"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania styczeń / luty 2014

Nareszcie przyszła długo wyczekiwana przez dzieci zima. Nie wszyscy jednak kochają zimę tak jak dzieci. Zwłaszcza zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Przedszkolaki pamiętając o najmniejszych stworzeniach rozstawiły w ogrodzie przedszkolnym kilka karmników do których systematycznie wrzucały ziarna. Dzieci poprzez obserwacje przez okno i w czasie spacerów poznały kilka gatunków ptaków, m.in. sikory, gile, wróble, oraz wrony i gawrony.

W dniu 07.02.2014 r. odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Karnawał to wspaniała okazja do zabaw, zwłaszcza dla dzieci, które z ogromną radością wcielają się w postacie bajkowe. Wszystkie dzieci pięknie prezentowały się w karnawałowych strojach i wesoło bawiły się z rówieśnikami. Przedszkolacy przebrali się w barwne i pomysłowe stroje księżniczek, wróżek, kowboi, policjantów. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańców. Były kółeczka, wężyki i wspólne tańce oraz śpiewy. W przerwach balu przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek i soki. Wspólna impreza, w której dzieci chętnie uczestniczyły, przysporzyła wiele radości i naturalnej spontaniczności naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu.

W lutym w końcu spadł tak długo wyczekiwany śnieg. Przedszkolaki szybko skorzystały z tej okazji, ubrały ciepłe czapki, szaliki i wyruszyły na podwórko. Robiliśmy aniołki na śniegu, zorganizowaliśmy bitwe na śnieżki, wchodziliśmy w wielkie zaspy oraz staraliśmy się zrobić bałwana. Bawiłiśmy się świetnie.

13 lutego dzieci z wielką przyjemnością odwiedziły szkolną bibliotekę, by wysłuchać czytanych utworów z literatury dziecięcej oraz brać czynny udział w zabawach plastycznych. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek do domu, samodzielnego ich wyszukiwania na półkach, zapoznały się z oznaczeniami stosowanymi na regałach, miały okazję przyjrzeć się bliżej książeczkom z kolorowymi ilustracjami dostosowanymi do ich wieku. Przedszkolaki ze skupieniem słuchały bajek czytanych przez bibliotekarkę następnie same próbowały znaleźć coś dla siebie.

W ostatnim tygodniu lutego dzieci poznały przestrzeń kosmiczną. Obejrzeały prezentację o kosmosie. Wykonały wiszącą makietę planet znajdujacych się w układzie słonecznym. Po wymienieniu się ciekawostkami o kosmosie, zajęliśmy się czytaniem i interpretacją wiersza Wandy Chotomskiej pt. ,,Rakieta opowiada o planetach”. W kolejnych dniach wspólnie przygotowaliśmy grę planszową pt. „ Lot na ziemię ”, zaś w ostatnim dniu tygodnia posklejaliśmy rakietę z kartonów i pomalowaliśmy ją farbami.

Krystyna Koba