"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 2

Działania wrzesień/październik 2013

„Choć wczoraj było tu cicho, dziś gwar jest miły przed szkołą. Wróciły dzieci z wakacji i rozprawiają wesoło. Opowiadają przygody, o, nie brak ich było latem!...”

Serdecznie witam wszystkie dzieci i Rodziców po wakacyjnej przerwie. Życzę przedszkolakom w nowym roku szkolnym 2013/2014 zadowolenia, wielu nowych przyjaciół, wspaniałej zabawy i nauki oraz mnóstwa niezapomnianych wrażeń z pobytu w naszej placówce. Rodzicom życzę szerokiej, efektywnej współpracy z przedszkolem oraz pociechy z sukcesów i rozwoju dzieci. Razem postaramy się wychować pogodne, kreatywne, potrafiące radzić sobie z problemami dzieci.

Szczególnie gorąco witam nowo przybyłych, którzy po raz pierwszy przestąpią progi naszego przedszkola. Jestem przekonana, że trudne chwile rozstania i minuty wypełnione tęsknotą szybko ustąpią miejsca radosnej zabawie. Dla trójki przedszkolaków: Szymonka Pokrywka lat 4, Kazia Pisarczyka lat 4 i Mikołaja Sopel lat 5, jest to radosny powrót do zabawek, kolegów i koleżanek, ponieważ będą z nami już drugi rok. Ośmioro maluszków jednak po raz pierwszy przekroczyło próg przedszkola, rozstało się z ukochaną mamą i tatusiem. Do tej grupy odważnych dzieci, które podążą w krainę zabaw, nowych z możliwością doświadczenia i przeżywania przygód, za rękę z Jasiem i Małgosią, śladami Kubusia Puchatka, przy pomocy siedmiu krasnoludków należą: Ola Szczur - lat 4, Oskarek Gąsior - lat 3, Przemek Dyndał - lat 3, Filipek Studzienny - lat 4, Ignaś Rzeźnik - lat 3, Ksawery Bednarz - lat 3, Dawidek Kida lat 3 oraz Wojtek Szyszka lat 4.

Po dwóch miesiącach śmiało stwierdzam, że nasze dzieci wyjątkowo szybko zaadaptowały się do przedszkola, do nowych warunków i wymagań. Z każdym dniem są bardziej radosne, chętnie uczęszczają do przedszkola, dobrze czują się w swojej sali, która jest kolorowa i pełna zabawek. Z dnia na dzień stają się coraz bardziej samodzielne – uczą się bawiąc.

Po okresie adaptacji przedszkolaków w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy przygotowania do poznania nadchodzącej nowej pory roku, jaką jest jesień. Można ją znaleźć spoglądając przez okno, na podwórku szkolnym, w lesie, w ogrodzie i sadzie. Każde z tych miejsc daje nam wiele darów, które dzieci miały okazję poznać. Kosze pełne warzyw, owoców, darów z lasu, natchnęły nas do ich wykorzystania czy to w formie frytek, czy szaszłyków owocowych, które wykonaliśmy w przedszkolu.

Dzień kulinarnyw naszym przedszkolu to dzień smakowity. Było to tak: najpierw dzieci założyły fartuszki, a gdy deseczki i nożyki były rozdane, wszystkie przedszkolaki zabrały się do pracy! Same cięły plastry ziemniaków na słupki, a pani usmażyła je we frytkownicy. Frytki były pyszne :) niektórzy jedli je z ketchupem, a inni tylko osolone. Smakowały wybornie!!! Mniam mniam :-)

Skoro wiemy, że jesień jest porą zbioru owoców i robienia z nich różnych przetworów, sami postanowiliśmy coś stworzyć, a były to szaszłyki owocowe. Dzieci wiedzą już, że owoce należy najpierw umyć, obrać a dopiero potem, czystymi rączkami można je pokroić. Było przy tym dużo pracy, ale bawiliśmy się doskonale. Była to również okazja do porównywania wyglądu i smaku wybranych owoców krajowych i zagranicznych. Stosując zasady bezpieczeństwa, przedszkolaki ostrożnie nabijały pokrojone wcześniej owoce, na patyki do szaszłyków, a następnie układały je na tackach. Po uporządkowaniu swojego miejsca pracy, dzieci przystąpiły do konsumpcji owocowych pyszności, które zjadły ze smakiem. Buzie były uśmiechnięte i zadowolone, co wpłynęło na miłą atmosferę podczas tych zajęć. Nasze dzieci nie mogą się już doczekać kolejnych zajęć z edukacji kulinarnej!!!

Niezmiernie istotnym wydarzeniem, o którym muszę wszystkim wspomnieć, była uroczystość Pasowania na przedszkolaka, która odbyła się 25.10.2013. Był to dla niektórych pierwszy tak ważny debiut przed szerszą publicznością. To szczególnie ważne wydarzenie dla nowo przyjętych dzieci. Jest to również moment, w którym maluchy stają się pełnoprawnymi przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego programu artystycznego. Mali aktorzy pięknie śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. Zanim jednak nastąpił centralny punkt programu, ustawione na baczność, dzieci złożyły przyrzeczenie w obecności rodziców, że będą grzecznymi i wesołymi przedszkolakami. Następnie pani zaczarowaną kredką zmieniła „dzieciaka   przedszkolaka”. Nie jednemu z rodziców łezka zakręciła się w oku. Wszystko poszło zgodnie z planem, a mali artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami, i upominkami niespodziankami.

Świętowaliśmy również wspólnie 3 urodziny dwóch naszych kolegów, Oskarka i Ignasia. Były torty, czapeczki, prezenty, laurki, balony, ale przede wszystkim dużo uśmiechów i dobrej zabawy. Kochani solenizanci jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

Kochani dużo tego wszystkiego u nas się dzieje, nie sposób opisać tego na jednej stronie, ale uwierzcie, gdy nie było fajnych pomysłów, zabaw, doświadczeń nie byłoby tej zgranej, uśmiechniętej i rozbrykanej grupy jaką stanowimy!!!!!

Dziękuję za uwagę i pamiętajmy: WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD PRZEDSZKOLA!

Magdalena Zygmunt