"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Mirocinie

Działania styczeń / luty 2014

Witamy wszystkich podmuchem wiosennego wiatru. Choć za oknem jeszcze trochę śniegu to czuć już wiosnę za rogiem. Zanim jednak wiosnę przywitamy, chcemy się podzielić naszymi nowinkami z zimy.
Styczeń i luty jak wiadomo to czas karnawału, zabawy i życzeń dla naszych babć i dziadków.

„Radość serca nam oczyszcza, Toć to prawda oczywista. Gdzie wesele, znika żal, Nawet w sercu mamy bal. No to tańczmy w karnawale, Niech nam żyją wszystkie bale” Tego dnia w naszym przedszkolu zjawiły się księżniczki, wróżki, motylki, był pirat i Zorro, a nawet diabeł i spiderman. Na początku było oglądanie kostiumów i odgadywanie kto jest kim. Były tańce przeplatane różnorakimi konkursami, malowaliśmy sobie buźki. Rodzice zadbali o nasze podniebienie, przygotowując różne smakołyki i napoje. Oj, nie chciało się wracać do domów!
„Bal w przedszkolu dzisiaj, wyszły z szafki misie i proszą laleczki do miłej poleczki....”

BABCIU, DZIADKU ŻYJCIE NAM 100 LAT.
„BABCIA jest jak dobra wróżka, co otwiera bajkom drzwi, kiedy kładzie nas do łóżka mamy potem piękne sny.
A mój Dziadziu umie tyle, że uwierzyć trudno w to, czego dotknie się na chwilę jak zegarek będzie szło ”

Jak co roku zgodnie z tradycją zaprosiliśmy nasze kochane Babcie i drogich Dziadków do naszego przedszkola na spotkanie z okazji ich święta. Przybyło bardzo dużo gości i chociaż było ciasno i krzesełka trochę małe, bo przecież przedszkolne, to atmosfera i tak była naprawdę wspaniała. Uroczystość rozpoczęła pani składając wszystkim przybyłym życzenia.
Życzyła małego grona wielkich przyjaciół i powodów do tego by serce się śmiało i jeszcze niech im gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie.Wnuczęta zaśpiewały dla nich, zatańczyły, powiedziały wiersze.. Po przedstawieniu zaprosiliśmy gości na słodki poczęstunek. Żegnając się z nami, seniorzy naszych rodzin ze łzami wzruszenia dziękowali za zaproszenie i ciepłe przyjęcie. „Niechaj Dziadziu z Babcią tak nam długo żyją , póki komar z muchą morza nie wypiją”

„Czerwone włosy, pomarańczowe butki, całe w kolorkach są …MARCHEWKOWE LUDKI!!
Marchewkowe pole, a nawet las.. na POMARAŃCZOWO.. przedszkole dziś wita nas!”

Oj, działo się dziś działo!!! Wszyscy przyszli do przedszkola w pomarańczowych czapka, nawet... NASZA PANI! Serio, serio. ŚWIĘTOWALIŚMY URODZINY MARCHEWKI . Wszyscy chcieli spróbować witaminek- nagle okazało się, że... WSZYSCY LUBIĄ MARCHEWKI!!! Jedliśmy marchewkowe plasterki, piliśmy soczki marchewkowy -  jabłkowy, który sami sobie zrobiliśmy. MNIAM- PALCE LIZAĆ!! Okazało się, że bardzo dużo wiemy o zdrowym odżywianiu, więc postanowiliśmy to wykorzystać i zrobiliśmy własną PIRAMIDĘ ZDROWIA, potem zaczęliśmy zdrowo i kolorowo jeść.

Każdy człowiek mały czy duży  lubi w śniegu się zanurzyć !! Wreszcie zima śnieg nam dała  i na sanki zawołała. Ciepło ubrani poszaleliśmy więc na białym puchu , sprawdzając czy  ze śniegu uda się ulepić kuleczki , a może i bałwanka?!

Okazuje się, że przedszkolaki sporo wiedzą o Walentynkach . Dzień ten w przedszkolu upłynął na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości i przyjaźni. Nie obce są im takie pojęcia jak miłość, dobroć, przyjaźń i szacunek do drugiego człowieka. Nie zabrakło również słodkiego elementu. Wszyscy zostali obdarowani słodkimi serduszkami

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”mówi staropolskie przysłowie. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapomniał o spróbowaniu w Tłusty Czwartek smakowitego ciastka. 27-go lutego dzieci z pomocą babci Oliwierka przygotowywały ciasto na pączki. Wsypywały mąkę, jajka, wyrabiały ciasto (oczywiście babcia cały czas nas kontrolowała, czy dobrze wszystko robimy). W całej sali rozchodziły się zapachy. Podczas wyrabiania ciasta dzieci miały okazję do próbowania, badania, wąchania. Posypane cukrem pudrem, były wyśmienite.

Całkiem przez przypadek zrodził nam się pomysł na  PROJEKT „ MĄKA”. Najpierw powstała siatka, widząc zainteresowanie dzieci rozpoczęliśmy zabawę z mąką. Badaliśmy, eksperymentowaliśmy, zasięgaliśmy porad ekspertów i sami przeprowadziliśmy kilka doświadczeń. Dzięki projektowi dzieci poszerzyły swoją wiedzę, dowiedziały się mnóstwa nowych rzeczy na temat mąki, która do tego czasu była po prostu tylko białym proszkiem, a teraz?.... Sami zrobiliśmy przy pomocy kamieni mąkę z ziaren różnych rodzajów zbóż, a z ziemniaka mąkę ziemniaczaną, co było wielkim zaskoczeniem dla przedszkolaków. Projekt, był tak interesujący, że postanowiliśmy z naszej mąki tworzyć cuda i cudeńka. Upiekliśmy pyszne babeczki, które zostały przez nas własnoręcznie ozdobione, a potem równie samodzielnie ZJEDZONE..MNIAM MNIAM  - BYŁO PYCHA.  Ale MĄKA to przede wszystkim chleb, więc aby nie być gołosłownym, postanowiliśmy upiec swój własny chleb.
 Rzecz to bardzo prosta, chlebek upieczony i z miodzikiem bardzo szybko zjedzony.
Aby zobaczyć wypiek chleba od kuchni wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni w Rozborzu. Tam panowie piekarze stanęli na wysokości zadania i zdradzili nam tajniki pieczenia dobrego, zdrowego chlebka.
Wybraliśmy się też w daleki KOSMOS. Zbudowaną przez nas rakietą mknęliśmy we wszechświecie, oglądając gwiazdy i poznając planety. Nocą ciemną, czarną, głuchą na mój ogród spadło UFO. Może zepsuł im się talerz lub nie chcieli lecieć dalej. I wylazły trzy pokraki, jeden taki, drugi siaki. Temat ten bardzo się przedszkolakom spodobał, zabawy w ufoludków, przebieranie się i robienie różnych prac plastycznych, przybliżyło naszym pociechom wiedzę na temat tego niezwykłego świata. Postanowiliśmy jednak wrócić na nasza planetę i
Obchodziliśmy 5 urodziny Gabrysia i Karola.
Życzymy solenizantom dużo uśmiechu i ciekawych pomysłów.

Teraz już się żegnamy i cierpliwie , na wiosnę czekamy..Jak ją powitamy? Opowiemy następnym razem. Do zobaczenia wszystkim. Dużo słońca, uśmiechu i dobrej zabawy życzymy.

Monika Przewrocka
Przedszkolaki