"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania marzec/kwiecień 2013

W drugim tygodniu marca dzieci z ośrodka Kompetentne Przedszkolaki w ramach omawianego tematu „Bawimy się w sklep” odwiedziły najbliższy sklep spożywczo–przemysłowy GS. Wizyta okazała się bardzo pouczającym doświadczeniem. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać na temat różnorodnego asortymentu, mogły z bliska przyjrzeć się stoiskom w sklepie oraz pracy sprzedawcy. Szczegółowo omówione zostało stoisko owocowo- warzywne. Dzięki wizycie dzieci poznały nowe terminy oraz utrwaliły stosowanie odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Dla wielu było to przeżycie niezapomniane.

21 marca, pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy upragnioną wiosnę. Powitanie wiosny rozpoczęło spotkanie, podczas którego wspólnie śpiewaliśmy piosenki. Następnie wykonaliśmy marzannę, z którą dzieci spacerowały po okolicy by w ten sposób oznajmić mieszkańcom, że Wiosna już przyszła. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz zostawiliśmy ja w ośrodku na pamiątkę.

Eliza również 21 marca obchodziła swoje 5- te urodziny. Solenizantka zdmuchnęła świeczki i wypowiedziała życzenie, następnie dzieci odśpiewały jej sto lat i złożyły życzenia. Eliza poczęstowała kolegów łakociami i włożyła koronę którą nosiła do końca dnia.

Kwiecień; wiosna jest już nie tylko w kalendarzu, ale też widać wyraźne zmiany w przyrodzie. Przedszkolaki chcąc zadbać o piękny wygląd naszego przedszkola, z pomocą mam postanowiły założyć ogródek na parapecie.  Rodzice przynieśli rośliny oraz nasiona, które zasadzono w doniczkach. Zasadzone rośliny oraz nasiona podpisaliśmy i ustawiliśmy na parapecie okiennym. Przedszkolaki dbają i obserwują rośliny, które codziennie stają się coraz piękniejsze.

17 kwietnia przedszkolaki wykonały ekologiczne instrumenty z nakrętek, kubeczków, buteleczek, ziarenek, itd. następnie poznawały dźwięki jakie wydają zrobione przez nich instrumenty.

Z okazji Dnia Ziemi w przedszkolu została przeprowadzona akcja „Sprzątanie świata”. Dzieci dowiedziały się jak należy segregować śmieci i dbać o przyrodę. Zanim zaczęły sprzątać teren w pobliżu przedszkola, zostały wyposażone w odpowiednie przedmioty potrzebne do sprzątania, a mianowicie  w rękawiczki i worki na śmieci. Zbierane śmieci dzieci odpowiednio segregowały do poszczególnych worków, następnie wrzucały je do odpowiednich pojemników na odpady   napisem: Papier, Plastik i Szkło.

Krystyna Koba