"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem.

Z tej właśnie okazji 27 maja 2013 roku w Ośrodku Przedszkolnym „Kompetentne Przedszkolaki” odbyła się uroczysta akademia. Sala przedszkolna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały program artystyczny. Akademia rozpoczęła się od recytowania wierszyków, następnie dzieci odśpiewały piosenki ulubionych wykonawców. Zwieńczeniem tak pięknego dnia dla rodziców był taniec i życzenia ukochanych synów oraz córek, ale przed tym dzieci wręczyły wykonane własnoręcznie upominki, po czym obdarowały swoich rodziców całusami oraz uściskami. Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

Dnia 13.06.2013 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Gospodarstwa Agroturystycznego w Załużu. W wycieczce wzięło udział 11-tu podopiecznych Punktu Przedszkolnego w Manasterzu. O godz. 10:30 nastąpił oczekiwany od bardzo dawna przez dzieci moment, moment wyjazdu.

Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja dzieci przedszkolnych. Po około 2 godzinach drogi dotarliśmy na miejsce. Po przybyciu do Załuża, na parkingu przywitał naszą grupę właściciel, który przedstawił zasady oraz reguły jakie panują w jego gospodarstwie. Największą popularnością cieszyła się: karuzela, domek na drzewie ze zjeżdżalnia, trampolina, zjeżdżalnia linowa, gokarty oraz starodawny murowany zamek. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych, aby ją pokonać. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika pod parasolami. Atrakcją była również mała wioska indiańska gdzie dzieci chętnie się przebierały.

W czasie dwu i pół godzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, dlatego wszyscy z apetytem zjedli obiad, by po chwili wytchnienia kontynuować zwiedzanie gospodarstwa.

Kolejne atrakcje czekały na dzieci w mini Zoo, dzieci obejrzały prawie 30 gatunków zwierząt. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu, który przybył do Manasterza około godz. 19:00. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni.

Miesiąc lipiec to czas zabaw, wakacyjnych igraszek na świeżym powietrzu, owianych letnich słońcem. „Wakacyjną wędrówką po kraju” dzieci poznawały ciekawe miejsca w Polsce: góry, morze, jeziora. Uczyły się, jak należy zachować się podczas wędrówek górskich oraz kąpieli wodnych.

Na podstawie wiersza Z. Baczyńskiej „Wakacyjne rady” wypowiadały się z czym kojarzą im się wakacje, następnie z kolorowego papieru, gazet i bibuły wykonywały wyklejankę „Wakacyjny wypoczynek”. Dzieci dowiadywały się, w jaki sposób i czym można zwiedzać kraj. W ramach zabawy dydaktycznej „Jedzie pociąg” uczyły się co należy zabrać ze sobą w podróż. Dzieci losowały bilety ( zielony- las, fioletowy – góry, niebieski – morze). Na poszczególnych stacjach wysiadający, musieli z rzeczy porozkładanych na dywanie wybrać te, które pasowały do wylosowanego miejsca pobytu.

Po wysłuchaniu wiersza B. Sielągowskiej „Wakacje balonem”, wykonywały plakat „Lot balonem”, ćwiczenia oddechowe, a następnie zabawę ruchową balonik. Wielkim entuzjazmem wykazały się przedszkolaczki układając proste rymy z wyrazem balonik. Przygodę z balonem zakończyła aktywna zabawa na świeżym powietrzu z nadmuchanymi kolorowymi balonikami.

Po obejrzeniu inscenizacji przedstawionej przez nauczyciela „Wyjeżdżamy na wakacje” dzieci dowiedziały się o podróżach autem. Wypowiadały się co chciałyby zabrać ze sobą na wakacje, rysowały samochody, autobusy, z figur geometrycznych układały „auto”.

W lipcu Piotruś, Patryk, Malwina dmuchali świeczki urodzinowe. Dzieci składały solenizantom życzenia i śpiewały piosenki. Po słodkim poczęstunku, odbyła się zabawa taneczna.

„Ciepło, ciepło wkoło nas” w ramach zabaw na świeżym powietrzu przedszkolaki grały w piłkę, zjeżdżały na zjeżdżalni, huśtały się na huśtawkach, bawiły się w piaskownicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy ruchowe „Ciepło- zimno”, „Balonik”, „Berek”, „Raz dwa turzy Baba Jaga patrzy”.

W ostatnim tygodniu lipca dzieci podsumowując swoja pracę, porządkowały rysunki, śpiewały poznane piosenki, bawiły się w ulubione zabawy.

31.07.2013 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Po otrzymaniu dyplomów i słodkim poczęstunku od rodziców, dzieci odśpiewały kilka piosenek. Życząc sobie udanych wakacji pożegnały się z kolegami i koleżankami oraz nauczycielem.

Krystyna Koba