"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania listopad / grudzień 2013

W miesiącu listopadzie dzieci podczas tematu tygodniowego pogłębiły swoją wiedzę oraz dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat pogody, a dokładnie jednego z jej składników, wiatru. Naśladowały i nazywały dźwięki wydawane przez różne przedmioty poruszane wiatrem, dowiedziały się o dobrych i złych skutkach wiatru. Podczas zajęć dzieci podążając za podanym tropem starały się odgadnąć, gdzie się ukrył wiatr. "Mali detektywi" odnaleźli wiatr w różnych przedmiotach, takich jak: suszarka do włosów, wiatraczek na baterie, tektura, kartka papieru. Odnalazłszy "ukryty w kartonach i kartkach papieru wiatr", dzieci próbowały samodzielnie "robić wiatr" - silny lub słabszy, w zależności od grubości i wielkości kartonów oraz kartek papieru.

Dużo radości "małym badaczom" sprawiło również samodzielne wywoływanie ruchów powietrza, m. in. przy użyciu baloników. Wypuszczając powietrze z baloników dzieci wprawiały w ruch lekkie przedmioty takie jak: piórka, skrawki papieru. Na zakończenie tygodnia dzieci z pomocą nauczyciela skonstruowały wiatrowskaz.

W trzecim tygodniu listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Ośrodka Zdrowia w Manasterzu, dzieci poznały pracę lekarza i pielęgniarki. Zapoznały się z wyposażeniem gabinetu lekarskiego i akcesoriami lekarza. Uczestniczyły w pogadance "Jak unikać przeziębienia". Poznały pracę farmaceutki, zwiedziły aptekę.

25 listopada na jeden dzień nasza sala zamieniła się w bajkowy świat pełen pluszowych misiów. Dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia , a następnie same opowiadały o swoim ulubionym pluszaku. Wszystkie aktywnie uczestniczyły w dyskusji o sławnych misiach znanych z bajek, wierszy i filmów. Oczywiście, najpopularniejszą postacią okazał się, jak można się było domyśleć – Kubuś Puchatek. Zachwycone zabawą i tańcem ze swoimi pluszowymi ulubieńcami miło spędziły czas.

W czwartek. 30 listopada zgodnie z tradycją odbyły się Andrzejki,bawiliśmy się świetnie,było lanie wosku, wróżenie przyszłych zawodów, wystawianie butów za próg oraz wesołe zabawy z chustą. Wspólnie tańczyliśmy i braliśmy udział w wielu konkursach.

6 grudnia 2013 roku przybył do naszego Przedszkola Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na zaproszonego gościa. Jednak zanim Mikołaj przystąpił do rozdawania prezentów, grupa powitała Go piosenką i wierszykiem za co Mikołaj, każdemu wręczył piękny upominek. Spotkanie przebiegło w wesołej i ciepłej atmosferze, a podarunki wywołały szczery uśmiech na twarzach wszystkich zebranych.

9 grudnia dzieci włączyły się w organizowanie "Paczki" dla najbiedniejszych dzieci
z Naszej Gminy. Przedszkolaki, zabawki oraz artykuły spożywcze złożyły na ręce wolontariuszki pani Urszuli.

19 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe, na które zaproszeni byli rodzice wraz z panią dyrektor Zespołu Szkół w Manasterzu.
Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami. Nie mogło zabraknąć również wspólnego kolędowania.
Następnie nadszedł moment dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. I takim to miłym akcentem zakończyliśmy Stary Rok.

Krystyna Koba