"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Mołodyczu

Działania marzec / kwiecień 2014

„Chodzi marzec Czarodziej...” tą wspaniała piosenką powitaliśmy  kolejny miesiąc.

W dawnych czasach- temat pierwszego tygodnia, w którym dzieci dowiedziały się jak wyglądały dinozaury, jakie miały nazwy. Przeglądaliśmy encyklopedie oraz czasopisma. Dodatkowo obejrzeliśmy film, na którym były przedstawione szkielety dinozaurów oraz sposób ich poruszania się. Dowiedzieliśmy się również skąd się wziął węgiel i do czego jest nam potrzebny. Dinozaury cieszyły się ogromnym zainteresowaniem- im większy tym lepszy.

Oznaki wiosny-  wyjaśniliśmy  znaczenie przysłowia „ W marcu jak w garncu”, wykonaliśmy kalendarz pogody, rozmawialiśmy o sposobie ubierania się na zmienną pogodę, odgadywaliśmy odgłosy wiosennych ptaków. Spacerowaliśmy po okolicy w poszukiwaniu oznak wiosny i na szczęście było widać, że zbliża się do nas wielkimi krokami. Motylek cytrynek tak ucieszył dzieci, że wykonały pracę plastyczna z nim związaną.

Wszystko rośnie-  oglądaliśmy czasopisma związane z kwiatami, ogrodem. Poznaliśmy budowę kwiatów, rozwiązywaliśmy zagadki z nimi związane. Ułożyliśmy piękny bukiet z tulipanów i żonkili. Dzieci od tej pory dbały o kwiatki w naszym przedszkolu samodzielnie- podlewały, obrywały suche listki, pielęgnowały. W piątek pomogliśmy przedszkolakom z „0” wygonić zimę, więc pomachaliśmy na pożegnanie Marzannom- krzycząc głośno: Żegnaj zimo!

Pracowita wiosna- w tym tygodniu rozmawialiśmy na temat wpływu czystego otoczenia na nasze zdrowie, robiliśmy wiosenne porządki w naszym przedszkolu, sprawdzaliśmy szkolny ogródek z kwiatami. Wykonaliśmy sylwetę bociana oraz nauczyliśmy się piosenki pt: „Bociek”.  Dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu wymyślając różne gry i zabawy.

W marcu odbyło się również szkolenie dla rodziców. Prowadzącemu oraz rodzicom serdecznie dziekuje.

Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy od projektu „Jajko”. Omawialiśmy kształt, rodzaj, wagę, ciężar i kolorystykę jajek. Wykonaliśmy siatkę pytań, słowniczek pojęć. Obejrzeliśmy film o wykluwającym się kurczaczku. Wykonaliśmy papierowe kurczaki na gazetkę. Zrobiliśmy kilka eksperymentów z jajkiem m.in. jajko w occie, jak odróżnić jajko świeże od nieświeżego, jak sprawić by jajko pływało. Wiemy co można dobrego przyrządzić z jajek. My w przedszkolu wykonaliśmy piękne malutkie myszki. Podsumowanie projektu.

Święta Wielkanocne-  to czas, w którym rozmawiali śmy o tradycjach w naszej kulturze, wykonaliśmy pisanki, smakowaliśmy babkę wielkanocną, wykonaliśmy palmę do poświęcenia w Niedzielę Palmową a wszystko to przy piosence „ Pisanki, pisanki”. Poznaliśmy znaczenie symboli wielkanocnych oraz co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym. Posialiśmy owies oraz rzeżuchę.  Wykonaliśmy dekoracje świąteczne.

Emocje i uczucia. Ponieważ był to tydzień krótki postanowiłam z dziećmi porozmawiać o emocjach i uczuciach. W szczególności zwróciłam uwagę na złość, lęk i zazdrość. Przywoływaliśmy wspomnienia,  sytuacje wywołujące te emocje. Poznaliśmy sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach.

Na wsi- tydzień pełen wrażeń. Rozpoczęliśmy od wysłuchania odgłosów zwierząt z gospodarstwa. Następnie omówiliśmy pracowity dzień rolnika, co znajduje się na naszych podwórkach, jakie zwierzęta mamy na podwórku jak się nazywają młode tych zwierząt, dowiedzieliśmy się co to jest nabiał, skąd pochodzi. Zrobiliśmy masło domowej produkcji- oczywiście koniecznie chcieliśmy je na koniec spróbować- ze świeżymi bułeczkami smakowało wyśmienicie! Dzięki pomocy jednego z rodziców wyruszyliśmy na wycieczkę do gospodarstwa, w którym mogliśmy się z bliska przyjrzeć koniom, kurczakom, kaczkom, krowom, po drodze napotkaliśmy również zagrodę z baranami. Duże zainteresowanie  budził sprzęt :  traktor, kombajn, brony i inne.

Kto Ty jesteś? Przygotowując się do święta uchwalenia Konstytucji 3- maja rozmawialiśmy o Polsce, legendach, co to jest godło, herb, flaga, nauczyliśmy się hymnu i prawidłowej postawy ciała podczas jego odśpiewania. Odszukiwaliśmy na mapie miejsca , gdzie mieszkamy; poznaliśmy rzeki, główne miasta w Polsce. Sąsiadów Polski również poznaliśmy i co to jest UE. Wiemy, że Polska należy do UE. Potrafimy posługiwać się kierunkami: północ, południe, wschód, zachód.

Piękne miesiące już za nami- a co nas czeka? O tym dowiecie się już niebawem :)

Marta Kubiszyn