"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Jawornik Polski

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Miesiąc maj rozpoczęliśmy od realizacji tematu „Życie na łące”.Podczas zajęć dzieci poznawały owady, ptaki oraz zwierzeta żyjące na łące. Opisywały wygląd mieszkańców łąki i poznały warunki ich życia. Piękna majowa pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom, dlatego też przedszkolaki wykorzystując ją odbyli wycieczkę na pobliską łąkę w celu odszukania poznanych mieszkańców.

W kolejnym tygodniu przy realizacji tematu „Muzyka wkoło nas „ poznaliśmy niekonwencjonalne instrumenty muzyczne wykonane z różnych odpadów, ziaren, butelek, mogliśmy też na nich zagrać.

Końcem maja świetowaliśmy w przedszkolu Dzień Mamy i Taty. Dzieci zaprosiły swoich rodziców, aby złożyć im serdeczne życzenia i zaprezentować przygotowane na tą okazję występy artystyczne. Maluchy recytowały wiersze, śpiewały piosenki i zatańczyły dwa tańce.

W trakcie trwania występu rodzice gromkimi oklaskami dziękowali za udany występ. Całość uroczystości utrwalali, fotografując i nagrywając występy swoich najbliższych. Na zakończenie swojego występu przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom przygotowane upominki. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek.

31 maj w sobotę z okazji Dnia Dziecka Przedszkolaki jak również dzieci z terenu całej gminy uczestniczyły w imprezie na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Hadlach Szklarskich. Do dyzpozycji dzieci były zjeżdząlnia, trampolina dodatkowo dzieci zabawiali animatorzy można było skosztować waty cukrowej, pomalować kolorowo buzie, były kiełbaski z grilla, drożdżówki, oranżada oraz lody. Nauczyciele z Zespołu Szkół Nr 1 oraz Nr 2 przeprowadzili różne konkurencje sportowe.

06 czerwca dzieci wybrały się z wizytą do pszczelarza. Na spotkaniu z nim dzieci mogły dowiedzieć się bardzo dużo ciekawych historii na temat życia, zwyczajów i ciężkiej pracy pszczół. Pszczelarz zademonstrował wygląd ula od wewnątrz pokazał wytwory pracy pszczół w postaci miodu oraz plastry wosku. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie specjalnego kapelusza, który chroni pszczelarza przed pszczołami. Równie dużo przyjemności sprawiła degustacja. Mam nadzieję, iż udało nam się je zachęcić do jego spożywania, gdyż jest bardzo zdrowy oraz, że udało nam się rozbudzić w nich szacunek i przyjaźń do tych pożytecznych owadów, przed którymi zupełnie niepotrzebnie czują często strach.

Dnia 25.06.2014 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Gospodarstwa Agroturystycznego w Załużu. Po przybyciu do Załuża, na parkingu przywitał naszą grupę właściciel, który przedstawił zasady oraz reguły jakie panują w jego gospodarstwie. Na początek dzieci zwiedziły mini Zoo, a wnim prawie 30 gatunków zwierząt. Największą popularnością cieszyła się: karuzela, domek na drzewie ze zjeżdżalnia, trampolina, zjeżdżalnia linowa, gokarty oraz starodawny murowany zamek. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika pod parasolami.Wycieczka przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

Pierwszy i drugi tydzień lipca został poświęcony tematyce „Wakacyjne plany”, „Wakacje czas odpoczynku”. Dzieci wysłuchały wiersza B. Szurowskiej pt: „Lato”. Opowiadały o swoich marzeniach na wakacje. Mówiły w co lubią się bawić podczas wakacji. Najprzyjemniejszą zabawą jest kąpiel w morzu albo nad jeziorem, budowanie zamków z piasku, zabawa na placu zabaw, zjeżdżanie ze zjeżdżalni, huśtanie się na huśtawce. Przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego spędzania wakacji na podstawie wiersza Z. Baczyńskiej „Wakacyjne rady”.

Podczas zajęć dydaktycznych dzieci kształtowały umiejętności manualne. Dużo malowały farbkami, kolorowały, rysowały, starając się mieścić w liniaturze. Dzieci z uwagą słuchały także treści wierszy, różnych opowiadań, kształtowały przy tym swoje umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem na określony temat. Podczas zajęć odbywały się zabawy rozwijające spostrzegawczość, przedszkolaki ćwiczyły umiejętności dostrzegania różnic i podobieństw. Natomiast podczas zajęć ruchowych rozciągaliśmy nasze ciała, wykonując ćwiczenia gimnastyczne. Przy piosenkach doskonaliliśmy rytmiczne poruszanie się oraz rozwijaliśmy zdolności wokalne. Wychodziliśmy z przedszkolakami na spacery oraz na pobliski plac zabaw.

W środę 16.07.2014 r. w przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na uroczystość przybyli rodzice przedszkolaków, którzy na co dzień współpracują z przedszkolem. Przedszkolaki odebrały dyplomy ukończenia roku szkolnego, nagrody książkowe oraz inne upominki. Za miniony rok i wspólnie spędzone chwile w przedszkolu dziękuję wszystkim.