"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Manasterzu gm. WiązownicaDziałania marzec / kwiecień 2014

Witajcie po dwumiesięcznej przerwie. Opowiemy wam co przez ten czas u nas się wydarzyło.

W końcu nadeszła oczekiwana przez nas  wiosna, tak długo czekaliśmy na pierwsze wiosenne kwiaty, słońce gorące, trawę zieloną,  przylot bocianów i śpiew ptaków...

W marcu jak w garncu, pogoda szybko się zmienia, dlatego mamy możliwość  obserwacji  wszystkich zjawisk  i rejestrowania ich w założonym kalendarzu pogody, a „żaby rechu rech, żaby się cieszą, że ten marzec rechu rech, wszystko pomieszał-raz słońce, a raz deszcz idzie wiosna, a tu śnieg, bo w marcu jak w garncu rechu rech, żabi śmiech”... Z piosenką na ustach przedszkolaki witają wiosnę.

21 marca-PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!!! Wiosnę powitaliśmy wspólnie z naszymi kolegami ze szkoły. Pogoda w tym roku dopisała, dlatego wspólnie wybraliśmy się nad rzekę, by naszą Marzannę rzucić wraz z biegiem rzeki. Przez drogę każdy choć przez chwilę chciał nieść Marzannę. Zanim rzuciliśmy ją do rzeki wspólnie bawiliśmy się oraz jej śpiewaliśmy. Mamy nadzieję, ze zima już nie wróci...

Podczas spacerów jako wytrwali badacze szukamy śladów wiosny, obserwujemy budzącą się do życia przyrodę w sadzie, ogrodzie, na łące i w lesie, obserwujemy owocowe drzewa, które teraz ozdobione są kwiatami i staramy się odgadnąć jakie owoce będą rosły na nich już niedługo -choć to trudne zadanie.

W czasie bezpośrednich obserwacji poznawaliśmy mieszkańców tych środowisk, świat roślin, owadzie zwyczaje, zapachy i kolory, a także odgłosy. W końcu możemy pobawić się na naszym placu zabaw, gdzie rozwijamy systematyczne nasza sprawność ruchową i koordynację,  pobiegać za piłką, zrobić torciki z piasku i załadować na ciężarówkę piasek.

Jednym z zwiastunów wiosny jest przylot ptaków. Mamy to szczęście, że  blisko naszej szkoły znajduje się gniazdo bocianie i możemy codziennie podczas spacerów obserwować te piękne ptaki, które co roku do nas wracają. Poznaliśmy sposoby budowy gniazd przez różne ptaki, porównywaliśmy ja, a nawet niektóre z nich mieliśmy możliwość obejrzeć.

Przed zbliżającą się Wielkanocą poznawaliśmy staropolskie zwyczaje wielkanocne oraz te kultywowane w naszych domach. Wykonywaliśmy wiele ciekawych wiosennych i wielkanocnych prac plastycznych, które to stały się dekoracją naszej sali. W założonym kąciku wielkanocnym posialiśmy owies i rzeżuchę i codziennie obserwowaliśmy jak rośnie, nie zapominając o podlewaniu. Dzięki temu mogliśmy sobie przypomnieć, jakie warunki potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu.

W naszym przedszkolu jak co roku obchodziliśmy Święto Marchewki. W ten dzień wyciskaliśmy przy pomocy sokowirówki pyszny i zdrowy sok, śpiewając znaną wszystkim piosenkę: „Na marchewki urodziny”, zajadaliśmy kawałki marchewki, wykonywaliśmy czapki marchewkowe, liczyliśmy wszystkie marchewki i porównywaliśmy ich długości.

Obecnie codziennie dużo pracujemy nad przygotowaniem repertuaru na piknik z okazji Święta Rodziny, ale o tym opowiemy wam następnym razem.

Marzena Chruściel

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego