"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Mołodyczu

Działania styczeń/luty 2013

„Zimo baw się z nami” to temat, nad którym pracowaliśmy w miesiącu styczniu w naszym przedszkolu. Poznaliśmy wiersz I. Salach „Śnieg” ilustrowaliśmy treść wiersza ruchem, nazywaliśmy sprzęt używany przez dzieci podczas zimowych zabaw, zwracaliśmy uwagę na zasady bezpieczeństwa. Wyklejaliśmy zimowe obrazki wacikami, odkrywaliśmy malując farbami ukryte obrazki. Bawiliśmy się w małych badaczy przyrody: sprawdzaliśmy właściwości wody i lodu; barwiliśmy farbami wodę, obserwowaliśmy pojawiające się zmiany. Omawialiśmy wygląd lodu: dotykaliśmy go, smakowaliśmy, obserwowaliśmy topnienie.

Kolejny tydzień stycznia spędziliśmy w Królestwie Matematyki. Łączyliśmy w pary figury geometryczne różnej wielkości, porównywaliśmy wysokości różnych przedmiotów, poznaliśmy rymowankę „Przeciwności” ilustrowaną sylwetami, wycinaliśmy paski papieru różnej wielkości, z których następnie układaliśmy kolorowe dywany. Poznaliśmy różnego rodzaju wagi: szalkową, łazienkową, kuchenną, na których ważyliśmy wszystko, co dało się zważyć. Zorganizowaliśmy w naszej sali „Sklep z guzikami”, w którym można było znaleźć guziki różnej wielkości, różnego kształtu jak i koloru, a które uprzednio sortowaliśmy według określonych kryteriów Sklep nasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kupujących.

Prowadziliśmy również długie rozmowy na temat naszych kochanych Dziadków, poznaliśmy ich imiona, czym się zajmują, opowiadaliśmy, w jaki sposób lubimy spędzać z nimi wolny czas. Zastanawialiśmy się nad tym „Co może sprawić radość i przyjemność naszym Dziadkom?”, wykonaliśmy piękne kwiaty, które ozdobiliśmy brokatem i cekinami, a efekt końcowy był bardzo zadowalający. Z tej okazji przygotowaliśmy również inscenizację pt. „Rzepka”, do której długo i sumiennie przygotowywaliśmy się, a którą zaprezentowaliśmy podczas „Dnia Babci i Dziadka” obchodzonego wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej. Goście dopisali, nikt z nas nie miał tremy przed występem na „wielkiej scenie” - co dało się wszystkim zauważyć, a występ naszych małych artystów został nagrodzony gromkimi brawami i słodką niespodzianką od babci i dziadka.

W lutym z niecierpliwością wyczekiwaliśmy „Balu Karnawałowego”, na który zaprosiliśmy dzieci z punktu przedszkolnego w Cetuli. Każdy z nas na ten dzień przygotował piękny, kolorowy kostium. Na balu mogliśmy zobaczyć: biedronki, pszczółki, niedźwiadki, księżniczki, wróżki, był też policjant, strażak, Zorro, Batman, wszyscy czuliśmy się bezpiecznie mając w pobliżu takich twardzieli. Nie zabrakło licznych konkursów i zabaw z nagrodami, a każdy mógł zaprezentować swój strój na czerwonym dywanie, specjalnie uszytym na tą okazję. Nasi rodzice przygotowali dla wszystkich pyszny poczęstunek, za który im bardzo dziękujemy, a my już nie możemy doczekać się kolejnego wspólnego spotkania.

Dorota Pryjda