"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Wiązownica

Działania wrzesień/październik 2013

Witajcie! 2.09.2013 r. w progi przedszkola wkroczyła wesoła gromadka 13 dzieci: Martynka, Lenka, Ola, Maja, Julia, Madzia, Kacperek, Piotruś, Rafałek, Marcel, Robert, Hubert i Mateusz, a w październiku dołączyła do nas Emilka.

Niektóre dzieci już w tamtym roku chodziły do przedszkola, one wiedzą co tzn. być przedszkolakiem i to one w przedszkolu czuły się od pierwszego dnia jak rybka w wodzie.

Miesiąc wrzesień to czas wzajemnego poznawania, adaptacji w przedszkolu. Większość z nas, nie miała żadnego problemu z rozstaniem z mamusią czy tatusiem, szybko przyzwyczaiła się do codziennego harmonogramu i zasad obowiązujących w przedszkolu, które to wspólnie ustaliliśmy i zawarliśmy w naszym kontrakcie grupowym.

Codziennie wspólnie się bawimy, śpiewamy a także dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o otaczającym nas świecie, badamy i obserwujemy przyrodę, po to by wyciągać wnioski i zaspokajać naszą ciekawość. W przedszkolu rozwijamy naszą sprawność fizyczną i koordynację wzrokowo-ruchową bawiąc się między innymi na placu zabaw, ćwiczymy słuch muzyczny śpiewając i grając na instrumentach muzycznych, a pomaga nam między innymi w tym pan, który raz w tygodniu prowadzi zajęcia z rytmiki.

O to, żebyśmy pięknie mówili dba pani logopeda, która przyjeżdża do nas dwa razy w miesiącu. Raz w miesiącu odwiedza nas pani psycholog która prowadzi z nami zajęcia, czyta nam bajki, a także razem z nami się bawi.

Zawitała do nas Pani Jesień. Pogoda dopisuje, toteż codziennie wychodzimy na spacery, podczas których lepiej się poznajemy oraz obserwujemy zmieniającą się przyrodę.

Zbieramy liście i inne dary jesieni, z których wykonujemy ciekawe prace plastyczne. Wspólnie bawimy się na naszym przedszkolnym placu zabaw, zwiedzamy okolicę, wychodzimy na spacery wspólnie z dziećmi z zerówki.
23.09. 2013 r. odbył się Piknik Integracyjny dla rodziców i dzieci biorących udział w projekcie "Kompetentne Przedszkolaki". Ze względu na niesprzyjającą pogodę, spotkanie odbyło się w świetlicy, ale zabawa i tak się udała.

Kolorowo-smacznie-zdrowo - we wrześniu poznawaliśmy owoce i warzywa. Z przyniesionych do przedszkola owoców przygotowaliśmy pyszną i zdrową sałatkę owocową, którą zachwycały się nawet niejadki, a także wyciskaliśmy zdrowy sok owocowy. Bo nic tak nie smakuje jak własnoręcznie przyrządzony posiłek. Smak leśnych owoców poznawaliśmy podczas wyprawy na jeżyny.

"Z wielkim koszem idzie jesień po lesie, co w tym koszu, pani jesień nam niesie?". Pani Jesień w darze przyniosła nam również warzywa. Poznawaliśmy nazwy warzyw, ich kształty oraz smaki. Z masy solnej wykonywaliśmy ulubione owoce i warzywa, które po wyschnięciu malowaliśmy farbami, a z okazów warzyw wykonaliśmy kukiełki do naszego warzywnego teatrzyku.

Jesień chodzi po lesie, parku, ogrodzie i sadzie, my przyglądamy się co dzieje się ze zwierzętami, obserwujemy jesienną pogodę i rejestrujemy ją w kalendarzu pogody.

Marzena Chruściel