"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. Wiązownica

Działania listopad / grudzień 2013

Witajcie! Chcielibyśmy Wam opowiedzieć co ciekawego wydarzyło się u nas w ostatnim czasie.

W listopadzie przygotowywaliśmy się do ważnego dnia-  Święta Niepodległości- poznawaliśmy legendy polskie, zapoznawaliśmy się z mapą Polski, poznawaliśmy symbole narodowe, wykonywaliśmy flagi Polski, słuchaliśmy hymnu a poprzez słuchanie wierszy i innych tekstów literackich przyswajaliśmy pojęcie OJCZYZNA.

W listopadzie poznawaliśmy żywioł ognia, jego wykorzystanie w codziennym życiu oraz zagrożenia płynące z niewłaściwego obchodzenia się z ogniem, poznawaliśmy jego właściwości, bawiliśmy się światłem i cieniem, poznawaliśmy naturalne i sztuczne źródła światła. Przy okazji  poznawania tego żywiołu omawialiśmy ważną i odpowiedzialną pracę strażaka oraz  zawarliśmy kodeks bezpiecznego przedszkolaka.

Każdy przedszkolak powinien przecież wiedzieć jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia.

W listopadzie przypada  ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA i z tej okazji do przedszkola przyszły wszystkie nasze ulubione pluszowe misie, które to w czasie pobytu w przedszkolu nawzajem się poznawały. Było wesoło, gdy wspólnie z misiami bawiliśmy się przy muzyce. Przy okazji tego dnia, dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek z  życia niedźwiedzi.

Ponieważ dużymi krokami zbliża się do nas zima, my jako opiekunowie zwierząt otaczamy szczególną  opieką nasze zwierzęta w domu i w lesie, by mogły przetrwać ten trudny dla nich czas, a także dbamy o to, by w przedszkolnym karmniku nigdy nie zabrakło ziarenek i słoninki dla skrzydlatych przyjaciół. Przy okazji uczymy się jakie ptaki zimują w Polsce, a które zobaczymy dopiero wiosną, jakie zwierzęta przesypiają zimę, a jak wygląda życie zwierząt w zimowym czasie.

W tym miesiącu odbyła się również oczekiwana zabawa andrzejkowa. Pani przygotowała wróżby, a my świetnie się przy tym bawiliśmy.

Grudzień to oczywiście magiczny czas oczekiwania na spotkanie ze Świętym Mikołajem i Święta Bożego Narodzenia. "Kiedy święta się zbliżają to Mikołaj w wielkim tronie ,w stosie listów od dzieciaków, aż po głowę cały tonie". W tym stosie znalazły się również listy od nas. Wszyscy bardzo oczekiwaliśmy na spotkanie z tak zacnym gościem. Wspólnie napisaliśmy list do Mikołaja, który następnie wrzuciliśmy do skrzynki z nadzieją , że pan listonosz dostarczy go do Laponii przed 6 grudnia.
Tak się też stało, Mikołaj przyleciał do nas i do dzieci ze szkoły już 2 grudnia. Wspólnie go przywitaliśmy przygotowanymi wierszykami i piosenkami. Spotkanie z Mikołajem było dla wszystkich dzieci ważnym wydarzeniem i niezapomnianym przeżyciem.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W przedszkolu uczymy się kolęd i pastorałek, wykonujemy ozdoby na choinkę i prace plastyczne związane z zimowym magicznym czasem.
17 grudnia uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym oraz przedstawieniu: "Droga do Betlejem". My zaśpiewaliśmy nasza ulubioną pastorałkę: "Świeć gwiazdeczko, mała świeć" ,a starsi koledzy przybliżyli nam symbolikę  Świąt Bożego Narodzenia przedstawiając jasełka. Wspólnie z Panem Wójtem, nauczycielami i rodzicami dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia świąteczne .

My też składamy wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Niech  Mały Jezus napełnia wasze serca pokojem i miłością. Niech znikną wszelkie troski i zmartwienia, a Nowy Rok 2014 będzie dla Was szczęśliwy. Niech spełniają się wszystkie nawet najskrytsze  marzenia!

Marzena Chruściel