"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. WiązownicaDziałania marzec/kwiecień 2013


Witajcie po dwumiesięcznej przerwie. Opowiemy wam co przez ten czas u nas się wydarzyło.

W końcu nadeszła oczekiwana przez nas wiosna, tak długo czekaliśmy na pierwsze wiosenne kwiaty, słońce gorące, trawę zieloną, przylot bocianów i śpiew ptaków...
W marcu jak w garncu, pogoda szybko się zmienia, dlatego mamy możliwość obserwacji wszystkich zjawisk i rejestrowania ich w założonym kalendarzu pogody, a „żaby rechu rech, żaby się cieszą, że ten marzec rechu rech, wszystko pomieszał - raz słońce, a raz deszcz, idzie wiosna, a tu śnieg, bo w marcu jak w garncu rechu rech, żabi śmiech”...

W marcu zastanawialiśmy się czy można żyć bez powietrza. Obserwowaliśmy wiatr, bawiliśmy się balonikami, piórkami i wstążkami, wykonywaliśmy doświadczenia i dochodziliśmy wspólnie do wniosków, że bez powietrza żyć się nie da. Sprawdzaliśmy, które przedmioty unoszą się w powietrzu, co można wprawić w ruch.

21 marca - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!!! Wiosnę powitaliśmy wspólnie z naszymi kolegami ze szkoły, uczestnicząc w przedstawieniu przygotowanym specjalnie na tę okazję oraz święcie marchewki. Po przedstawieniu zajadaliśmy się smaczną i zdrową surówkę z marchewki z bitą śmietaną.

Podczas spacerów jako wytrwali badacze szukamy śladów wiosny, obserwujemy budzącą się do życia przyrodę w sadzie, ogrodzie, na łące i w lesie. W czasie bezpośrednich obserwacji poznawaliśmy mieszkańców tych środowisk, świat roślin, owadzie zwyczaje, zapachy i kolory, a także odgłosy. W końcu możemy pobawić się na naszym placu zabaw, pobiegać za piłką, zrobić torciki z piasku i załadować na ciężarówkę piasek.

W kwietniu przyglądaliśmy się zwierzętom na wsi, poznawaliśmy wygląd, zwyczaje, przysmaki, a także odgłosy jakie wydaje krowa, koń, kura, koza, owca, pies, kot itd. Na podstawie własnych doświadczeń, słuchanych tekstów literackich dowiedzieliśmy jak ważną rolę spełniają zwierzęta w naszym życiu. Szkoda tylko, że tak trudno było nam odnaleźć niektóre zwierzęta. Na naszych łąkach bowiem coraz rzadziej spotkać można krowę czy konia.

10 kwietnia nasi rodzice brali udział w spotkaniu szkoleniowym, prowadzonym przez trenera Fundacji Komeńskiego.
24 kwietnia wspólnie z dziećmi ze szkoły pojechaliśmy do Jarosławia na spektakl pt.: „Paweł i Gaweł”. Przedstawienie bardzo nam się podobało, zrozumieliśmy po nim, że nikomu nie należy czynić tego co nam jest nie miłe, czego sami nie lubimy. Warto żyć w zgodzie z sąsiadem, bo „dobrze mieć sąsiada - on wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada”.
Wyjazd był dla wielu ogromnym przeżyciem, niektórzy z nas po raz pierwszy jechali autokarem i to bez rodziców. Jesteśmy coraz bardziej samodzielni!

Marzena Chruściel

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego