"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Mołodyczu

Działania styczeń / luty 2014

Styczeń- Nowy Rok , nowe wyzwania, nowe pomysły.

Dzieci powróciły po przerwie świątecznej pełne świeżej energii.

„Moja babcia ukochana bardzo pyszne robi dania…”Pierwszy tydzień poświęcony był naszym kochanym babciom i dziadkom. Uczyliśmy się zabaw sprzed lat, śpiewaliśmy piosenki. Dzieci wykonały zaproszenia oraz prezenty w formie serduszek.

13 stycznia w świetlicy wiejskiej w Mołodyczu odbył się Dzień Babci i Dziadka. Nasze maluchy niczym mali aktorzy pięknie recytowali wierszyki oraz śpiewali piosenki. Na koniec odbyła się wspaniała zabawa choinkowa.

Wszędzie biało- zima to wyjątkowa pora roku. Dzieci zapoznały się z prawidłowym ubiorem na tą porę roku, wykonały pięknego bałwana, który ozdabiał naszą salę. Jak się okazało w domu tez można się świetnie bawić- dzieci wykonały zimową planszę do gry i samodzielnie ułożyły polecenia. Dodatkowo nie ma to jak wojna na śnieżki z papieru :)
W styczniu swoje 5-te urodziny obchodził Kacper. Wszyscy zaśpiewaliśmy mu 100 lat i złożyliśmy mu życzenia. A on poczęstował nas pysznymi cukiereczkami.

Luty

Kolejny tydzień poświęcony był naszym ulubionym baśniom-Dzieci prezentowały swoje ulubione bajki, baśnie, opowiadania. Każdego kolejnego dnia była czytana bajka innego dziecka co sprawiło, że każdy mógł się poczuć wyjątkowo. Dodatkowo dzieci wykonały sylwety swoich ulubionych bohaterów z książek i odgrywały role w teatrzyku. Na podsumowanie tygodnia wykonaliśmy naszą własną książkę pt. „ Bajka o księżniczce Patrycji”, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Projekt „mydła” to temat następnego tygodnia. Dzieci zaprezentowały przyniesione przez siebie mydła, zrobiły klasyfikacje pod względem koloru, zapachu, konsystencji, kształtu. Wykonaliśmy siatkę pytań, słowniczek pojęć. Poznaliśmy właściwości mydła, dlaczego robi się brudne, dlaczego maleje, skąd się bierze piana, jak zrobić bańki mydlane, robiliśmy pranie za pomocą płatków mydlanych. Przy całym projekcie towarzyszyła nam piosenka „Mydło lubi zabawę”. Całość została podsumowana podczas uzupełniania siatki pytań. Ponieważ projekt kończył się 14 lutego czyli w piękny dzień zakochanych wszystkie dzieciaczki dostały w prezencie mydełka w kształcie serduszek. Oprócz tego dzieci wzajemnie obdarowywały się prezentami.

Śnieżne atrakcje-poznaliśmy co to jest śnieg, jego właściwości. Wiemy już co to znaczy, że coś zamarza lub topnieje. Robiliśmy również eksperymenty z wodą- co pływa co tonie. Dodatkowo poznaliśmy krainę, gdzie wszędzie jest biało. Dzieci wykonały z kolorowych patyczków igloo oraz pingwiny z papieru. Codziennie wychodziliśmy na zewnątrz, aby nacieszyć się białym szaleństwem. Jazda na sankach, rzucanie się śnieżkami, lepienie bałwana, robienie aniołków na śniegu- oj atrakcji pełno!

Kiedy patrzę w niebo- oglądaliśmy czasopisma związane z astronomią. Poznaliśmy Układ Słoneczny, następstwa dnia i nocy, poznaliśmy nazwy planet i ich kolejność, jak wygląda Mały i Wielki Wóz, wykonaliśmy prace plastyczne: Słońce, rakieta oraz jak według nas wyglądają ufoludki.

W lutym obchodziliśmy tłusty czwartek- w tym wyjątkowym dniu każdy dostał pysznego pączka.

Kończy się czas zimowy a teraz z niecierpliwością czekamy, aż w naszym przedszkolu  zawita wiosna.

Marta Kubiszyn