"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 2

Działania marzec/kwiecień 2013

Witamy w kolejnej odsłonie wydarzeń z życia naszego przedszkola. Zapraszamy na krótką ich relację, życząc przyjemnej lektury.

W spiżarence, przy owocach, dużo smacznych warzyw leży.
Każde w ludzkim organizmie swą wybitną wartość mierzy:
Marcheweczka się wychyla, swój spiczasty nos zadziera,
Bo poprawia wadę wzroku, witaminkę A – zawiera.

Nie można się oszukiwać, że nasze dzieci odżywiają się dokładnie tak, jak zalecają lekarze i dietetycy. Dlatego chcąc nauczyć dzieci zasad właściwego, zdrowego odżywiania się musimy stosować różne sposoby zachęcające dzieci do spożywania zdrowych produktów. Dnia 7 marca 2013 odbył się w naszym przedszkolu Dzień Marchewki, podczas którego dzieci wykonały sok i sałatkę z marchewki. Świetnie się przy tym bawiły i dobrze radziły sobie w świecie kulinarnym. Kolejny dzień poświęciliśmy pojęciu „nabiał” i produktom, które go zawierają. Sery, mleko, masło, jajka, budyń, deserki, kefir i wiele innych produktów zgromadzonych w przedszkolu musieliśmy posmakować, powąchać i dotknąć, aby wybrać te, które są najsmaczniejsze. Wygrały jajka, z których wykonaliśmy urocze myszki. Wszyscy słusznie zauważyliśmy, że w podawaniu dzieciom posiłku liczy się pomysłowość, dobra zabawa w trakcie przygotowywania i atrakcyjność na talerzu.

Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy , wiosnę przywitamy!

W pierwszy dzień wiosny przedszkolaki doszły do wniosku, że zima powinna odejść i pożegnały ją z nieukrywaną radością. W zimny i ponury poranek przedszkolaki wyszły do ogrodu przedszkolnego niosąc Marzannę. Z okrzykami „znikaj zimo zła” kukła z bibuły została zniszczona w sposób tradycyjny, a mroźna pora roku przegoniona daleko do morza. Później rozbrzmiały dźwięki wiosennych piosenek „Marzanno, Marzanno”, „Idzie do nas wiosna” śpiewanych przez dzieci. Przystrojeni w wiosenne kwiaty na głowach, kolorowe własnoręcznie zrobione koszulki, i wiązki trawy z bibuły zawieszone na rączkach wyruszyliśmy na spacer po okolicy w poszukiwaniu oznak wiosny. Niesiony przez nas transparent „witaj wiosno”, nasze kolorowe stroje, szczere uśmiechy sprawiły, że zaświeciło dla nas wiosenne słoneczko.

Święta Wielkanocne, jako najważniejsze święta chrześcijańskie mają również w naszym przedszkolu uroczyste znaczenie. Aby dzieci już od najmłodszych lat wzrastały w szacunku do tradycji kulturowych i religijnych przygotowywane były do obchodu tych świąt. Przedszkolaki ozdabiały jajka różnymi technikami, wykonały stroiki, ozdoby wielkanocne i kartki świąteczne. W Wielki Czwartek wspólnie z drugą grupą przygotowaliśmy uroczystość, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój.

„Co się stało, co się stało? Gwałtu, mleko wyleciało!
Przeraziła się kucharka, wyleciało mleko z garnka,
i jak białe prześcieradło, na patelni wierzchem siadło...”

Przez niespełna dwa tygodnie przedszkolaki zajmowały się projektem MLEKO. Pomysł projektu badawczego zrodził się podczas śniadania, kiedy to jeden z przedszkolaków miał ze sobą mleko czekoladowe w kartoniku. Pojawiło się kilka pytań, stąd też postanowiliśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat mleka. Nie próżnowaliśmy, porównywaliśmy smak, zapach różnych produktów mlecznych, posmakowaliśmy czym różni się mleko krowie od koziego. Dowiedzieliśmy się jakie składniki zawiera mleko, oraz do jakich potraw się go dodaje. Wykonaliśmy wiele ciekawych eksperymentów z mlekiem, z czego na uwagę zasługuje wir mleczny, i wykonanie kamienia z mleka. Przy pomocy nauczyciela zrobiliśmy koktajl truskawkowy i jagodowy, bitą śmietanę i budyń wiśniowy. Gościliśmy również eksperta w dziedzinie zdrowia – mamę Madzi, która odpowiedziała nam na nurtujące nas pytania dotyczące wpływu mleka na nasze zdrowie. Odwiedziliśmy również gospodarstwo pana Tomka, gdzie zdobyliśmy niezbędne informacje na temat krowy, drogi mleka od krowy do kartonu, mieliśmy zaszczyt wymyślić imię dla młodej krówki, ochrzciliśmy ją Ala. Wiemy już na czym polega proces UHT. Po tak długiej podróży badawczej, z całą pewnością można powiedzieć, że staliśmy się ekspertami w temacie „mleko”.

Jestem sobie kosz na śmieci, do mnie do mnie chodźcie dzieci.
Stoję sobie przy tym świerku, pełno chciałbym mieć papierków!

Śmieci w worki się pakuje! to temat, który towarzyszył nam w ostatnim tygodniu kwietnia, miał nas nauczyć szacunku do przyrody w jej naturalnej formie, dostarczyć wiedzy o zagrożeniach środowiska i sposobach jego ochrony. Myślę, że to się udało. W dniu 23.04.2013 przedszkolaki wzorem ubiegłych lat przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „sprzątania świata”. Każdy z nas otrzymał worek na śmieci i rękawiczki jednorazowe i poszliśmy zbierać śmieci do pobliskiego lasu. Efektem sprzątania były pełne worki śmieci oraz czyste otoczenie. Każdy przedszkolak już wie, co oznaczają poszczególne kontenery stojące przy śmietnikach, zdeklarował się przypilnować we własnym domu wszystkich domowników o konieczności segregowania odpadów ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Idąc na spacer, na plac zabaw nikt już obojętnie nie przejdzie obok papierka leżącego na chodniku.

Dziękujemy serdecznie za uwagę, życzymy wszystkim ciepłych, pełnych uśmiechów i zabaw dni.
Magdalena Zygmunt