"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 1Działania listopad / grudzień 2013

Czas na nowinki - Witają przedszkolaki jak zawsze wesołe i uśmiechnięte. Kolejne dwa miesiące za nami. Jak ten czas leci… Jeżeli chcecie wiedzieć co u nas ciekawego, grzecznie usiądźcie i poczytajcie.

Miesiąc listopad rozpoczęliśmy z powagą i zadumą.
"Cmentarz światła rozjaśniły, że aż łuna bije z dali, niech nie będzie takich mogił, gdzie nikt lampki nie zapali" Przedszkolaki pamiętały i w tym dniu razem ze swoją panią udały się na Cmentarz Parafialny w Majdanie Sieniawskim. Zapaliliśmy znicze na grobach nauczycieli, dziadków. Szukaliśmy też grobów opuszczonych i tam też stawialiśmy znicze. Z zadumą i modlitwą pochyliliśmy się nad grobami ludzi, których już nie ma . Będziemy o nich pamiętać... Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Spotkał Katar Katarzynę – A Apsik - my w przedszkolu też zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić, aby ten jesienny, smutny czas jakoś przetrwać. Postanowiliśmy dowiedzieć się wszystkiego na temat odpowiedniego ubioru na zimne dni, a także na deszczowe .Jak ustrzec się przed katarem i nie chorować. Okazało się, że z tym deszczem to wcale nie jest tak smutno. Parasole, kalosze i płaszcze od deszczu przysporzyły nam nie lada zabawy. Poubierani, pod parasolami zmierzyliśmy się z deszczowa aurą. TO BYŁA ZABAWA!!!! Taniec z parasolami też się wszystkim podobał i mógłby trwać i trwać.

Całkiem przez przypadek zrodził nam się pomysł na  PROJEKT " MĄKA". Najpierw powstała siatka, widząc zainteresowanie dzieci rozpoczęliśmy zabawę z mąką. Badaliśmy, eksperymentowaliśmy, zasięgaliśmy porad ekspertów i sami przeprowadziliśmy kilka doświadczeń. Dzięki projektowi dzieci poszerzyły swoją wiedzę, dowiedziały się mnóstwa nowych rzeczy na temat mąki, która do tego czasu była po prostu tylko białym proszkiem, a teraz?.... Sami zrobiliśmy przy pomocy kamieni mąkę z ziaren różnych rodzajów zbóż, a z ziemniaka mąkę ziemniaczaną, co było wielkim zaskoczeniem dla przedszkolaków. Projekt, był tak interesujący, że postanowiliśmy z naszej mąki tworzyć cuda i cudeńka. Upiekliśmy pyszne babeczki, które zostały przez nas własnoręcznie ozdobione, a potem równie samodzielnie ZJEDZONE..MNIAM MNIAM  - BYŁO PYCHA.  Ale MĄKA to przede wszystkim chleb, więc aby nie być gołosłownym, postanowiliśmy upiec swój własny chleb.
Rzecz to bardzo prosta, chlebek upieczony i z miodzikiem bardzo szybko zjedzony.

25 listopada świętowaliśmy urodziny Pluszowego Misia
Bo każdy chłopiec powinien mieć misia, dziewczynka też, jeżeli tylko chce,
bo wszystkim dzieciom wiadomo nie od dzisiaj, że… najlepiej śpi się z misiem - to się wie!

Z samego rana zaczęła się fajna zabawa  z naszymi misiami. Każdy przyniósł z domu własnego misiaczka, z którym na początek przeszedł przez zaczarowany tunel do...MISIOWEJ KRAINY!
Było też mnóstwo śmiesznych zabaw integracyjnych - oj, było co robić! WSZYSCY ŚWIETNIE SIĘ BAWILI, bo..... KAŻDY LUBI MISIE! Były też różne książeczki i bajeczki o misiach, bo my  lubimy misiowe bajeczki do poduszeczki.
W przedszkolu zabawa. Andrzejek to czas. Niech magia i wróżba Królują wśród nas. Już zaczynamy, już nie czekamy Zabawa dalej start. …
Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Był to dzień radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.
Nie zabrakło również wesołych pląsów przy muzyce i wspólnych zabaw w kółeczku. Na zakończenie dzieci obdarowane zostały ciastkiem z niespodzianką.

Cały rok grzeczny byłem więc... Chyba na prezent zasłużyłem!?"
Wszystkie dzieci, 5 grudnia, z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa – św. Mikołaja. Od samego rana nasłuchiwaliśmy czy słychać kroki Mikołaja, czy słychać dzwoneczki reniferów. I w końcu pojawił się ze swoim workiem w sali. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła dokoła. Mikołaj każdemu wręczył prezent. Dzieci w części artystycznej zaprezentowały wiersze i  piosenki. Mikołaj obiecał dzieciom, że wróci do nas w przyszłym roku. Życzył wszystkim zdrowych i  wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie szybko pożegnał się i odjechał. Przecież każdego musi odwiedzić w ten jeden, wyjątkowy dzień.
Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim obecnym. 
Chociaż do Świąt jeszcze kilka dni przedszkolaki  już myślą o świątecznych wypiekach i ozdobach. Dzieci zgromadziły w sali przedszkolnej składniki potrzebne do wypieku pierniczków i z drobną pomocą mamy Filipka  po chwili pierniki były gotowe. Pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały. Zagościły na naszej choince, która zdobi nam salę do dzisiejszego dnia i pachnie…. tak pięknie…
"Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś, niech kolęduje z nami cała ziemia..."
W świątecznym nastroju, z uśmiechem radości.. przywitaliśmy zebranych gości! Przybyli do nas RODZICE, aby zobaczyć nasz świąteczny występ. Przy dźwiękach kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" ...weszliśmy do sali i ustawiliśmy się ŚLICZNIUTKO- RÓWNIUTKO. A stajenka, oświetlona... czekała na Józefa i Maryję z dzieciątkiem. Głodni, zmarznięci znaleźli wreszcie schronienie w tę zimną noc. I wreszcie do Jezuska przybyli.. GOŚCIE... a więc: Pastuszkowie, Trzej Królowie, Aniołeczki  Każdy przyniósł podarunki dla NARODZONEGO. Po występie rodzice otrzymali od dzieci wykonane przez nie kartki świąteczne. Wszyscy- i rodzice i dzieci zasiedli przy stołach do uroczystej kolacji, przełamaliśmy się opłatkiem i... zaśpiewaliśmy kolędy. Pojawił się nawet... nieoczekiwany gość- który nam zostawił pod choinką drobne prezenty -  jak to Wigilię!! Świąteczny nastrój udzielił się nam wszystkim. – ŻYCZYMY ŚWIĄTECZNEGO NASTROJU PRZEZ CAŁY ROK!!

 Niech te Święta tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek, niechaj gwiazdka z nieba leci, niech Mikołaj tuli dzieci, biały puch niech z góry spada, niechaj piesek w nocy gada, niech choinka pachnie pięknie no i radość będzie wszędzie.
Takim akcentem się żegnamy. Niech ten rok będzie pełen niespodzianek i radości. Niech wszystkie marzenia się spełnią. Tego wszystkiego życzą Kompetentne Przedszkolaki z Majdanu Sieniawskiego 1 z Panią Moniką.
 W tym momencie nadszedł czas, aby się pożegnać i podziękować za wspaniałą współpracę. Dziękuję za każdy dzień, za każde dobre słowo, za miłą atmosferę. Za wszystko…

 SERDECZNIE DZIĘKUJĘ. POWODZENIA I ŻEGNAJCIE - ZAWSZE BĘDĘ O WAS PAMIĘTAŁA!!

Monika Przewrocka

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego