"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Mołodyczu

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym 2013/2014.

Do Punktu Przedszkolnego „ Kompetentne przedszkolaki” w Mołodyczu uczęszcza 13 dzieci 3 i 4- letnich – w tym 6 chłopców: Kamil, Adam, Nataniel, Kacper, Szymon, Sebastian oraz 7 dziewczynek: Laura, Joanna, Kamila, Natalia, Klaudia, Weronika, Ewelina.

Zajęcia rozpoczęliśmy na zapoznaniu się z nowymi kolegami i koleżankami. Każdy z przedszkolaków wybrał dla siebie półeczkę w szatni oraz półkę na swoje prace.Zasady, którymi chcielibyśmy się kierować zawarliśmy w kontrakcie- dzieci zaakceptowały go odciskając swoja prawą dłoń. Wspólnie z dziećmi zwiedziliśmy szkołę, aby pokazać im, gdzie znajdują się ubikacje, stołówka oraz gabinet Pana Dyrektora. Miejsce , gdzie również będziemy miło spędzać czas to plac zabaw, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

W zintegrowaniu grupy pomagały nam wspólne zabawy ruchowe. Dzieci, które uczęszczały w tamtym roku szkolnym do przedszkola chętnie pokazywały młodszym dzieciom zabawki.

Początek roku szkolnego był dla niektórych dzieci czasem pełnym obaw, jednak zabawy i zajęcia w grupie pomogły nam te lękiprzełamać. Z dnia na dzień wspaniała „ trzynastka” czuła się coraz lepiej iswobodniej.

Drugi tydzień to poznanie miejscowości. Zwiedzaliśmy okolice przedszkola, spacerowaliśmy po lesie oraz poznaliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Następnie dzieci zapoznały się z zasadami dobrego wychowania. Podczas zabaw używają magicznych słów: proszę , dziękuje i przepraszam. Wspólnie wykonaliśmy urodzinowy pociąg, na którego wagonach są umieszczone zdjęcia dzieci.

Idzie sobie jesień- tym hasłem rozpoczęliśmy rozmowy w kolejnym tygodniu. Dużo spacerowaliśmy oglądając przy tym zmieniającą się przyrodę. Zbieraliśmy dary jesieni takie jak szyszki, żołędzie, kasztany, kolorowe liście. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne: jarzębina, grzyby jadalne oraz muchomorki. Ogromną radość sprawiła im wycieczka do lasu i grzybobranie.

W krainie jabłoni. Dzieci nauczyły się piosenki „ A ja wiem” oraz robiły sałatkę owocową. Tydzień ten sfinalizowany został przepyszna szarlotką zrobioną przez mamę Kamili oraz wykonaniem jabłuszek z plasteliny na nasze drzewko.

Garnek warzyw pełen. Dzieci poznają rozmaite warzywa.Degustują marchewkę. Od tego dnia w każdy czwartek dzieci zamiast owoców przynoszą marchewkę, którą zjadają w mgnieniu oka. Tydzień kończymy pięknymi jesiennymi pieczątkami z ziemniaków.

Przygotowania do zimy- rozmowy z dziećmi na temat zapasów na zimę zarówno z owoców jak i warzyw. Dzieci mogły zakosztować wedle uznania niektórych przetworów takich jak ćwikła, ogórki kiszone, dżemy, soki. Wykonanie pracy” Owocowe przetwory” .

Poznajemy zawody- w tym tygodniu odwiedziła nas mama Weroniki, która jest policjantką- opowiedziała nam o swoim zawodzie. Kolejnymi gośćmi w przedszkolu byli strażacy czyli tatusiowie Kacpra, Weroniki, Natalii oraz Kamili, którzy należą do OPS w Mołodyczu. Dzieci zapoznały się z rolą policjanta i strażaka oraz numerami alarmowymi. Największą atrakcją była przejażdżka wozem strażackim. Poznaliśmy również zawody takie jak pielęgniarka, lekarz, informatyk oraz aktor. Na zakończenie tygodnia dzieci uczestniczyły w występie Klauna, który zawitał do naszej szkoły.

Dzieci uczestniczyły również w akademiach z okazji Dnia Nauczyciela, Pasowania na Ucznia oraz z okazji Dnia Papieskiego.

W każdy czwartek do naszego przedszkola przyjeżdża pan z rytmiki. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, dzięki czemu kształtują słuch muzyczny, śpiewają piosenki, tańczą, wykonują ćwiczenia.

Mamy wizyty specjalistów takich jak logopeda i psycholog.

Dyżurujący rodzic czyta dzieciom bajkę przez co każdy dzień jest inny i z całą pewnością ciekawszy.

Dwa pierwsze miesiące upłynęły nam bardzo aktywnie. Codzienne śpiewnie piosenek i wspólne zabawy pozwoliły dzieciom bardziej się zintegrować nie tylko między sobą, ale również i z nauczycielem.

Marta Kubiszyn