelusze i maski. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Pani gospodyni dbała o to, aby nikt nie był głodny. Częstowała nas ciepłą herbatą i chlebkiem z miodem lub smalcem. Pan gospodarz natomiast w specjalnej lokomotywie piekł dla każdego kiełbaski.

Po tych wszystkich atrakcjach przyszedł czas na chwilę zadumy i refleksji. Pamiętamy o zmarłych, dlatego też w przedszkolu zrobiliśmy wiązanki i wraz ze zniczami zanieśliśmy je na groby.

W przedszkolu obchodziliśmy 4 – te urodziny naszych kolegów: Oskara, Kacperka i Ignasia. Podarowaliśmy im własnoręcznie zrobione laurki. Na koniec zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć.

             AgnieszkaGrasza 
 

                                                                      działania maj/czerwiec/lipiec 2014
                             działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego