"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Wiązownica


Działania wrzesień/październik 2014

1 września rozpoczęliśmy uroczyście rok szkolny 2014/2015. Do punktu uczęszcza dziewięcioro dzieci - trzy dziewczynki i sześciu chłopców: Judytka, Marlenka, Agatka, Szymon, Dominik, Seweryn, Jakub, Michał, Darek.

Od pierwszego dnia większość dzieci zostało w przedszkolu bez mam. Realizowaliśmy w tym czasie temat Już w przedszkolu, wykonaliśmy tablicę obecności, urodzinową; każde dziecko wybrało sobie znaczek na szufladkę, gdzie składa swoje prace i inne skarby. Utworzyliśmy też kontrakt grupy.

W drugim tygodniu pracowaliśmy w temacie Nasze zabawki. Dzieci poznały zasady korzystania z zabawek przedszkolnych, określały ich położenie, segregowały je i opowiadały o swoich ulubionych zabawkach.

Domy i domki to kolejny temat, który zainteresował dzieci. Obserwowaliśmy domy w okolicy, określaliśmy ich wygląd; dzieci opowiadały o swoich domach, wykonały z kartonu ich modele.

Ostatnim tematem września były Owoce z sadu. Dzieci przynosiły z domu owoce i przetwory owocowe wykonane przez mamusie. Świeże owoce zostały policzone, zważone, umyte i zjedzone. Oglądaliśmy też drzewa owocowe w sadzie.

W październiku poznawaliśmy warzywa. Z grządek dzieci przynosiły wiele warzyw, porównywały ich wygląd, rozpoznawały dotykiem. Wykonaliśmy też surówkę z marchewki i jabłka.

W zdrowym ciele zdrowy duch – dzieci poznały zasady zdrowego żywienia, pracę lekarza, niektóre sporty; wiedzą jak odpowiednio ubrać się do pogody.

Jesienią w parku – dzieci rozpoznawały kolory jesieni, przyniosły skarby jesienne tj. żołędzie, kasztany, szyszki. Z kasztanów ułożyliśmy ścieżkę, po której dzieci chodziły bez butów. Zabawa była popularna przez cały tydzień.

Jesień w lesie – w ramach tematu dzieci poznały zwierzęta mieszkające w naszych lasach, znalazły odpowiedź na pytanie: skąd się biorą drzewa? Wiedzą też, które grzyby są jadalne, a które trujące. Ulubioną okazała się zabawa w muchomorka. Przez pierwsze miesiące korzystaliśmy z ładnej pogody i często wychodziliśmy na spacery, podczas których dzieci zawsze dostrzegły ciekawy „obiekt” obserwacji, np. motyla, żabę, gąsienicę. Z „wypraw” przynosiliśmy do sali znalezione skarby.
27 października uczestniczyliśmy w akademii z okazji święta Patrona Szkoły.

Zwierzęta szykują się do zimy – był ostatnim tematem października, w którym dzieci poznały zwierzęta zasypiające na zimę oraz ich mieszkania. Podczas spaceru udało nam się obserwować wiewiórkę.

Przedszkolaki uczestniczą ponadto w zajęciach języka angielskiego i rytmiki.

Tak nam minęły pierwsze miesiące nauki i zabawy.

Sabina Bułdys -Warchoł

działania maj/czerwiec/lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego