"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 1Działania wrzesień/październik 2013


„Dziś przedszkolak mały, duży przybył do przedszkola, zaczyna się dla nich zabawa wesoła!!!”
I znów... rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dzieci wypoczęte i z uśmiechem wracały po wakacyjnej przerwie. W tym pierwszym dniu, niełatwym z powodu rozstania z rodzicami, dzieci przede wszystkim bawiły się z paniami przy piosenkach, zabawach kołowych, oraz poznawały swe imiona. Zabawy integracyjne ułatwiły dzieciom rozłąkę z mamusiami i tatusiami. Kto był DZIELNY i nie płakał... dostał nawet COŚ PYSZNEGO!

Złote liście z drzew spadają... do przedszkola zapraszają... Wszystkim dzieciom życzę miłego pobytu w przedszkolu, wielu przyjaciół, wielu wspaniałych zabaw i zajęć, a Rodziców zapraszam do współpracy i aktywnego udziału w życiu naszego przedszkola, bo jak powiedział Robert Fulghum „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, o tym, jak żyć, co robić i jak postępować nauczyłem się w przedszkolu.”

Uśmiechnięty promień słońca obudził mnie rano, połaskotał koło noska, skończyła się nocka...
To my – przedszkolaki.
Codziennie przychodzimy do przedszkola, zazwyczaj chętnie i z uśmiechem na twarzy, choć czasem jak to maluchy... miewamy pochmurne dzionki.
W ciągu dnia się uczymy, bawimy, tańczymy i śpiewamy, tak wspaniale czas spędzamy.
Nasza pani świetne pomysły ma i cały pobyt w przedszkolu nam umila. Poznaliśmy już swoją salę, nasze kąciki zabaw no i przede wszystkim kolegów i koleżanki. Chętnie o naszą salę dbamy i zabawki na miejsce pięknie odkładamy.
Wspólny kontrakt ustaliliśmy i na gazetce go powiesiliśmy. Każdy z przedszkolaków wie, że trzeba postępować zgodnie z zasadami, które sami ustalili i przypieczętowali własną rączką.

10 września w naszym przedszkolu odbył się PIKNIK INTEGRACYJNY. Uczestniczyli w nim zarówno rodzice jak i ich pociechy. Organizatorem pikniku był Trener Instytutu Komeńskiego Pan Jurek Radwan, który przygotował dla nas mnóstwo ciekawych zabaw. Wszyscy bawili się doskonale, nawet Pan Wójt, który był naszym gościem bawił się świetnie. Było mnóstwo śmiechu, a czas zabawy umilały nam pyszności i kiełbaska z grilla.

„Lato poszło, przeminęło... Wrzesień z wiatrem liście niesie... Czas się wybrać na wycieczkę! Przewodnikiem będzie jesień.”
Nasze przedszkolaki postanowiły szukać oznak jesieni i w tym celu wybrały się na wycieczkę do lasu. Z zachwytem obserwowały i podziwiały drzewa pokryte kolorowymi liśćmi. Tak uważnie przypatrywały się otaczającej przyrodzie, że bardzo szybko znalazły ciekawe okazy grzybów.. Dzieci świetnie odróżniły grzyby jadalne od trujących.

„A tu lecą nam na głowę, liście złote i brązowe...”
No bo jak najlepiej uczyć się o przyrodzie? Wiadomo - w jej naturalnym środowisku! I to w dodatku najciekawiej jest poznawać ją sensorycznie, czyli wszystkimi zmysłami. W zabawie „Paleta malarza” obserwowaliśmy różnorodność kolorów i „malowaliśmy” kontur listka. Podczas zabawy w „Magnetofon” „nagrywaliśmy” to wszystko, co w absolutnym skupieniu mogliśmy usłyszeć, a potem próbowaliśmy odtworzyć wszystkie usłyszane odgłosy. Dotykaliśmy wszystkiego co się dało, szczególnie zainteresowała nas kora drzew, którą „odbijaliśmy” za pomocą kredek na kartkach papieru.

Hej pełno jest jabłek w naszym sadzie, Jabłuszko rumiane słońcem malowane i bardzo smaczne...
o czym mogliśmy się przekonać robiąc owocowe szaszłyki.

Smacznie, zdrowo, warzywnie i owocowo ten temat mógłby trwać i trwać... A na drzewach gruszki opalają brzuszki, huśtają się orzechy, śliwki słodkie i pyszne, najpierw je rozpoznawaliśmy, potem je umyliśmy, pokroiliśmy, a na koniec ze smakiem zjedliśmy. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w jesiennych zajęciach kulinarnych, z zapałem kroiły owoce, ziemniaki na frytki, no bo nie mogło zabraknąć również w naszym jesiennym koszyku warzyw z ogródka. No bo frytki to przecież warzywo - pyszne... Inne warzywa to tak średnio posmakowały przedszkolakom, ale dowiedziały się, że trzeba je jeść, aby być silnym i zdrowym.

„Sprawa to nie byle jaka! Pasowanie na Przedszkolaka!”
W ten uroczysty dzień... przybyli do przedszkola nasi rodzice Czekaliśmy z wielką niecierpliwością aż... BĘDZIEMY PRZEDSZKOLAKAMI! Przygotowaliśmy wielkie SHOW dla gości. Były wiersze i piosenki, a i tańców nie zabrakło. „Już nie jestem małym DZIECIAKIEM, od dziś jestem prawdziwym PRZEDSZKOLAKIEM”

Najważniejszą częścią spotkania było złożenie ślubowania przez dzieci, które z dumą prezentowały się w swoich odświętnych strojach. Przed uroczystym pasowaniem... trzeba było wypić SOK Z CYTRYNY – kwaśny aż strach, ale... jak trzeba to trzeba! Na pamiątkę tego wydarzenia dumne przedszkolaki otrzymały dyplomy i znaczki. „Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada, idzie do przedszkola wesoła gromada. Tupią małe nóżki tupu-tupu tup. Raźno do przedszkola idzie mały zuch”.

W ostatnich dniach października świętowaliśmy 4 urodziny Madzi. Życzymy Ci Madziu dużo zdrówka, uśmiechu i dużego grona przyjaciół.

Niech nam więc płynie ten czas tak słodko, niech będzie zawsze zabawnie i wesoło. Żegnamy się cieplutko. Do zobaczenia już nie długo, znowu coś o sobie opowiemy. Pozdrawiają przedszkolaki i Pani Monika.

Monika Przewrocka

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego