"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 2

Działania styczeń / luty 2014

Za nami kolejne dwa miesiące. W naszym przedszkolu czas ten wypełniony był intensywną pracą, ciekawym wydarzeniami a także  wesołą zabawa.

,,A czas, płynie, płynie…” Na początku stycznia rozmawialiśmy na temat  przemijającego czasu, wspominając ubiegły rok. W przedszkolu zgromadziliśmy przedmioty, które pomagają nam odmierzać czas, różne kalendarze, zegary oraz sprawdzaliśmy ich działanie. Stworzyliśmy także własny kalendarz pór roku.

,,Świat w zimowej szacie” Kolejne dni stycznia, to czas który poświęciliśmy na obserwacje zmian jakie zachodzą w przyrodzie podczas zimy. Lepienie bałwanków, aniołki na śniegu czy ,,śnieżne bitwy”, to tylko niektóre z aktywności dzieci jakie towarzyszyły nam, nie tylko podczas realizacji tego tematu ale przez cały okres zimowy. Z bliska przyjrzeliśmy się płatkom śniegu, tworząc z niego różne formy i postacie. Przedszkolaki z chęcią  nauczyły się piosenki  o zimie a także wykonały  prace plastyczne związane z zimą.

,,Moja Rodzina” Podczas realizacji tego tematu rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest rodzina. Dzieci opowiadały o swoich rodzinach, wymieniały jej poszczególnych członków. Rozmawialiśmy także o uczuciach, emocjach  ale i  obowiązkach rodzinnych. Nasze przedszkolaki wykonały także portrety swoich rodzin.

,,Księgi, książki i książeczki” Na początku lutego poruszyliśmy temat książek. Dzieci przyniosły do przedszkola  swoje ulubione książki, bajki. Rozmawialiśmy o tym, kiedy książka jest smutna a kiedy wesoła. Naprawialiśmy i kleiliśmy podarte książki w przedszkolu, zorganizowaliśmy kącik małego czytelnika. Dowiedzieliśmy się również jak powstają książki, które czytamy. Stworzyliśmy także własną bajkę pt.,, Smok na torpie Księżniczki Zofii”, z której jesteśmy bardzo dumni.

,,Projekt badawczy pojazd” Podczas projektu obserwowaliśmy ruch samochodów na jezdni, oglądaliśmy i liczyliśmy poszczególne części samochodu. Rozmawialiśmy o tym, jakie znaczenie ma samochód  w  życiu człowieka. Szkicowaliśmy samochody, ich znaczki oraz tablice rejestracje. Wielką pomysłowością wykazały się nasze przedszkolaki podczas konstruowania własnych pojazdów, z których  zrobiliśmy wystawę.

,,Bezpieczny przedszkolak” To kolejny temat jakim zajęliśmy się w lutym. Z przedszkolakami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w domu, o tym jak i gdzie możemy się bezpiecznie bawić, czy możemy ufać nieznajomym. Poruszony został także temat bezpieczeństwa na drodze. Uczyliśmy się jak bezpiecznie przejść przez ulicę, wspólnie sformułowaliśmy i zapisaliśmy ,,Zasady bezpiecznego Krasnala”, rozróżniliśmy światła sygnalizatora drogowego. Rozmawialiśmy także o pojazdach uprzywilejowanych ( pogotowie, policja ,straż pożarna), poznaliśmy numery alarmowe a także mówiliśmy o tym jak i  w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc

,,Dzień Babci i Dziaka” to niewątpliwie jedno z  najważniejszych wydarzeń jakie miało miejsce w ostatnim czasie w naszym przedszkolu. Właśnie z tej szczególnej okazji wspólnie z dyrekcja szkoły, nauczycielem rytmiki oraz rodzicami przygotowaliśmy uroczysty występ dla naszych Kochanych Dziadków, który odbył się 13.02.2014r o godz. 14.  Przedszkolaki  z uśmiechem na twarzy i radością w sercu recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły dla swoich dziadków, których przepełniała duma i radość patrząc na swoje wnuki. Po części artystycznej nasi goście zostali zaproszeni na obiad i poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków. Cała uroczystość przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Bal karnawałowy w naszym przedszkolu odbył się 25.02. Nasze przedszkolaki przebrały się  w stroje swoich ulubionych postaci z bajek. Z uśmiechem na twarzy tańczyliśmy, bawiliśmy się  oraz zajadaliśmy smakołyki przygotowane przez rodziców.  Cała impreza przysporzyła wiele radości i zadowolenia naszym pociechom. Było kolorowo i bajecznie.
Tak upłynęły nam kolejne dwa miesiące pełne zabawy, atrakcji i  ciekawych wydarzeń. Na kolejne ciekawostki z naszego przedszkola zapraszamy już niebawem…

Justyna Urbanik