"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 1

Działania marzec/kwiecień 2013

Serdecznie witamy Wszystkich.
Wiosna w pełni, więc czas na nowinki naszej przedszkolnej gromadki. Za nami kolejne dwa miesiące wspólnej pracy i zabawy. Zdążyliśmy już trochę urosnąć i zrobić się jeszcze bardziej ciekawi świata.

W marcu do naszej wesołej gromadki dołączyły dwie dziewczynki: 2,5 letnia Agatka i 3 letnia Ania. Dziewczynki od pierwszego dnia czują się z nami fantastycznie.

„Marchewkowe pole, marchewkowy las -
                   pomarańczowe przedszkole dziś wita nas”

Oj, działo się dziś działo!!! Wszyscy przyszli do przedszkola w pomarańczowych czapka, nawet... NASZE PANIE! Serio, serio. ŚWIĘTOWALIŚMY URODZINY MARCHEWKI. Wszyscy chcieli spróbować witaminek - nagle okazało się, że... WSZYSCY LUBIĄ MARCHEWKI!!! Jedliśmy marchewkowe plasterki, piliśmy soczki marchewkowy - jabłkowy, nawet korale marchewkowe udało nam się zrobić i marchewkową królową wybrać. Przedszkolaki same przygotowały też sałatkę marchewkowo – owocową. MNIAM- PALCE LIZAĆ!! Okazało się, że bardzo dużo wiemy o zdrowym odżywianiu, więc postanowiliśmy to wykorzystać i zrobiliśmy własną PIRAMIDĘ ZDROWIA, potem zaczęliśmy zdrowo i kolorowo jeść.

Jest jeden szczególny dzień, w którym wszystkie panie te mniejsze oraz te większe mają swoje święto. W naszym przedszkolu, również świętowaliśmy 8 marca Dzień Kobiet. Chłopcy składali życzenia i wręczali swoim koleżankom piękne kwiaty. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. My – wszystkie kobietki z naszego przedszkola, dziękujemy serdecznie za kwiaty i życzenia:)

„Wiosno, wiosenko - GDZIE JESTEŚ, POWIEDZ NAM!!!” W KALENDARZU... PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!! Za oknami... GORZEJ!! Postanowiliśmy więc przegonić złą zimę, która zadomowiła się u nas na dobre i ani myśli odchodzić. Najpierw w przedszkolu rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z witaniem wiosny. Przygotowaliśmy kukłę Marzanny. Wiedzieliśmy doskonale, że... łatwo nie będzie z tą zimą!!!!Każdy trzymał w ręce instrumenty muzyczne, na głowach i szyjach miał kwiatki. Robiąc WIELKI HAŁAS przeganialiśmy zimę, wołając głośno - PRECZ ZIMO ZŁA - no cóż - nawet fajna jest ta zima, ale żeby tak długo u nas siedzieć?!!

Powitaliśmy WIOSENKĘ - „Pójdziemy wesoło ze śpiewem radosnym bo dziś musimy poszukać wiosny. Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić! Niech śnieg z mrozem już nie wróci”. Z piosenką i uśmiechem wróciliśmy na przepyszny, wiosenny deserek do naszego przedszkola!

Wraz z nadejściem wiosny nasza grupa ma mnóstwo wiosennych pomysłów. Tym razem nasi mali odkrywcy przyrody wcielili się w rolę profesjonalnych ogrodników i ogrodniczek. Pracy było co nie lada, na zasiew czekała rzeżucha i owies, trzeba było również wsadzić cebulki żeby urósł nam szczypiorek. Dzięki naszemu kącikowi przyrodniczemu możemy nauczyć się prawidłowo dbać o rośliny oraz co dzień dokonywać nowych obserwacji i spostrzeżeń. Takie zajęcia to nie lada gratka dla każdego przedszkolaczka. A i ogródeczek mamy piękny. Pełno w nim kwiatków, bratków i stokrotek.

„Święta, idą święta, Święta Wielkanocne
                   wszystkim tu składamy życzenia gorące!”

Na przekór ŚNIEŻNEJ ZAMIECI za oknami... - u nas w przedszkolu KOLOROWO I WESOŁO! Pisanki, pisanki, jajka malowane - nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Na jednej kogucik, a na drugiej słońce, śmieją się na trzeciej laleczki tańczące. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że piękne pisanki w święta to podstawa! Dlatego zanim sami zaczęliśmy je tworzyć, poznaliśmy wiele ciekawych technik tworzenia wzorów na jajkach różnego pochodzenia. Urządziliśmy sobie pyszny poczęstunek, gdzie nie mogło zabraknąć pysznych, słodziutkich BABEK WIELKANOCNYCH, MAKOWCÓW... ACH! SAME SŁODKOŚCI!

PROJEKT „MLEKO”, którym zajęliśmy się w kwietniu dał nam wiele powodów do dobrej zabawy w przedszkolu. Niby tylko mleko, ale ile ciekawostek się dowiedzieliśmy, a ile rzeczy zrobiliśmy właśnie z mleka. Były doświadczenia np. wir kolorów, czy zamienianie mleka w kamień za pomocą octu, kucharzenie i wizyta w oborze. Tam zaprzyjaźniliśmy się z małym cielaczkiem, któremu przedszkolaki dały imię Ala. Karmiliśmy krówki i podjęliśmy próby dojenia, ale to tylko dla odważnych. W przedszkolu mamy swoja krówkę Alę, która bardzo lubi z nami bawić się na placu zabaw.

Nie obyło się bez AKCJI SPRZĄTANIA naszego małego światka. Majdan Sieniawski aż błyszczy czystością. Zajęliśmy się bardzo poważnie segregacją odpadów i od tego czasu każdy z nas wie, gdzie jaki śmieć ma swój dom.
Tym akcentem się żegnamy, do usłyszenia już wkrótce. Życzymy dużo słoneczka i uśmiechu.

Monika Przewrocka