"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania wrzesień/październik 2013

Pierwszego września rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszystkie dzieci pożegnały już wakacje i nadszedł czas na wspólną zabawę w przedszkolu. Jak co roku, pierwsze dni września upłynęły na oswajaniu naszych nowych przedszkolaków z otoczeniem. W spokojnej, miłej atmosferze prowadzone były zabawy, różnego rodzaju zajęcia mające na celu zintegrowanie grupy.

Dwunastego września zgodnie z tematyką tygodnia przedszkolaki udały się na wycieczkę do pobliskiego sadu. Sad bogaty był w różne odmiany drzew: jabłoń, grusza, śliwa. Dzieci za zgodą gospodarza zbierały dary jesieni do koszyków.

Przedszkolaki mogły także, zobaczyć jak wygląda ogród warzywny o tej porze roku, jakie prace się w nim wykonuje, jak przechowuje się warzywa, aby mogły nam służyć w porze zimowej. Następnego dnia po wizycie w sadzie podczas zajęć dydaktycznych dzieci zrobiły sałatkę owocową. Samodzielnie kroiły owoce, a po skończonej pracy mogły skosztować „owoc” swojej pracy. Sałatka cieszyła się ogromnym powodzeniem i dzieci zajadały ją z wielkim apetytem, bo jak wiemy „to co robimy sami smakuje nam najlepiej”.

Osiemnastego września odbył się „Piknik Rodzinny” mający na celu wzajemne poznanie i zintegrowanie rodzin. Rodziny uczestniczyły w zabawach organizowanych przez instruktora wszyscy bawili się radośnie. Jak na prawdziwym pikniku nie mogło zabraknąć grillowanych kiełbasek i innych smakołyków przygotowanych przez rodziców.

Siedemnastego października dzieci z oddziału przedszkolnego „Kompetentne Przedszkolaki” wyjechały na wycieczkę do Przeworska, gdzie miały niepowtarzalną okazję zwiedzania Komendy Powiatowej Policji. Przedszkolaki zapoznały się z ciężką i jakże niezbędną dla bezpieczeństwa wszystkich pracą policjantów. W interesujący i przystępny dla uczniów sposób pani policjantka opowiedziała o trudnej, odpowiedzialnej pracy w Policji. Dzieci oglądały i przymierzały różne atrybuty policyjnego stroju. Wiele emocji wzbudziło także pobieranie odcisków palców każdego z przedszkolaków. Dzieci wnikliwie analizowały swoje linie papilarne. Kolejną atrakcją były policyjne radiowozy, do których można było wsiąść i włączyć sygnał dźwiękowy. Na koniec odwiedziliśmy pokój przesłuchań dla dzieci tzw. niebieski pokój, w którym było pełno było zabawek, aby dzieci czuły się w nim swobodnie.

W tym samym dniu przedszkolaki odwiedziły również Straż Pożarną. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły pomieszczenia służbowe strażaków i wzięły udział w zajęciach edukacyjnych. Pan strażak ciekawie opowiadał o swojej pracy, pokazywał wyposażenie i pojazdy służbowe. Na zakończenie wszyscy mogli wsiąść do wozu strażackiego, obejrzeć zjazd strażaka po rurze. W straży było super, wszyscy wesoło się bawili a przy okazji zdobyli nowe wiadomości i umiejętności.

Dwudziestego drugiego października dzieci udały się do najbliższego sklepu spożywczo-przemysłowego „Nasz sklep”. Zadaniem każdego dziecka był samodzielny zakup dowolnie wybranego produktu. Dzieci wspaniale poradziły sobie z tym zadaniem. Potrafiły przywitać się, grzecznie poprosić Panią ekspedientkę o wybraną przez siebie rzecz, podziękować i pożegnać się.

Krystyna Koba