"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w MirocinieDziałania marzec / kwiecień 2014

Serdecznie witamy Wszystkich.
Wiosna w pełni, więc czas na nowinki  naszej przedszkolnej gromadki. Za nami kolejne dwa miesiące wspólnej pracy i zabawy.
Jest jeden szczególny dzień, w którym wszystkie panie te mniejsze oraz te większe mają swoje święto. W naszym przedszkolu, również świętowaliśmy 8 marca Dzień Kobiet. Uczestniczyliśmy w akademii  szkolnej przygotowanej z tej okazji. Chłopcy składali życzenia i wręczali swoim koleżankom piękne kwiaty. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
My – wszystkie kobietki z naszego przedszkola, dziękujemy serdecznie za kwiaty i życzenia:)
Tematem,  „ Kim będziemy w przyszłości” postanowiliśmy  zająć się dość szczegółowo.
Rozpoczęliśmy go od poznawania różnych zawodów, szczególnie tych, które Nas najbardziej interesowały. Zaczęliśmy więc odwiedzać różne niezwykłe miejsca, poznawać ciekawych ludzi i tajniki ich pracy.
Zaraz, zaraz, a kto chlebek i bułeczki piecze. O tym zawodzie nie można zapomnieć. Piekarz jest potrzebny zawsze. Udaliśmy się do piekarni w Rozborzu, by poznać pracę piekarza. Tam upiekliśmy sobie bułeczki, chlebki, a gorąco było, że ho ho.
Bardzo interesowała nas praca Ratowników medycznych, więc zaprosiliśmy panów z Ratownictwa Medycznego FALC w Przeworsku do naszego przedszkola, aby pokazali nam na czym polega ich praca. Byliśmy zachwyceni tym co zobaczyliśmy podczas pokazu pierwszej pomocy, zawartości karetki, a wiedza nam przekazana była bezcenna -  DZIĘKUJEMY!!!
A potem odwiedziła nas Pani Justyna – fryzjerka i Pani Kasia – kosmetyczka. Panie zrobiły z nas piękne księżniczki i przystojnych królewiczów. Jakież przedszkolaki były dumne ze swojego całkiem innego wyglądu.
Praca ekspedientki też wydała się bardzo ciekawa, więc wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu w Mirocinie i przyglądnęliśmy  się temu zawodowi bardzo dokładnie.  Martynka to nawet zastąpiła na moment Panią sklepową i sprzedała przedszkolakom soczki.
W trakcie tematu W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCHwybraliśmy się z wizytą do gabinetu stomatologicznego, gdzie Pani Iwona – stomatolog pokazała nam jak prawidłowo dbać o zęby, jak je myć, aby były zawsze zdrowe i piękne. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna nasza przygodai rozpoczęło się wielkie szczotkowanie i dbanie o nasze ząbki. Będąc w przychodni zaglądnęliśmy do apteki, gdzie spotkała nas miła niespodzianka w postaci małych prezencików od Pani aptekarki.
Jak już o zdrowiu rozmawiamy, to też i o zdrowym odżywianiu. Wspólnie zrobiliśmy z jajek śmieszne, ale bardzo pyszne myszki, a że wiosna już tuż tuż, to wiosenne kanapki były odpowiednio zdrowe i kolorowe. Mniam, mniam palce lizać
„Cicho sza..., skupiona mina... przedstawienie się zaczyna!”
20 marca do naszego przedszkola przybył teatr ART-RE z Krakowa z przedstawieniem
„ Rubinowy Książę”. Przedstawienie bardzo się nam podobało, a praca aktorów jeszcze bardziej. W trakcie przedstawienia bawiliśmy się, tańczyliśmy i nauczyliśmy się czegoś bardzo ważnego, że …CIEKAWOŚC NIKOMU NIE WYCHODZI NA DOBRE…
„Wiosna , wiosna – jest już wreszcie - dziś na spacer się wybierzcie! ” Ale się działo, wszyscy ubrani na kolorowo, pomalowane buzie w wiosenne kwiatki i motylki, na głowach opaski z kwiatkami i tak ruszyliśmy na wiosenny spacer po naszej okolicy. Pójdziemy wesoło ze śpiewem radosnym  bo dziś musimy poszukać wiosny. Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić!  Niech śnieg z mrozem już nie wróci”.  Z piosenką i uśmiechem wróciliśmy na przepyszny, wiosenny  deserek do naszego przedszkola!! Wiosna wiosna, chcemy słonka! Już bociany przyleciały w niebie słychać śpiew skowronka!”
Nadeszła wiosna więc pora na sadzenie. Dzieci wyhodowały piękną i dorodną fasolkę. Fasolka najpierw pęczniała i kiełkowała w pojemniczkach z wodą, a dzieci obserwowały jak każdego dnia się zmienia. Kiedy już fasolka wyrosła przedszkolaki posadziły ją we własnoręcznie zdobionych "doniczkach" z ziemią. Mali ogrodnicy są z siebie bardzo dumni. Następnie wspólnie przystąpiliśmy do założenia w sali zielonego ogródka. Zgromadziliśmy potrzebne przybory ziemię i nasiona. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie w małych grupach siały rzeżuchę, owies, sadziły pietruszkę, cebulę, pomidory. Po zasianiu i podlaniu, rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody.
„Wyskrob jajka, upiec babkę, złap królika, kup sikawkę,
bo...WIELKANOC już nadchodzi, więc się bawić nie zaszkodzi!”

Zanim nadeszły święta Wielkanocne, my się do nich dobrze przygotowaliśmy. Było farbowanie jajek, robienie ozdób świątecznych, kartek z życzeniami, No i wielka BABKA, którą sami upiekliśmy -  no z maleńką pomocą mamy Kornelki, ktoś musiał kierować całą akcją – prawda… A potem był wielkanocny stół, dzielenie się jajkiem, życzenia.  A na koniec - wiadomo - jedliśmy PYSZNIUTENKIE.... babeczki, mazureczki i makowce... Każdy wcinał - i nikt nie grymasił, że kaloryczne i takie tam – A CO TAM - JAK WIELKANOC - TO WIELKANOC.
Na zdrowie i wesołego i mokrego!!! Święta idą, Święta, Święta Wielkanocne
Wszystkim dziś składamy życzenia gorące ”

A po świętach WIELKIE SPRZĄTANIE. Nie obyło się bez AKCJI SPRZĄTANIA naszego małego światka. Mirocin aż błyszczy czystością. Zajęliśmy się bardzo poważnie segregacją odpadów i od tego czasu każdy z nas wie, gdzie jaki śmieć ma swój dom.
 ZOSTAŃ PRZYJACIELEM ZIEMI, ZIEMIĘ Z NAMI CHROŃ…
Świętowaliśmy w przedszkolu 5 urodziny Gabrysi, Bartka i Fabiana. Solenizantom życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i ciekawych pomysłów.
Tym akcentem się żegnamy, do usłyszenia już wkrótce. Życzymy słoneczka, uśmiechu i mnóstwa zabaw na świeżym powietrzu. DO ZOBACZENIA…………

                                             MONIKA PRZEWROCKA   

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego