"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Majdanie Sieniawskim nr 2Działania marzec / kwiecień 2014

Kolejne miesiące mijają, a w naszym przedszkolu nadal nie brakuje pomysłów na ciekawe zajęcia, doświadczenia, które są przeplatane wesołą i udaną zabawą. Zresztą przeczytajcie sami jak ten okres dwóch miesięcy minął w naszym przedszkolu…

Miesiąc marzec zaczęliśmy od  rozmów na temat jak dobrze być dziewczynką/chłopcem. Podczas realizacji tego tematu wspólnie z dziećmi wymienialiśmy różnice i podobieństwa pomiędzy dziewczynkami i chłopcami. Rozmawialiśmy o tym, jak każde z nich lubi się ubierać, co lubią robić a także jakie zawody najczęściej wykonywane są przez kobiety a jakie przez mężczyzn. Każdy przedszkolak narysował swój wymarzony, przyszły zawód. W związku z tym, że kilkoro naszych dzieci chciałoby w przyszłości pracować w Policji  i łapać złodziei, postanowiliśmy zaprosić Pana Policjanta do naszego przedszkola aby opowiedział jak wygląda praca w Policji. Wizyta tego gościa wywołała u dzieci wielkie zainteresowanie. Rozmowa z Panem Policjantem, oglądanie radiowozu czy zakładanie kajdanek, sprawiło dzieciom wielką frajdę. Nasz gość nie opuścił nas oczywiście bez  upominku oraz pamiątkowego zdjęcia.

W przedszkolu pamiętaliśmy także o Dniu Kobiet.  Z tej okazji nasze przedszkolaki wręczyły swoim mamom i nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej koszyczki kwiatów oraz złożyły najserdeczniejsze życzenia.

W związku z tym, że wiosna zbliżała się do nas wielkimi krokami, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu co dzieje się za naszymi oknami. Wspólnie szukaliśmy wyjaśnienia przysłowia ,,W marcu jak w garncu”, obserwowaliśmy zmienną marcową pogodę. Zrobiliśmy własny kalendarz pogody marcowej, przy czym nie zabrakło zabaw, muzyki oraz spacerów po okolicy. 

W marcu, oprócz Pana Policjanta nasze przedszkole odwiedziła także Pani Wiosna. Nauczycielka przebrana  w kolorowa, kwiecistą suknie oraz kapelusz wcieliła się w postać wiosennej pani. Dzieci z Panią Wiosna rozmawiały o tym jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wraz z jej pojawieniem się, co dzieje się z roślinami i zwierzętami. Nasz gość zaprosił nas do wspólnej zabawy oraz na spacer do pobliskiego lasu, gdzie szukaliśmy pierwszych znaków wiosny.

Kwiecień zaczęliśmy od poznania figur geometrycznych. Nasze przedszkolaki poznały wówczas jak wygląda kwadrat, prostokąt, trójkąt i koło. Układaliśmy te figury z zapałek, z własnych ciał, rysowaliśmy je i wyklejaliśmy. Postanowiliśmy także zajrzeć do świata cyfr.  Nasze przedszkolaki poznały cyfry w zakresie od 1 do 5. Poznaliśmy  ich graficzne symbole, pisaliśmy je po śladzie, liczyliśmy, przeliczaliśmy zbiory. Oczywiście przy realizacji tych tematów nie zabrakło zabaw muzyczno ruchowych takich jak ,,Rodzina figur” czy ,,Pięć paluszków’’ a także prac plastycznych  ,,Pajacyk” czy ,,Biedronka i jej kropki”.

Z okazji Świąt Wielkanocnych zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu świąteczne śniadanie. Wspólnie przygotowaliśmy kanapki z produktów znajdujących  się w świątecznym koszyczku, uroczyście przystroiliśmy stół pisankami, które wcześniej wykonaliśmy. Podzieliliśmy się jajkiem składając sobie najlepsze życzenia. W tym dniu w naszym przedszkolu zapanowała magiczna świąteczna atmosfera.

Końcem kwietnia zajęliśmy się tematem dotyczącym zwierząt na wsi. Dzieci opowiadały o zwierzętach jakie mają u siebie na podwórku, gdzie mieszkają, co jedzą. Wybraliśmy się na spacer po okolicy w poszukiwaniu zwierząt, o których rozmawialiśmy na zajęciach. Duże zainteresowanie u dzieci wzbudziły dwie kozy, którym  mogły przyjrzeć  się z bliska. Nasze przedszkolaki  w trakcie realizacji tematu o zwierzętach, zostały zaproszone przez kl. I i ich wychowawczyni Panią Teresę Kosior, na przedstawienie pt. ,,Koty”. Cała część artystyczna bardzo podobała się naszym przedszkolakom, z zaciekawieniem przyglądały sie dzieciom ubranym w kostiumy kotów, recytujące ,,kocie” wiersze. Za zaproszenie jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

W ostatnim czasie, w naszym przedszkolu świętowaliśmy 5 urodziny naszego kolegi Kazia. Był tort, czapeczki, prezent oraz najlepsze życzenia, ale przede wszystkim dużo uśmiechu  i dobrej zabawy. Naszemu solenizantowi jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

Na tym kończymy relację z życia naszego przedszkola, na kolejne wieści zapraszamy już niebawem…

 

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego