"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Mirocinie


Działania wrzesień/październik 2014

1 Września 2014 r. „Kompetentne Przedszkolaki” z punktu przedszkolnego w Mirocinie nr 1 pożegnały wakacje i wraz z uczniami Zespołu Szkół rozpoczęły nowy rok szkolny.

Obecnie grupa liczy 11 dzieci: cztery dziewczynki- Kornelia Mazur, Milena Kotlińska, Daria Paź i Laura Słoma oraz siedmiu chłopców- Adrian Górny, Kamil Kotliński, Nikolas Krimbergs, Michał Mazur, Antoni Mazur, Szymon Mazur i Karol Węgrzyn. Dla wszystkich przedszkolaków jest to przedszkolny debiut.

Miesiąc wrzesień rozpoczęliśmy tematem” Mój przedszkolny świat” Dzieci poznawały przedszkole, szkołę, plac zabaw oraz najbliższą okolicę. Pierwsze dni w przedszkolu poświęciliśmy na integrację grupy. Wspólnie ustaliliśmy zasady obowiązujące w przedszkolu, które zawarliśmy w kontrakcie grupowym. Każde dziecko podpisało kontrakt odbijając na nim swoją dłoń.

Kolejne dni dotyczyły tematyki związanej z „Drogą do przedszkola” Jesienne spacery stały się dla nas także pretekstem do rozmowy o bezpieczeństwie na drodze. Dzieci zapoznały się z ogólnymi zasadami ruchu drogowego, sygnalizacją świetlną, wiedzą na jakim świetle należy przechodzić przez ulicę. Ważnym wydarzeniem była wycieczka na przejście dla pieszych. Dzieci ćwiczyły i zrozumiały jak ważne jest bezpieczne zachowania się w pobliżu jezdni. Poznaliśmy także sylwetkę policjanta, oraz serdecznie przyjęliśmy przybyłych do przedszkola gości - panie policjantki, które opowiadały nam o bezpieczeństwie na drodze.

W trzecim tygodniu września zajęliśmy się tematyką dotyczącą jesieni. Pod hasłem „Nadeszła jesień” przedszkolaki odpowiadały na pytania po czym poznajemy, że nadeszła jesień? Podczas spacerów obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Zwracaliśmy uwagę na wygląd drzew, dzieliliśmy je na iglaste i liściaste. Po każdym spacerze przynosiliśmy do przedszkola „dary jesieni” – kolorowe liście, kasztany, żołędzie, szyszki i stroiliśmy nasze przedszkole zdobytymi skarbami. Różnorodne liście wykorzystaliśmy do odbijania farbami, a także do robienia bukietów i różnych prac.

Ostatni tydzień września upłyną nam pod hasłem „Co robią zwierzęta jesienią”. Dzieci poznały między innymi wiewiórkę i jeża oraz zapoznały się z ich wyglądem i zwyczajami. Wyklejaliśmy sylwetę wiewiórki oraz wykonaliśmy jeżyki z ziemniaków i wykałaczek. Poznaliśmy także leśne zwierzęta, dowiedzieliśmy się w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy oraz poznaliśmy te, które zapadają w zimowy sen.

Pierwszy tydzień października rozpoczęliśmy tematem „Jesień w sadzie”. Temat ten był inspiracją do wycieczki do pobliskiego sadu. Przedszkolaki poznały gruszę, śliwę i jabłoń. Podczas omawiania tego tematu dzieci oglądały i nazywały owoce, porównywały ich wagę, wielkość, kształt i kolor. Dzieci poznały owoce, które możemy zobaczyć w naszym sadzie oraz owoce egzotyczne. Przedszkolaki rozpoznawały za pomocą zmysłu smaku , dotyku i węchu jaki to owoc. Na zakończenie wykonaliśmy szaszłyki owocowe, które wspólnie degustowaliśmy.

Kolejny tydzień dotyczył tematu „Jesień w ogrodzie” Dzieci rozpoznawały i nazywały warzywa, porównywały ich wielkość, kształt i kolor, wskazywały część jadalną. Dzieci wiedzą jak ważną rolę pełnią warzywa i owoce w naszej codziennej diecie. Nie obyło się również bez degustacji. Na zakończenie wykonaliśmy rysunki przy użyciu buraczka ćwikłowego.

„O sobie samym” to kolejny temat który omawialiśmy w miesiącu październiku. Podczas realizacji tego tematu dzieci poznały swoje ciało. Rozróżnialiśmy prawą i lewą część ciała, a także ilość kończyn, części pojedyncze i parzyste. Pomocne były liczne zabawy ruchowe tj. „Prawa noga wypad w przód”, „Ramiona, głowa, kolana pięty”, „Praczki” „Ten paluszek”. Porównywaliśmy swoje ciała z miśkiem i opisywaliśmy je. Odrysowywaliśmy także swoją dłoń na papierze, wycinaliśmy ją nożyczkami, kolorowaliśmy a następnie liczyliśmy palce.

W ostatnim tygodniu października podjęliśmy temat „Moje zmysły”. Jest to temat szczególnie lubiany przez dzieci. Realizując ten materiał dzieci kosztowały wielu   smakołyków, bawiły się dźwiękami, które każdego dnia nas otaczają,  poszukiwały przedmiotów przez zaczarowane okulary i rozpoznawały ich kształty poprzez dotyk. Poprzez różne zabawy i eksperymenty dzieci poznały zmysły wzroku, smaku, słuchu, dotyku i węchu. Smakując różnych potraw rozpoznawały smaki: słodki, kwaśny, słony i gorzki.

Ważne wydarzenia w naszym przedszkolu :

01.09.2014 r. - Rozpoczęcie roku szkolnego

08.09.2014 r.- Obserwowanie przez szkło powiększające ślimaka winniczka

O9.09.2014 r. –Świętowanie urodzin Kamilka Kotlińskiego

26.09.2014r. – Wycieczka do pobliskiego gospodarstwa – oglądanie papużek nierozłączek i kombajnu

02.10.2014 r. – Wizyta pań policjantek w przedszkolu

07.10. 2014 r. – Wycieczka do pobliskiego gospodarstwa w celu oglądania królików

07.10. 2014 r. – Wycieczka do pobliskiego gospodarstwa w celu oglądania hodowli królików

09.10.2014 r. – Wycieczka do komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku

24.10.2014 r. – Wycieczka do Biblioteki Gminnej w Mirocinie

31.10.2014r. – „Dzień pluszowego misia”

Dorota Kuruc

działania maj/czerwiec/lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego