"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania marzec / kwiecień 2014

W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy na temat urządzeń elektrycznych. Na początek odbyła się prezentacja sprzętu AGD: odkurzacz, gofrownica, mikser, blender, żelazko, czajnik elektryczny. Następnie dzieci wyklejały kolorowym papierem dowolnie wybrany rysunek. W kolejnym dniu szukaliśmy sprzętów w przedszkolu. Dzieci pod czujnym okiem nauczyciela, praktycznie mogły zapoznać się z działaniem odkurzacza, suszarki (odkurzaliśmy, korzystaliśmy z suszarki do włosów). W ostatnim dniu skleiliśmy robota z kartonów następnie dzieci pomalowały go farbami.

W drugim tygodniu marca szukaliśmy oznak wiosny podczas spaceru wokół przedszkola. Przyglądaliśmy się pąkom na drzewach, zieleniejącej się trawie, a podczas spaceru świeciło cieplutkie słońce i można było usłyszeć śpiew ptaków. Pierwszy dzień wiosny dzieci powitały na spacerze po okolicy śpiewają radosne wiosenne piosenki.

W kolejnym tygodniu dzieci wybrały się na wycieczkę do naszej przedszkolnej kuchni. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęty niezbędne do przygotowywania posiłków. Największym zaskoczeniem były dla dzieci ogromne garnki oraz patelnie. Przedszkolaki mogły zobaczyć, ile wysiłku trzeba włożyć, aby powstał pyszny obiad. Panie zwróciły szczególnie uwagę dzieci na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania w kuchni zarówno w przedszkolu, jak i w domu. W marcu przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem ''Robimy zdrowe kanapki".  W ramach tego przedsięwzięcia dzieci przypomniały sobie „coś” o zdrowym odżywianiu, a następnie samodzielnie robiły smakowite kanapki. Potem z wielkim apetytem, do ostatniego okruszka skonsumowały je.

Z nadejściem wiosny w przedszkolu zaczęliśmy przygotowywać kącik przyrody usytuowany na parapecie. Sialiśmy nasiona warzyw i kwiatów, które za parę tygodni przeniesiemy do naszych domowych ogródków. Codziennie pielęgnujemy je podlewając i dbając o ich dobre nasłonecznienie. To bardzo odpowiedzialne zajęcie. Od momentu wysiania minęło już trochę czasu. Obserwujemy z ciekawością jak rozwijają się nasze roślinki i bardzo cieszy nas każda gałązka i zielony listek.

W trzecim tygodniu kwietnia w przedszkolu wrzało od przygotowań przedświątecznych. Dzieci ozdabiały skorupki jajek, wykonały kolorowy koszyczek oraz inne wielkanocne ozdoby. Zajęcia te sprawiły im wiele radości.