"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 2Działania maj/czerwiec/lipiec 2013


Witamy serdecznie bo bardzo długiej przerwie, i tym samym zapraszamy na bardzo długą lekturę...

„Czy Ty wiesz, jaki to znak: w czerwonym polu biały ptak? – Wiem – odpowiedział Jędrek mały – to jest znak Polski: Orzeł Biały” 30 kwietnia 2013 r. w naszej placówce świętowaliśmy radośnie uroczystość patriotyczną związaną ze świętem Flagi Narodowej i Konstytucji 3-go maja. Święto Flagi jest najmłodszym świętem, które ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, dlatego też dzieci z chorągiewkami odśpiewały hymn narodowy i poznały symbole i barwy narodowe. Ten dzień był niezapomnianą lekcją patriotyzmu w przedszkolu.

„Gdy na skrzyżowaniu światła się zepsują, w białych rękawiczkach ruchem aut kierują” Spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej w Sieniawie było okazją do kształtowania czynnych postaw dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Panowie policjanci przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw, o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Przypomnieli o zachowaniu ostrożności w stosunku do obcych ludzi. Największym zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

„Przyjeżdżają szybko, stawiają drabinę. Zawsze dzielnie walczą z pożarem i dymem.” Kolejnego dnia dzieci z wielką radością powitały wyjątkowych gości - strażaków. Najwięcej emocji budził jednak wielki, czerwony wóz strażacki. Strażacy opowiedzieli nam o niebezpiecznych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz w jaki sposób należy się zachowywać, by zapobiec tym nieszczęściom. Dzień strażaka w przedszkolu uznajemy za udany.

„Z pomocą nożyczek, szczotki i grzebienia, wygląd naszych włosów czaruje i zmienia.” Pewnego ciepłego majowego dnia wybraliśmy się do salonu fryzjerskiego w Majdanie Sieniawskim, do pani Madzi. Podczas spotkania dzieci mogły dowiedzieć się o pracy fryzjera w salonie, przełamać strach przed maszynką do strzyżenia i peleryną. Dodatkową atrakcją podczas wizyty było strzyżenie. Chłopców (za zgodą rodziców) obcięto maszynką i nożyczkami, a dziewczynkom skrócono grzywki, uczesano w przepiękne kucyki, warkocze i koczki.

„Potrafi namieszać w garach, gdy coś upichcić się stara. Kreuje przeróżne smaki. Czy wiecie już, kto to taki?” Pan Grzegorz – tata Artura i Mikołaja, nauczył nasze przedszkolaki (nie tylko bo i mamy na dyżurze też się włączyły) całego procesu robienia pizzy. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach ugniatając, rozciągając i przygotowując swoje małe pizze. Na koniec odbyła się degustacja, gdzie z apetytem „po ciężkiej pracy” Margaritta została zjedzona.

„Nosi biały czepek i biały fartuszek, a żebyś był zdrowy, czasem ukłuć musi”. Tak też pracuje mama naszej Madzi w Przychodni Zdrowia w Adamówce, którą odwiedziliśmy, aby bliżej poznać zawód pielęgniarki i lekarza. Dzieci zapoznały się z pomieszczeniami w przychodni – dla wielu dobrze znanymi. Poznały specyfikę pracy lekarza i pielęgniarki, zasady zachowania się podczas badania, oczekiwania w kolejce i bezpieczne zasady przyjmowania leków, zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Po tak ciekawym przedstawieniu nam zawodu lekarza i pielęgniarki, po zbadaniu dzieci, które przełamały strach do białego fartucha, niektóre przedszkolaki głośno zaznaczyły, że w przyszłości chcą zostać lekarzem, choć to bardzo trudny zawód. Będąc w przychodni nasze przedszkolaki odwiedzają aptekę by przekonać się co można tam kupić, co to jest recepta i czy przychodzą tam tylko chorzy ludzie?

„W każdym bochnie chleba tkwi ziarno zboża, okruch soli, kropla wody, praca rąk piekarza i dobroć Boża”. W ramach realizacji tematyki tygodniowej „poznajemy zawody” wycieczka do piekarni pana Piotra w Adamówce przyczyniła się do tego, że dzieci na własne oczy mogły zobaczyć jak powstaje chleb. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza i uważnie śledziły etapy powstawania pieczywa.

Będąc w Adamówce postanowiliśmy się wybrać na Pocztę Główną, gdzie przedszkolaki miały okazję obserwować od środka stanowiska pracy i przyglądać się pracy pań siedzących w „okienkach”. Dowiedziały się w jaki sposób segreguje się paczki, listy oraz co oprócz znaczków można tu kupić, a także jak należy zachować się w miejscach publicznych.

W miesiącu czerwiec zrealizowaliśmy projekt badawczy „buty”, podczas którego pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat butów, ich rodzajów, zastosowania. Odwiedziliśmy szewca, który w bardzo ciekawy sposób zaprezentował nam swój zawód. Teraz już każdy przedszkolak wie, że szpiki nie służą tylko i wyłącznie do mocowania kartek na tablicy.

