"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 1

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Witamy w naszym przedszkolu po dwumiesięcznej przerwie!

W miesiącu maju realizowaliśmy projekt KONIE. Już na samym początku padło pytanie: Gdzie można konia spotkać? I tu pojawił się problem, gdyż zdania przedszkolaków były podzielone – na podwórku, czy w zoo? Postanowiliśmy, wiec to wyjaśnić. Zagłębiając się w tematykę koni dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Pojawiały się też kolejne nurtujące nas pytania. Odpowiedzi na nie szukaliśmy sami, sięgając do książek, albumów, gazet, czy internetu. Spotkaliśmy się z ekspertem, który oprowadził nas po stadninie, zaprezentował swoje konie i odpowiedział na nasze pytania. W przedszkolu podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich przygodach z końmi, robiły do nich ilustracje.
        Z pomocą mamy dyżurnej zrobiliśmy koniki na kijach, które służyły dzieciom do zabawy. Przedszkolaki jeździły na nich jak na prawdziwych koniach. W trakcie realizacji projektu udało nam się stworzyć dość liczną kolekcję koni. Były to:
- konie na biegunach,
- plastikowe, papierowe i drewniane koniki,
- pluszowe koniki.
W trakcie projektu odbyło się spotkanie z panem kosiarzem, który zapoznał nas z historią żniw na wsi. Opowiedział również o tym, jak dawniej wyglądało życie na wsi i do czego człowiekowi potrzebny był koń. Temat projektu cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony dzieci i ich rodziców. Przyniósł wszystkim dużo radości i satysfakcji.

Pod koniec miesiąca rozpoczęliśmy przygotowania do Dnia Mamy i Taty. Uczyliśmy się wierszy i piosenek, którymi chcieliśmy podziękować rodzicom za ich miłość i troskę o nasze wychowanie. Na zajęciach zrobiliśmy medaliony dla mamy i taty, rozmawialiśmy o rodzicach i malowaliśmy ich portrety. A gdy nadszedł upragniony dzień, w przedszkolu nie zabrakło nikogo.W komplecie pojawiły się podekscytowane przedszkolaki i równie przejęci rodzice.
        Po części artystycznej odbył się piknik rodzinny, na którym świętowaliśmy nie tylko Dzień Mamy i Taty, ale również Dzień Dziecka. W tym dniu nie brakowało dobrej zabawy i pysznych przekąsek.

Z cała pewnością wszyscy mile wspominamy czerwcową wycieczkę do Załuża, do gospodarstwa agroturystycznego.  Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania małego zoo. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się zwierzątkom, pogłaskać je i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się: kozy, kucyki, dziki i struś.   Największą atrakcją zoo, okazał się przebiegły i sprytny lis. Do tej pory przedszkolaki znały go tylko z bajek. Lisek swoją zwinnością i sprytem zabawiał dzieci niczym akrobata w cyrku.
      Kolejną atrakcją podczas wycieczki był plac zabaw pełen rozmaitych pojazdów i  gokartów, na których przedszkolaki jeździły same lub z pomocą rodziców.  Był nawet samolot, którym Agatka i Ignaś chcieli polecieć w kosmos. Całe szczęście, że nieudało się go uruchomić….
         Dzieci chętnie bawiły się również na drugim placu zabaw. Tam znajdowały się ruiny zamku, stara armata, domek na drzewie, wioska indiańska oraz liny z oponami. Zjazdu nie potrafiły sobie odmówić nawet panie nauczycielki.
         Polecamy wszystkim, którzy lubią taką formę wypoczynku wyprawę do Załuża. Każdy znajdzie tam coś ciekawego dla siebie.

Ktoś kiedyś powiedział, że w miłej atmosferze czas szybciej mija. I to jest prawda. Nadszedł czerwiec i dla niektórych wymarzone wakacje. Czas na odpoczynek, wielkie podróże, ale i czas na rozstania…
      Pod koniec czerwca pożegnaliśmy się z najstarszymi przedszkolakami. Dla nich nasza wspólna przygoda dobiegła końca, pewien rozdział ich życia właśnie się zakończył. Po wakacjach czekać już na nich będzie szkoła. Życzymy, więc im wszystkiego dobrego!
(Kochane starszaki cieszę się, że mogłam was poznać - p. Agnieszka.)

W lipcu, pomimo wakacji z naszych sal nadal słychać było głosy  dzieci  Dookoła cisza i spokój, puste szkolne sale, wszyscy gdzieś wyjechali… Tylko nasze przedszkole tętniło życiem. Śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki, bawiliśmy się wspólnie w poznane w przedszkolu zabawy, malowaliśmy, rysowaliśmy, świętowaliśmy 4 – te urodziny Agatki, słuchaliśmy bajek, do których wykonywaliśmy ilustracje, a po deszczu w kałużach puszczaliśmy łódki z papieru. Odwiedziliśmy krainę uczuć, gdzie spotkaliśmy radość, smutek, złość, nienawiść, zazdrość, strach, miłość. Dzięki tej wyprawie wiemy już jak poradzić sobie np. ze złością, smutkiem, czy strachem i jak ważne są w życiu miłość i przyjaźń.

Na koniec wszystkim już odpoczywającym i tym, którzy dopiero planują swoje wakacje chcemy życzyć jak najwięcej słońca, uśmiechu na twarzy i pięknej opalenizny.

Do zobaczenia we wrześniu!
Agnieszka Grasza