Dzień 14 czerwca był szczególnym dniem w życiu przedszkola. To właśnie tego dnia obchodziliśmy Święto Rodziny. Dzieci pełne entuzjazmu od samego rana ciężko pracowały. Przygotowywały niespodzianki i dzielnie wytrzymywały próby. Przedszkolaki zaśpiewały piosenki, a poezją podziękowały rodzicom za ich trud i opiekę. Po części artystycznej przyszedł czas na najprzyjemniejszą część – prezenty i słodki poczęstunek. Kochani rodzice to dla Was jeszcze raz: dużo słońca życzę Ci, i radosnych wszystkich dni, zdrowia na calutki rok, niech zmartwienia pożre smok!

18 czerwca korzystając z przepięknej pogody (choćby na początku dnia) dzieci z naszego przedszkola, razem z drugą grupą i rodzicami odwiedziły Dino-Park w Krasnobrodzie - Krainę Dinozaurów w Dolinie Św. Rocha. Poruszając się po specjalnie przygotowanej trasie, przy której zlokalizowano ekspozycje nawiązujące tematycznie do poszczególnych okresów geologicznych Ziemi dzieci z zachwytem podziwiały modele dinozaurów naturalnej wielkości, które naprawdę robiły wrażenie i wywoływały podziw. Dzieci z wielką uwagą i skupieniem słuchały opowieści pani przewodnik pozyskując wiele cennych informacji na temat dinozaurów i ich życia. W przerwie dzieci świetnie bawiły się na wspaniałym placu zabaw. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i fantastycznych wspomnień wróciliśmy do domu. Było po prostu super!

Serdecznie witamy miłych Gości na naszej ostatniej uroczystości, a co tu będzie niech każdy zgadnie, boimy się tylko czy dobrze wypadnie, bijcie nam duże brawa, a dla nas będzie miła zabawa. Mili Goście, miłe Panie oto nasze pożegnanie.

02 lipca dzieci młodsze żegnały swoich starszych kolegów i koleżanki. Były piosenki, wiersze, tańce i wspólne zabawy. W taki właśnie sposób „pomachały” na do widzenia paniom, kolegom, zabawkom, zasadom, a przywitały wolny, radosny i przez wielu oczekiwany okres wakacji. Nasze maluchy z płaczliwych, wstydliwych i bardzo skrytych przeobraziły się w przebojowe, otwarte, radosne i chętne do poznawania świata Przedszkolaki, które z powodzeniem w przyszłości zawojują świat. I taki widok, takie zmiany nadają sens pracy z dziećmi, a końcowy efekt jest wyjątkowym prezentem. Na zakończenie uroczystości wręczyliśmy absolwentom pamiątkowe dyplomy, niespodzianki, i złożyliśmy życzenia. Żal rozstania osłodziły pyszne desery lodowe, które czekały na dzieci. Wspomnienia z tej chwili na długo pozostaną w sercu każdego z nas.

W dniach 29.07 – 02.08.2013 mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu studentki z Korei i Włoch, w ramach projektu International Kindergarden, realizowanego przez organizację studencką AIESEC Rzeszów. Henna i Rossella bardzo szybko zyskały sobie sympatię naszych przedszkolaków. Podczas codziennych zajęć prowadzone były zajęcia plastyczne, w czasie których zapoznaliśmy się z flagami wymienionych krajów; zajęcia muzyczne, podczas których podejmowaliśmy próby nauczenia się hymnów, piosenek i rymowanek; zajęcia taneczne, w ramach których nauczyliśmy się tańców narodowych; zajęcia językowe, podczas których każdy przedszkolak miał możliwość nauki swojego imienia w języku włoskim i koreańskim. Z całą pewnością to spotkanie było dla nas nowym i ciekawym doświadczeniem, stało się ono nie tylko motywacją do nauki języków, pozwoliło również dzieciom lepiej poznać świat i jego kulturowe bogactwo, ale także wpłynąć na budowanie wrażliwości kulturowej i propagowanie tolerancji dla innych narodowości. Nasze spotkanie zakończyliśmy znanymi zabawami, podczas których nasze nowe przyjaciółki miały możliwość zaznajomienia się z językiem polskim.

Wszystkim wychowankom, ich rodzicom i najbliższym życzymy dobrego i radosnego wypoczynku, który będzie miłym wspomnieniem przez resztę roku, samych słonecznych i pięknych dni, a także, aby wszyscy z tegorocznych wakacji wrócili wypoczęci, szczęśliwi i ładnie opaleni z nowymi siłami, aby rozpocząć nowy rok szkolny.
Niech żyją wakacje, niech żyje pole las, i niebo i słońce, wolny swobodny czas!

Pozdrawiam wszystkich ciepło
Magdalena Zygmunt

najnowsze działania


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego